Wiadomości z rynku

Autor: ZM
Zdjęcia:
Tygodnik Truck.pl, 2021(6)
z dnia 09.09.2021

Z e-TOLL za drogi zapłacisz o 25% mniej

Ministerstwo Finansów zachęca do zmiany systemu

Z e-TOLL do końca września płacimy mniej

Fot. GDDKiA

 
Ministerstwo Finansów wprowadza pakiet kolejnych ułatwień dla przewoźników. Do końca okresu przejściowego, czyli do 30 września br. mogą oni korzystać ze zniżki - 25% stawki opłaty za przejazd autostradą i opłaty elektronicznej.
MF zachęca przewoźników do szybkiej rejestracji w e-TOLL i skorzystania z nowych udogodnień.
– Przygotowaliśmy kolejny pakiet ułatwień i zachęt dla przewoźników, którzy zmieniają system viaTOLL na e-TOLL. Przewoźnikom korzystającym z e-TOLL zapewnimy w okresie przejściowym niższe o 25% stawki opłat za przejazd. To realna oszczędność po stronie firm i zachęta do jak najszybszej rejestracji w nowym systemie – informuje Magdalena Rzeczkowska, szef Krajowej Administracji Skarbowej.
Do systemu zostało dopuszczonych 60 dostawców, którzy oferują 233 typów urządzeń, zaś liczba pobranych aplikacji e-TOLL PL przekroczyła 120 tys.
Do 30 września 2021 r. opłata elektroniczna oraz opłata za przejazd autostradą, wnoszone z wykorzystaniem Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS, będą pobierane w wysokości 75% stawek opłat określonych w obowiązujących przepisach.

Ułatwienia dla pojazdów przewożących towary wrażliwe i autobusów

Zmiany wprowadzone w ustawie z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych umożliwią przejazd pojazdów pomimo braku możliwości przekazywania przez nie danych geolokalizacyjnych. Tym samym zrealizowany został postulat przewoźników dotyczący ograniczenia skutków ewentualnych awarii urządzenia GPS. W wyjątkowych, określonych w ustawie sytuacjach (m.in. gdy pojazd uczestniczy w akcji ratowniczej; jest używany do przewozów żywych zwierząt, mleka, lekarstw, towarów niebezpiecznych, betonu, odpadów komunalnych oraz w przypadku autobusów przewożących pasażerów) użytkownicy będą mogli opłacić przejazd bez przekazywania danych do systemu i kontynuować go bez działającego urządzenia, podając deklarowaną trasę przejazdu.
Możliwość kontynuowania przejazdu bez konieczności zjechania z drogi płatnej np. na najbliższy parking, a następnie opłacenie przejazdu w ciągu 3 dni od jego zakończenia będzie dostępna jeszcze we wrześniu.

Rejestracja w e-TOLL bez umowy papierowej

Użytkownicy mogą w prosty sposób zarejestrować się w e-TOLL online na stronie etoll.gov.pl. Należy wybrać urządzenie, przy użyciu którego będą przekazywane dane geolokalizacyjne do nowego systemu. Każdy kierowca będzie mógł wykorzystać do tego aplikację e-TOLL PL, urządzenia OBU lub ZSL oferowane przez dostawców zewnętrznych.
Aplikację mobilną można pobrać w sklepach Google Play oraz App Store. Urządzenie OBU i ZSL są dystrybuowane przez dostawców dopuszczonych do systemu. Aktualne listy dostawców:
Urządzenia typu OBU:
LINK
Urządzenia typu ZSL:
LINK>
Resort finansów apeluje o nie zwlekanie z rejestracją w nowym systemie do ostatniej chwili. Dotyczy to przede wszystkim przewoźników, którzy jeszcze nie rozpoczęli tego procesu w swoich przedsiębiorstwach.
Zachęca też do kontaktu z infolinią e-TOLL, która udziela informacji i wspiera użytkowników przechodzących z viaTOLL do e-TOLL.
Telefoniczne Centrum Obsługi Klienta to całodobowa infolinia świadcząca pomoc użytkownikom systemu e-TOLL. Infolinia działa pod numerami:
800 101 101 - numer bezpłatny dedykowany dla użytkowników telefonów stacjonarnych w Polsce
+48 22 521 10 10 - numer płatny polecany dla użytkowników telefonów komórkowych i dla użytkowników z zagranicy – opłata za połączenie zgodna z cennikiem operatora.
Najpopularniejsze tagi