Wiadomości z rynku

Autor: ZM
Zdjęcia:
Tygodnik Truck.pl, 2021(1)
z dnia 25.11.2021

Od 1 grudnia koniec szlabanów na państwowych autostradach

Samochody o DMC do 3,5 tony też będą korzystać z systemu e-TOLL

1 grudnia znikną szlabany na państwowych autostradach

Fot. KAS

 
Jak już informowaliśmy, 1 grudnia zmieni się system poboru opłat za przejazd po płatnych odcinakach autostrad A2 Konin–Stryków i A4 Wrocław–Sośnica przez użytkowników samochodów o DMC do 3,5 tony.
System e-TOLL zastąpi funkcjonujący do 30 listopada br. manualny system poboru opłat, a przejazd przez miejsca poboru opłat będzie odbywał się bez konieczności zatrzymywania przed szlabanem.
Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że od 1 grudnia br. za przejazd nie zapłacimy już u inkasenta w kiosku poboru opłat lecz kupując e-bilet autostradowy lub przekazując dane geolokalizacyjne za pomocą aplikacji e-TOLL PL lub urządzeń OBU/ZSL.

e-bilet autostradowy

Bilet autostradowy będzie można kupić:
- w nowej aplikacji e-TOLL PL BILET,
- w aplikacjach partnerów Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), których lista będzie już wkrótce dostępna na etoll.gov.pl,
- w punktach dystrybucji stacjonarnej partnerów KAS , gdzie użytkownicy niekorzystający z rozwiązań cyfrowych będą mogli nabyć bilety w formie papierowej. Lista takich punktów będzie niebawem opublikowana na stronie etoll.gov.pl.
Aplikację e-TOLL PL BILET będzie można pobrać bezpłatnie w sklepach Google Play oraz w AppStore. Możliwość zakupu biletu w aplikacji będzie dostępna od 1 grudnia br.
Aplikacja umożliwi:
- zakup e-biletu autostradowego,
- wygenerowanie potwierdzenia zakupu e-biletu autostradowego w formie pliku PDF,
- wgląd w historię wszystkich zakupionych e-biletów autostradowych,
- zwrot niewykorzystanego e-biletu autostradowego.
Więcej informacji o e-TOLL PL BILET na stronie etoll.gov.pl.
E-bilet autostradowy można kupić z wyprzedzeniem, podając numer rejestracyjny samochodu, którym planujemy jechać, odcinek autostrady, który planujemy pokonać oraz planowaną datę i godzinę rozpoczęcia przejazdu. Bilet będzie ważny 48 godzin od wskazanej daty. Jeśli zmienią się nam plany, można będzie go zwrócić przed zadeklarowaną datą i godziną startu podróży.

Aplikacja e-TOLL PL i urządzenia pokładowe

Od 24 czerwca br. opłatę za przejazd autostradą A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica można wnosić z wykorzystaniem aplikacji e-TOLL PL, która działa na zasadzie przekazywania danych geolokalizacyjnych do systemu e-TOLL. Aplikacja jest wykorzystywana zarówno przez użytkowników pojazdów ciężkich jaki i samochodów osobowych. Można ją bezpłatnie pobrać z w sklepach Google Play oraz w AppStore. Aby korzystać z aplikacji e-TOLL PL trzeba zarejestrować się w systemie e-TOLL na etoll.gov.pl. Po zakończeniu instalacji aplikacji otrzymujemy identyfikator biznesowy urządzenia, który podajemy w Internetowym Koncie Klienta (IKK). W aplikacji e-TOLL PL wnosimy opłatę za przejazd i doładujemy konto. Aplikacja przekazuje dane geolokalizacyjne, więc nie trzeba z wyprzedzeniem deklarować czasu ani trasy planowanego przejazdu. Naliczanie opłat odbywa się z wykorzystaniem danych geolokalizacyjnych pojazdu. W trakcie przejazdu aplikacja musi być cały czas włączona.
Kierowcy pojazdów lekkich mogą również opłacać przejazdy autostradą wykorzystując urządzenia OBU i ZSL dopuszczone do systemu e-TOLL. Posiadając w samochodzie zainstalowane takie urządzenie trzeba tylko sprawdzić czy jest ono zintegrowane z systemem e-TOLL. Więcej informacji o urządzeniach GPS - na stronie etoll.gov.pl

Zmiany w organizacji ruchu na A2 i A4

W związku z planowaną zmianą systemu poboru opłat, przygotowywana jest nowa organizacja ruchu na miejscach poboru opłat na autostradach A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica. KAS ostrzega, ze na tych odcinkach mogą pojawiać się okresowe utrudnienia w ruchu, związane m.in. z montażem nowego oznakowania, i prosi kierowców o zachowanie ostrożności przy przejeździe przez te fragmenty autostrad.
Najpopularniejsze tagi