Wiadomości z rynku

Autor: ZM
Zdjęcia:
Tygodnik Truck.pl, 2022(3)
z dnia 10.01.2022

Grupa Wielton przejmuje hiszpańskiego producenta naczep Guillén

Koncern wkracza na kolejny rynek europejski

Grupa Wielton należy do grona trzech największych producentów naczep, przyczep i zabudów samochodowych w Europie

Fot. Wielton

 
Grupa Wielton przejęła 80% udziałów w hiszpańskiej firmie Guillén Desarrollos Industriales S.L., będącej producentem naczep i przyczep o ponad 125-letniej historii, za kwotę 4,6 mln EUR, przy czym wartość ostateczna będzie znana po zaudytowaniu wyników rocznych spółki.
Przejęcie pozostałych 20% udziałów planowane jest w 2026 roku w modelu earn-out, w którym cena będzie oparta o zysk EBITDA wypracowany w 2025 roku.

Dostęp do rynku hiszpańskiego i portugalskiego

Dzięki przejęciu Grupa rozszerza swoją działalność o kolejny ważny rynek - Hiszpanię - którego potencjał wynosi ok. 14.000 sztuk rocznie, a także uzyskuje dostęp do rynku portugalskiego o wielkości ok. 2.500 sztuk rocznie.
Dokonana transakcja oznacza także szereg efektów synergii w obszarze produkcyjnym, produktowym, sprzedażowym i kosztowym. Należą do nich m.in. możliwość rozszerzenia portfolio produktowego Guillén o pojazdy Grupy Wielton, sprzedaż wybranych produktów Grupy poprzez kanały dystrybucyjne Guillén czy wytwarzanie w Hiszpanii wybranych niestandardowych produktów Grupy Wielton na potrzeby rynków sąsiadujących (Francja, Portugalia). Lokalizacja zakładu Guillén sprzyja również optymalizacji kosztów transportu produktów Grupy do południowej Francji oraz krajów północnej Afryki.
Przejęcie oznacza także pogłębienie współpracy z TIP Trailer Services, jednym z największych na świecie graczy na rynku wynajmu i serwisowania pojazdów ciężarowych, który będzie odpowiedzialny za sprzedaż produktów Guillén (po przejęciu NEXT Rent będącego dotychczas częścią Grupy Guillén).
– Hiszpania to duży i interesujący nas rynek, któremu przyglądaliśmy się od dłuższego czasu i poddaliśmy dogłębnej analizie – mówi Paweł Szataniak, chairman Grupy Wielton. – Przejmując dobrze zautomatyzowany i zrobotyzowany, charakteryzujący się zapasem wolnych mocy produkcyjnych, zakład Guillén, otwieramy sobie możliwość skokowego wzrostu na rynku hiszpańskim i portugalskim. Zyskujemy dodatkową platformę produkcyjno-montażową, zlokalizowaną w pobliżu ważnych dla nas rynków - południowej Francji i północnej Afryki. Akwizycja ta w pełni wpisuje się w realizowaną oraz planowaną ścieżkę rozwoju Grupy Wielton. Jestem pewien, że firma Guillén pod skrzydłami Grupy Wielton będzie mogła w pełni wykorzystać swój potencjał rozwoju.

 

Paweł Szataniak: – Hiszpania to duży i interesujący nas rynek, któremu przyglądaliśmy się od dłuższego czasu

Fot. Wielton

 

Guillen - szósty producent naczep i przyczep w Hiszpanii

Guillén to szósty producent naczep i przyczep w Hiszpanii, którego historia sięga 1895 roku. Firma specjalizuje się w produkcji naczep kurtynowych, furgonowych i podkontenerowych oraz posiada zaawansowany technologicznie i dobrze zautomatyzowany zakład produkcyjny zlokalizowany w trójkącie produkcyjnym Walencja-Saragossa-Barcelona, przy autostradzie łączącej terytorium Hiszpanii i Francji. Oczekiwane przychody Guillén na koniec 2021 roku osiągną wartość ponad 16 mln EUR, przy sprzedaży na poziomie ok. 627 sztuk. Posiadana przez firmę baza produkcyjna i tereny przylegające pozwalają na znaczące zwiększenie skali produkcji w najbliższych latach. Hiszpański producent posiada ponad 19 tys. m2 powierzchni produkcyjnej, magazynowej oraz biurowej. Guillén zatrudnia obecnie 89 osób. Celem Grupy Wielton jest zwiększenie wolumenu produkcji Guillén do ponad 1.600 sztuk w 2025 roku oraz rozszerzenie asortymentu o produkty Grupy Wielton.
– Bardzo cieszymy się z dołączenia do Grupy Wielton, jednego z najsilniejszych graczy na rynku producentów naczep i przyczep w Europie. Transakcja to dla Guillén szansa działania w dużej, międzynarodowej organizacji, możliwość rozwoju oferty produktowej i silniejsza pozycja zakupowa przy pozyskiwaniu surowców i komponentów. Doceniamy także możliwość dalszego rozwoju marki Guillén, która powstała jako firma rodzinna ponad 125 lat temu – dodaje Jose Luis Guillén, dyrektor generalny Grupy Guillén.

 

Guillén specjalizuje się w produkcji naczep kurtynowych, furgonowych i podkontenerowych

Fot. Guillén

 

Umacnianie pozycji rynkowej

Grupa Wielton, poprzez strategię multibrandu, koncentruje się na wspieraniu tworzących ją lokalnych marek, przy jednoczesnym rozwoju synergii na poziomach: produktowym, produkcyjnym, sprzedażowym i kosztowym. Pozwala to zwiększać potencjał poszczególnych spółek i umacniać rynkową pozycję Grupy, przy jednoczesnym zachowaniu unikalnego charakteru każdej z marek Grupy. Przyjęta strategia zostanie zachowana w przypadku spółki Guillén, która po dołączeniu do Grupy Wielton będzie kontynuowała swoją działalność pod dotychczasową nazwą. Za przeprowadzenie integracji odpowiedzialny będzie Jose Luis Guillén, dotychczasowy współwłaściciel i dyrektor generalny Grupy Guillén.
– Szanując ogromne doświadczenie i profesjonalizm Jose Luisa Guilléna oraz jego wkład w rozwój całej Grupy Guillén, to właśnie jemu powierzamy odpowiedzialność za przeprowadzenie procesu integracji oraz kontynuowanie zarządzania firmą – dodaje Mariusz Golec, CEO Grupy Wielton. – Jestem przekonany, że pozwoli to na płynne włączenie Guillén do Grupy Wielton oraz skuteczne wykorzystanie możliwych efektów synergii. Przejęcie oznacza również rozszerzenie zakresu współpracy z TIP, jednym z największych na świecie graczy na rynku wynajmu i serwisowania pojazdów ciężarowych, który będzie odpowiedzialny za sprzedaż produktów Guillén po przejęciu NEXT Rent. Postrzegamy to jako interesującą szansę na rozszerzenie naszych obecnych kanałów dystrybucyjnych.
Zakup spółki Guillén wpisuje się w dotychczasową ścieżkę rozwoju Grupy. Połączenie wzrostu organicznego z rozwojem poprzez akwizycje pozwala jej na systematyczną ekspansję geograficzną i umacnianie pozycji jednego z czołowych producentów naczep w Europie. W procesie przejęcia spółki Guillén Grupę Wielton wspierali JP Weber oraz Cayla Consulting Group, BROSETA i ILV SILVER.

 

Mariusz Golec: – Szanując ogromne doświadczenie i profesjonalizm Jose Luisa Guilléna oraz jego wkład w rozwój całej Grupy Guillén, to właśnie jemu powierzamy odpowiedzialność za przeprowadzenie procesu integracji oraz kontynuowanie zarządzania firmą

Fot. Wielton

 

O Grupie Wielton

Grupa Wielton należy do grona trzech największych producentów naczep, przyczep i zabudów samochodowych w Europie oraz znajduje się wśród dziesięciu największych producentów w tej branży na świecie. W ramach całej Grupy zatrudnienie znajduje obecnie ponad 3,3 tys. pracowników, przy czym najwięcej, bo aż 1,9 tys. w pracuje w zakładach w Wieluniu.
Podmiotem dominującym w grupie Wielton jest Wielton S.A. notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W 2015 r. Grupa nabyła wiodące włoskie marki Viberti i Cardi oraz francuską spółkę Fruehauf. W maju 2017 r. Grupa Wielton przejęła niemiecką spółkę Langendorf, dzięki czemu poszerzyła swoją ofertę m.in. o specjalistyczne pojazdy do przewozu szkła i prefabrykatów betonowych. Przejęcie spółki Lawrence David we wrześniu 2018 r. pozwoliło wzbogacić ofertę Grupy o kolejne unikalne pojazdy. Na szczególną uwagę zasługują zabudowy typu home delivery oraz bezsłupkowe naczepy kurtynowe.
Najpopularniejsze tagi