Wiadomości z rynku

środa
29 listopada 2023

Hiszpański ośrodek Nokian Tyres rozpoczyna testy opon

Umożliwia badanie ogumienia letniego, całorocznego i zimowego przez cały rok
21 lutego 2021

300-hektarowy obszar z 10 torami znajduje się w Santa Cruz de la Zarza - miasteczku położonym około godziny jazdy od Madrytu

Fot. Nokian

 
Najnowocześniejszy ośrodek testowy Nokian Tyres w Hiszpanii umożliwia badanie opon letnich, całorocznych i zimowych przez cały rok. Budowa ośrodka zostanie ukończona w 2021 roku a obecnie trwa uruchamianie testów opon.
Szacuje się, że łączna wartość inwestycji wyniesie 60 mln EUR.
Obiekt ten ma zwiększyć konkurencyjność firmy, ponieważ umożliwia całoroczne testowanie produktów premium przeznaczonych specjalnie na rozwojowe rynki Europy Środkowej i USA.
- Nakłady na ten ośrodek są w pełni zgodne z naszymi długoterminowymi celami rozwoju nowych produktów, które umocnią nasz wzrost na rynkach Europy. Jest to dla nas ważne osiągnięcie i największa inwestycja w testowanie opon w historii firmy - powiedział Daniel Rodriguez, dyrektor Ośrodka Testowego Nokian Tyres w Hiszpanii.
Budowa ośrodka rozpoczęła się w maju 2018 r. 300-hektarowy obszar z 10 torami znajduje się w Santa Cruz de la Zarza - miasteczku położonym około godziny jazdy od Madrytu.

Najnowocześniejsze testy

W ośrodku badane będą głównie opony letnie i całoroczne, a także opony o wysokim indeksie prędkości. Ośrodek będzie się też specjalizować w określaniu cech bezpieczeństwa każdego produktu przez cały rok, w związku z czym będą w nim także testowane opony zimowe. Ośrodek szczyci się najbardziej 7-kilometrowym, owalnym torem, na którym można przeprowadzać testy przy szybkości przekraczającej nawet 300 km/h. W obrębie owalnego toru znajdzie się kilka torów testowych umożliwiających badanie pracy opon pod względem prowadzenia na nawierzchni mokrej i suchej, hamowania i aquaplaningu. Służyć one będą także do prób homologacyjnych, na przykład w zakresie norm dotyczących hałasu i przyczepności na mokrej nawierzchni.
- Ciepły klimat sprzyja testowaniu naszych opon w różnych warunkach. Niespodzianką były obfite opady śniegu w styczniu, ale doskonale pasowały do naszego sloganu: spokój i bezpieczeństwo w każdych warunkach - stwierdził menedżer ds. testów Nokian Tyres Jouni Kainulainen.
Oprócz ośrodka testowego działać będzie centrum dla gości, w którym będą organizowane premiery nowych produktów oraz szkolenia wewnętrzne i zewnętrzne. W celu podkreślenia fińskich korzeni firmy w centrum dla gości będzie dostępna tradycyjna drewniana sauna.
Nowy ośrodek testowy będzie trzecim takim obiektem Nokian Tyres. Stanowi on dopełnienie dotychczasowej sieci testowania opon w Finlandii, która obejmuje 700-hektarowy ośrodek w Ivalo oraz ośrodek w pobliżu siedziby głównej firmy w Nokii.

Badania nad nowymi, ekologicznymi surowcami

Jednym z kierunków rozwoju w Nokian Tyres jest gwajula - roślina, która może stać się surowcem do produkcji opon. Nokian Tyres uczestniczy w uprawie tej rośliny oraz badaniach nad nią wraz z lokalnymi uczelniami i partnerami, upatrując w niej źródła kauczuku wysokiej jakości. Plantację prowadzą lokalni rolnicy.
- Gwajula to roślina, z której uzyskuje się naturalny lateks służący do produkcji niezbędnych mieszanek stosowanych w oponach. Badamy możliwość adaptacji tej rośliny do klimatu środkowej Hiszpanii, abyśmy mogli ją uprawiać na większą skalę. Dotychczasowe wyniki są bardzo obiecujące – dodał Daniel Rodriguez.
Firma wygospodarowała też 25 hektarów terenu z myślą o ochronie fauny. Zbudowano tu między innymi domek lęgowy dla jastrzębi i sów, a także konstrukcje wodne dla ptaków, które będą monitorowane przez kolejne trzy lata.

Oprócz ośrodka testowego działać będzie centrum dla gości, w którym będą organizowane premiery nowych produktów oraz szkolenia

Fot. Nokian

Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.