Wiadomości z rynku

Autor: ZM
Zdjęcia:
Tygodnik Truck.pl, 2021(6)
z dnia 11.10.2021

Pick-up z piorunującym przyspieszeniem

Nowy Ford F-150 specjalnie dla amerykańskich organów ścigania

Uzyskane w testach policji stanowej Michigan wstępne wyniki pokazują, że nowy F-150 Police Responder przyspiesza do 100 km/h w 5,4 s

Fot. Ford

 
W sytuacji awaryjnej i działaniu służb mundurowych często liczy się każda sekunda, dlatego stworzono całkowicie nowego Forda F-150 Police Responder. Jest on obecnie najszybszym spośród wszystkich policyjnych pojazdów pościgowych. Na służbie pojawi się jeszcze w tym roku.
Nowy Ford F-150 Police Responder, jedyny w Ameryce pick-up stworzony specjalnie dla policji, osiąga rekordowe przyspieszenie do 100 i do 160 km/h oraz czas przejazdu na ćwierć mili.

Gotowy na każde wyzwanie

Dane z testów Departamentu Szeryfa Hrabstwa Los Angeles, a także wstępne wyniki testów policji stanu Michigan pokazują, że F-150 Police Responder, jedyny amerykański pick-up pościgowy, miał najlepsze czasy przyspieszenia do 100 i 160 km/h, oraz najlepszy czas w przejeździe ¼ mili spośród wszystkich pojazdów pościgowych, w tym również SUV-ów i sedanów.
Uzyskane w testach policji stanowej Michigan wstępne wyniki pokazują, że nowy F-150 Police Responder jest w stanie rozwinąć prędkość 100 km/h w czasie wynoszącym 5,4 s – o 1,2 sekundy szybciej niż poprzedni model i co najmniej 0,4 sekundy szybciej niż jakikolwiek inny testowany samochód. Czas przyspieszenia do 160 km/h wyniósł 13,1 sekundy i był o 3,7 sekundy krótszy niż jego poprzednika – przy okazji też o 0,8 sekundy lepszy od drugiego najlepszego pojazdu w teście. Agencja potwierdziła również, że obecny samochód rozwija 193 km/h prędkości maksymalnej, co oznacza wzrost o ponad 20 km/h.
Testy Departamentu Szeryfa Hrabstwa Los Angeles wykazały także, iż Ford F-150 Police Responder pokonuje ćwierć mili w zaledwie 14,4 sekundy, czyli o całą sekundę szybciej niż poprzedni model i 0,4 sekundy szybciej niż najbliższy mu konkurent.

Sekret tkwi w technologii

Głównymi czynnikami umożliwiającymi znaczną poprawę osiągów są: zwiększony moment obrotowy i nowy układ napędu 4x4 typu torque-on-demand. Dostrojony dla policji 3,5-litrowy silnik EcoBoost w nowym F-150 generuje 680 Nm momentu obrotowego, a zatem więcej niż jakikolwiek inny policyjny pojazd pościgowy. Jego zaawansowany, dołączany napęd na cztery koła stale dostosowuje ilość momentu obrotowego przekazywanego do przednich lub tylnych kół, dopasowując się do warunków na drodze. Pozwala to dynamicznie ruszać z miejsca, zapewniając optymalną przyczepność w każdej chwili na wszystkich czterech kołach - niezależnie od warunków drogowych lub terenowych.

Na drogach jeszcze w tym roku

F-150 Police Responder, wprowadzony w 2017 roku jako narzędzie służące ściganiu przestępców w każdym terenie, jest częścią najlepiej sprzedającej się gamy amerykańskich pojazdów policyjnych. Pojazd jest zbudowany na zupełnie nowej platformie F-150 SuperCrew i zaprojektowany w celu zaspokojenia szerokiego zakresu potrzeb organów ścigania – od umożliwienia funkcjonariuszom podróżowania ze sprzętem ratunkowym, po transport mobilnych centrów dowodzenia. Oferuje największą zdolność holowania, ładowność i przestronność wnętrza spośród wszystkich pojazdów w policyjnej flocie.
F-150 Police Responder jest montowany w Kansas City Assembly Plant w Claycomo w stanie Missouri i pojawi się w wyposażeniu amerykańskiej policji jesienią tego roku.
Najpopularniejsze tagi