Wiadomości z rynku

Autor: ZM
Zdjęcia:
Tygodnik Truck.pl, 2021(2)
z dnia 22.11.2021

Zmiany w punktach poboru opłat na A2 i A4

Od 1 grudnia 2021 r. auta do 3,5 t przejadą bez szlabanów

Punkt poboru opłat w Strykowie: na skrajnych dwóch stanowiskach od prawej strony funkcjonuje system e-TOLL

Fot. GDDKiA

 
Do końca listopada i na początku grudnia, w punktach i stacjach poboru opłat (PPO i SPO) na odcinkach autostrad A2 i A4 zarządzanych przez GDDKiA, organizacja ruchu będzie dostosowywana do nowego systemu poboru opłat.
Przypominamy, że Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) 1 grudnia br. uruchamia nową metodę płatności w systemie e-TOLL dla pojazdów o DMC poniżej 3,5 tony.

e-bilet autostradowy lub aplikacja

Od 1 grudnia 2021 r. na płatnych odcinkach autostrady A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Sośnica zarządzanych przez GDDKiA nastąpi zmiana systemu poboru opłat dla samochodów osobowych i motocykli (pojazdów o DMC poniżej 3,5 tony). System e-TOLL zastąpi obowiązujący do 30 listopada br. manualny system poboru opłat. Przejazd przez miejsca poboru opłat będzie odbywał się bez szlabanów.
Za przejazd nie zapłacisz już w kiosku poboru opłat na bramkach na podstawie biletu kartonikowego lecz na podstawie elektronicznego e-biletu autostradowego lub w aplikacji e-TOLL PL. KAS radzi, aby zaplanować jak opłacisz swój przejazd, zanim wyruszysz w trasę.

1. Kup e-bilet autostradowy
- w aplikacji e-TOLL PL BILET (możliwość zakupu w aplikacji dostępna od 1 grudnia 2021 r.)
- u partnerów systemu e-TOLL
Bilet możesz kupić z wyprzedzeniem jeśli podasz numer rejestracyjny samochodu, odcinek autostrady oraz planowaną datę i godzinę rozpoczęcia przejazdu. Bilet będzie ważny 48 godzin od wskazanej daty. Jeśli zmieniłeś plany, możesz go zwrócić przed zadeklarowaną godziną startu podróży.

2. Zainstaluj aplikację e-TOLL PL (jest dostępna od 24 czerwca 2021 r.)
Pobierz ją bezpłatnie w sklepach Google Play i App Store. Jest obsługiwana przez system Android (min. 6.0, zalecany 11+) oraz IOS (13+).
W aplikacji wniesiesz opłatę za przejazd i doładujesz konto. Aplikacja przekazuje dane geolokalizacyjne i w trakcie przejazdu musi być cały czas włączona.
Aby korzystać z aplikacji musisz zarejestrować się w Internetowym Koncie Klienta w systemie e-TOLL. Po zakończeniu instalacji aplikacji otrzymasz identyfikator biznesowy urządzenia, podaj go w Internetowym Koncie Klienta (IKK).

Sposoby opłaty do 30 listopada 2021 r.

Do 30 listopada 2021 r. za przejazd tymi odcinkami autostrady można zapłacić:
- W systemie e-TOLL
- w aplikacji e-TOLL PL, która jest już dostępna bezpłatnie do pobrania w sklepach App Store i Google Play
- korzystając z urządzeń pokładowych OBU i ZSL montowanych w pojeździe, dopuszczonych i dystrybuowanych przez operatorów dopuszczonych do systemu e-TOLL
- manualnie, pobierając tradycyjny bilet w miejscu poboru opłat autostrady A2 i A4
GDDKiA przypomina, że od 1 października obowiązuje nowa organizacja ruchu – oddzielne pasy dla kierowców korzystających z obsługi manualnej i sytemu e-TOLL.

Zmiany na SPO i PPO

Nowy system poboru opłat, nadzorowany przez Krajową Administrację Skarbową, wymaga wprowadzenia pewnych modyfikacji na PPO i SPO na odcinku A2 Konin - Stryków oraz A4 Wrocław - Sośnica.
Autostrada A2
W związku z powyższym na terenie PPO w Strykowie zmianie ulegnie dotychczasowa organizacja ruchu. Konieczna była naprawa w tym miejscu dwóch zewnętrznych pasów ruchu, zarówno w kierunku Warszawy, jak i Poznania. Prace zakończyły się 18 listopada w późnych godzinach wieczornych. Ruch odbywa się bez zakłóceń.
W woj. wielkopolskim zmianie ulegnie organizacja ruchu w PPO Żdżary oraz na SPO Koło i Dąbie.
Autostrada A4
Na PPO Karwiany prace rozpoczynają się w poniedziałek (22 listopada) i potrwają do końca miesiąca. Na początek zmienione zostanie oznakowanie poziome (po zmianie dostępne będą dla kierowców po cztery pasy ruchu w kierunku Katowic i w kierunku Wrocławia), oznakowanie pionowe (usunięte zostaną m.in tablice związane z poborem opłat). W kolejnym etapie prac zostaną ustawione separatory ruchu, które od 1 grudnia będą prowadzić kierowców do pozostawionych czynnych przejazdów na PPO i SPO.
W woj. śląskim zmiany obejmą PPO Żernica - na ciągu głównym autostrady oraz SPO: Łany na skrzyżowaniu z DK40, Gliwice Kleszczów na skrzyżowaniu z DK88, Gliwice Ostropa na skrzyżowaniu z DW408 oraz Gliwice Bojków na skrzyżowaniu z DK78.
W woj. opolskim na SPO Przylesie Prądy Dąbrówka Gogolin Olszowa i Nogowczyce zmiany będą jedynie w zakresie oznakowania pionowego, gdzie wystąpią lokalnie niewielkie utrudnienia.
Najpopularniejsze tagi