Wiadomości z rynku

niedziela
14 kwietnia 2024

Kierowca będzie się czuł jak w domu

Chiński Farizon Auto przedstawia koncepcyjny ciągnik Homtruck
18 stycznia 2022
 
Chińska firma Farizon Auto chce zrewolucjonizować rynek samochodów ciężarowych. Spółka zależna Geely Holding Group, będąca już udziałowcem Volvo Group (Volvo Trucks i Renault Trucks), niedawno zaprezentowała koncepcję ciągnika drogowego Maxicode nowej generacji o nazwie Homtruck, którego produkcja ma rozpocząć się na początku 2024 roku. Według chińskiego producenta Homtruck będzie jedną z najbardziej zaawansowanych ciężarówek na rynku pod względem efektywności energetycznej, komfortu kierowcy i bezpieczeństwa dla wrażliwych użytkowników dróg. Farizon zamierza również uczynić go jednym z „najczystszych”, oferując kilka nowych silników alternatywnych dla diesli. Na razie Farizon nie przedstawił szczegółowych danych technicznych pojazdu. Wiemy tylko, że w napędzie ma być stosowanych kilka wariantów, od hybrydy metanolowej do akumulatorów elektrycznych z przedłużaczem zasięgu lub akumulatorów wymiennych, zgodnie z normami rządowymi opublikowanymi niedawno przez chińskie Ministerstwo Przemysłu i Technologii. Celem jest skrócenie czasu ładowania Homtruck do kilku minut na stacjach zlokalizowanych przy autostradach.
<śródt> Inteligentna ciężarówka Podczas opracowywania Homtruck inżynierowie Farizon Auto badali potrzeby kierowców i operatorów flot, w szczególności w celu zapewnienia im większej wydajności operacyjnej. Dzięki temu Homtruck jest w stanie połączyć się z platformami Big Data sieci logistycznej, aby pomóc kierowcom uzyskać najbardziej optymalne zamówienia w czasie rzeczywistym, analizować i śledzić dostawy oraz obliczać koszty operacyjne na trasach.
„Mózg” Homtruck może wykorzystywać czujniki pojazdu do analizowania danych o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym i otrzymywania zaleceń dotyczących trasy. Ponadto system zarządzania energią może również zarządzać energią lub dostawą paliwa do pojazdu, aby osiągnąć najbardziej optymalną wydajność ekonomiczną. Jest nawet w stanie zalecić kierowcy optymalne trasy tankowania lub ładowania.
 
Na coraz większej liczbie wybranych tras Homtruck będzie mógł korzystać z funkcji autonomicznej jazdy na poziomie 4, a także wprowadzi funkcje konwojów na dłuższe podróże, które pozwolą ciężarówkom komunikować się ze sobą w celu utrzymania prędkości i odległości.
Czujniki takie jak lidar, radar fal milimetrowych, radar ultradźwiękowy będą standardowym wyposażeniem z komunikacją 5G i V2X. Homtruck będzie również mógł dokonywać zdalnych aktualizacji oprogramowania dzięki swojemu systemowi Over the Air (OTA).

Studio na kółkach

Homtruck bierze swoją nazwę od początkowego dążenia jego twórców do zaprojektowania ciągnika drogowego, który spełnia potrzeby kierowców, dzięki czemu „czują się jak w domu”. Na całym świecie ludzie spędzają dużo czasu w swoich pojazdach, często więcej niż w domu. Mobilna przestrzeń stworzona przez Homtruck integruje zatem „pracę, życie i rozrywkę”. Opierając się na założeniu, że wypoczęci kierowcy są bardziej uważni i skupieni, konstruktorzy postanowili wprowadzić nowe standardy komfortu i życia na pokładzie, czyniąc kabinę Homtruck biurem i studiem na kółkach.
Będzie w nim pełna łazienka z prysznicem i toaletą, pojedyncze łóżko, lodówka, czajnik, kuchnia, a nawet niewielka pralka.
Ergonomiczna konstrukcja fotela i kamera o wysokiej rozdzielczości pomagają zapewnić komfortową obsługę pojazdu, podczas gdy inteligentny asystent w połączeniu z pełnymi 360-stopniowymi kamerami na bieżąco informuje kierowcę o wszelkich problemach związanych z pojazdem.
 
Wewnątrz kabiny Homtruck projektanci zastosowali naturalne, miękkie w dotyku tkaniny, trwałe tworzywa sztuczne i bambusowe materiały, aby stworzyć zdrowe i przyjazne dla środowiska środowisko inspirowane spokojnymi bambusowymi lasami w Chinach.
Pierwsze pojazdy produkcyjne powinny trafić do krajowych przewoźników w 2024 roku. Nie wiadomo, czy producent będzie również kierować Homtrucka na rynki europejskie i północnoamerykańskie.
 
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.