Wiadomości z rynku

Autor: ZM
Zdjęcia:
Tygodnik Truck.pl, 2021(3)
z dnia 08.10.2021

Śląsk i Zagłębie przyciągają logistykę

To regiony wśród najbardziej pożądanych lokalizacji w Europie

Fot. Dachser

 
Polska od lat znajduje się czołówce najbardziej atrakcyjnych lokalizacji pod inwestycje logistyczne ze względu na infrastrukturę, przyjazne otoczenie regulacyjne, dostępność pracowników, czy całkowite koszty działalności – twierdzą przedstawiciele Dachser. Dodatkowym atutem naszego kraju jest położenie geograficzne w centralnej części Europy. Wszystko to sprawia, że coraz więcej globalnych firm decyduje się ulokować swoje centra logistyczne i dystrybucyjne właśnie tutaj, a konkretnie na Śląsku czy w Zagłębiu Dąbrowskim.
Rozbudowana infrastruktura drogowa, kolejowa oraz lotnicza, a także wysoka dostępność wykwalifikowanej siły roboczej przyciąga kolejnych inwestorów. Tylko w ubiegłym roku w regionie Górnego Śląska przybyło w sumie 438 tys. mkw. powierzchni magazynowej, a popyt wzrósł o 79% r/r. Unikalny w skali krajowej system połączeń drogowych, w tym skrzyżowanie dwóch paneuropejskich korytarzy transportowych – autostrada A1 (północ-południe) oraz A4 (wschód-zachód). Łatwy dostęp do dwóch lotnisk Katowice-Pyrzowice i Kraków-Balice oraz Euroterminalu w Sławkowie, kończącego europejską część szerokotorowego szlaku kolejowego biegnącego z Azji. To pożądane warunki dla rozwoju centrów dystrybucji dla Bałkanów czy południowej części Europy Zachodniej.

Z Sosnowca na południe Europy

Jedną z lokalizacji, która pełni rolę pomostu do europejskich i światowych rynków, jest oddział DACHSER w Sosnowcu. Znajdujący się w odległości 12 km od centrum miasta magazyn oferuje 5.000 miejsc paletowych z możliwością rozbudowy o kolejne 15 tysięcy. Placówka w Sosnowcu zapewnia całe spektrum usług składających się na kompleksowy łańcuch dostaw: od transportu morskiego czy lotniczego, poprzez obsługę celną, logistykę kontraktową, do wszelkich modeli dystrybucji. Własna agencja celna, z zapleczem w postaci magazynu czasowego składowania, umożliwia sprawną obsługę celną. Ponadto oddział DACHSER obsługuje w sumie 10 codziennych połączeń do Włoch, Niemiec, Czech, Słowacji, Węgier czy Austrii.
– Nasz oddział to doskonały punkt dystrybucyjny, tzw. gravity center dla zaopatrywania rynków położonych na południu, szczególnie krajów zaliczanych do Grupy Wyszehradzkiej. Dzięki codziennym połączeniom liniowym z każdym z tych krajów oraz bezpośredniemu połączeniu z Eurohubem DACHSER w Bratysławie jesteśmy w stanie zapewnić bardzo efektywną, konkurencyjną obsługę nawet dla eksportu skierowanego na małe rynki na południu Europy. Drugim filarem naszej działalności jest transport w kierunku „starej” części Europy. Z samymi Niemcami łączy nas kilka codziennych połączeń, w tym do kolejnego z naszych Eurohubów – w Überherrn, który jest główną platformą przeładunkową również do Francji, Hiszpanii czy Portugalii – wylicza Paweł Parcz, kierownik oddziału sosnowieckiego oddziału DACHSER.

Dolny Śląsk rośnie w siłę

Odpowiedzią DACHSER na sukcesywny wzrost wolumenu przesyłek eksportowych z południowo- zachodniej Polski była również zakończona w 2019 roku budowa nowego obiektu logistycznego pod Wrocławiem, na który składa się terminal przeładunkowy o powierzchni ok. 5 300 metrów kwadratowych oraz liczący ponad 14.000 mkw. magazyn wysokiego składowania. Budynek został wyposażony w wiele nowoczesnych rozwiązań, takich jak panele fotowoltaiczne czy system monitoringu, służący do ciągłej kontroli powierzchni i zapobiegania przeciążeniom. Na terenie obiektu przygotowano stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych oraz wózków widłowych zasilanych akumulatorami litowo-jonowymi. Dolnośląski terminal przeładunkowy jest przystosowany do obsługi przesyłek chemicznych, w tym również materiałów niebezpiecznych. W magazynie logistyki kontraktowej jest do dyspozycji 14.800 miejsc paletowych na pięciu poziomach regałów, z możliwością zwiększenia ich liczby o kolejne 2.000.

Doświadczony partner logistyczny

W Polsce DACHSER od 15 lat obsługuje rodzimych eksporterów i importerów w zakresie transportu ładunków drobnicowych, logistyki kontraktowej oraz usług frachtu lotniczego i morskiego, a także specjalistycznych i kompleksowych usług dla sieci sklepów remontowo-budowlanych – DACHSER DIY Logistics i branży chemicznej – DACHSER Chem Logistics. Obecnie spółka dysponuje w Polsce 25 tys. mkw. powierzchni przeładunkowej oraz prawie 33 tys. mkw. wysokiej jakości magazynów do obsługi logistyki kontraktowej. W 2020 r. firma wygenerowała obroty na poziomie 547 milionów złotych, obsługując 1,97 mln przesyłek. Aktualnie w kraju działa dziewięć oddziałów firmy: w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Rzeszowie, Gdańsku, Brwinowie, Sosnowcu, Strykowie i Szczecinie, które obsługują w sumie blisko 100 regularnych połączeń.
Najpopularniejsze tagi