Wiadomości z rynku

Autor: ZM
Zdjęcia:
Tygodnik Truck.pl, 2021(12)
z dnia 05.08.2021

Dofinansują zakup autobusów elektrycznych

Stany Zjednoczone przeznaczają na dotacje 182 mln dolarów
 
Departament Transportu Stanów Zjednoczonych zapewnia dotacje w łącznej wysokości 182 mln dolarów na zakup zelektryfikowanych autobusów i związanej z nimi infrastruktury. Pieniądze zasilą 49 projektów agencji transportowych z 46 stanów i terytoriów Dotacje na inwestycje w pojazdy elektryczne mogą uzyskać agencje transportu publicznego, stanowe departamenty transportu i plemiona indiańskie.

Na bateryjne i wodorowe

Według Departamentu Transportu większość projektów jest ukierunkowana na zakup autobusów o zerowej emisji – albo elektrycznych zasilanych bateryjnie (BEV), albo pojazdów napędzanych wodorowymi ogniwami paliwowymi (FCEV), a tylko jeden z 49 projektów wspiera zakup autobusów hybrydowych. Budżet przeznaczony na finansowanie autobusów elektrycznych jest pierwszym przejawem polityki mobilności elektrycznej administracji Bidena. Obecnie wiele innych projektów mających na celu zwiększenie mobilności elektrycznej jest nadal w fazie planowania lub procesu legislacyjnego. – Istnieje ogromne zapotrzebowanie na wspieranie niskoemisyjnego, bezemisyjnego tranzytu przez cały kraj, zarówno na obszarach wiejskich, jak i miejskich, a zaspokojenie tej potrzeby jest kwestią odpowiedzialności za klimat i zdrowie publiczne – zauważył amerykański sekretarz ds. transportu Pete Buttigieg.

Dla agencji transportowych i dla Indian

Jego resort nie określa, ile zelektryfikowanych autobusów zostanie zakupionych z dofinansowaniem w ramach poszczególnych projektów, a jedynie wysokość każdego grantu. Na przykład Chicago Transit Authority (CTA) otrzyma 7 mln dolarów „na zakup autobusów i stacji ładowania elektrycznego, modernizację zajezdni autobusowej w Southside i zapewnienie szkoleń dla pracowników”. Inne przykłady finansowania to Pittsburgh Allegheny Port Authority, który otrzyma 5,1 mln USD na zakup sprzętu załadunkowego i modernizację garażu East Liberty, aby pomieścić przyszłe autobusy elektryczne w ramach planowanego systemu autobusów ekspresowych. Salt River Społeczność indyjska Pima-Maricopa, która świadczy usługi tranzytowe społecznościom rdzennych Amerykanów w Scottsdale w Arizonie i okolicach, otrzymuje ponad 600 tys. dolarów na wymianę pojazdów tranzytowych z silnikami wysokoprężnymi na pojazdy elektryczne zasilane bateriami oraz na zainstalowanie stacji ładowania. W maju rząd USA ogłosił „Plan czystego transportu dla Ameryki”, który zakłada 73 miliardy dolarów na elektryfikację autobusów transportu publicznego, ciężarówek dystrybucyjnych i innych kategorii pojazdów – 155 tys. pojazdów użytkowych, od autobusów po furgonetki.
Najpopularniejsze tagi