Wiadomości z rynku

czwartek
1 maja 2025

Konsekwencje Brexitu są tak złe, jak się obawiano

Przedstawiciele niemieckiego biznesu domagają się renegocjacji traktatu z Wielką Brytanią
22 kwietnia 2022
 
Wyjście Wielkiej Brytanii z UE ogromnie zaszkodziło stosunkom gospodarczym obu partnerów, co pokazują aktualne dane. Brytyjski rząd nie osiągnął jeszcze swoich celów Brexitu. Bieżący raport firmy audytorskiej KPMG i Brytyjskiej Izby Handlowej w Niemczech pokazuje dylemat i sugeruje niepokojące tendencje.
W związku z rosyjską wojną z Ukrainą przedstawiciele niemieckiego biznesu domagają się renegocjacji traktatu Brexit.

Potrzeba zintegrowanej Europy

– Celem powinna być jeszcze bardziej zintegrowana Europa , w tym Wielka Brytania , zarówno ze względów ekonomicznych, jak i bezpieczeństwa – powiedział Andreas Glunz, dyrektor oddziału firmy audytorskiej KPMG. – Dlatego należy teraz przedyskutować renegocjację umowy handlowej między UE a Wielką Brytanią, a nie tylko transatlantycką umowę handlową TTIP 2.0 – dodał Glunz z myślą o podpisaniu umowy z USA .
Jednym z powodów żądań są niekorzystne konsekwencje Brexitu. Wyjście Wielkiej Brytanii z UE znacznie zaszkodziło dwustronnym stosunkom gospodarczym, jak pokazuje niedawny raport KPMG i Brytyjskiej Izby Handlowej w Niemczech (BCCG).
„W 2021 r. Brexit – jak się obawiano – doprowadził do znacznie wyższych kosztów administracyjnych, logistyki, ceł, finansowania i dostosowań IT, przy jednoczesnym spadku sprzedaży” – piszą Glunz i prezes BCCG Michael Schmidt na łamach niemieckiej prasy.
Od 1 stycznia 2021 r. Wielka Brytania nie jest już członkiem unii celnej i jednolitego rynku UE. Umowa zawarta w ostatniej chwili nadal zapewnia handel w dużej mierze bezcłowy. Mimo to pojawiły się bariery handlowe, biurokracja jest wielka.

Niemiecki eksport spadł o 27 procent

Wielkość niemiecko-brytyjskiego handlu zagranicznego spadła po raz pierwszy poniżej 100 miliardów euro w 2021 roku, a niemiecki eksport do Wielkiej Brytanii spadł o 27 procent od 2015 roku.
Natomiast światowy eksport wzrósł o 15 proc. Tylko 69 firm wzięło udział w ankiecie BCCG i KPMG dotyczącej niemiecko-brytyjskiej prognozy biznesowej, która została przeprowadzona przed rosyjskim atakiem. Niemniej można dostrzec trendy.
Rynek brytyjski traci na znaczeniu. Coraz mniej firm generuje od 20 do 50 procent swojego globalnego wolumenu obrotów w Wielkiej Brytanii. Ponadto ponad połowa ankietowanych firm spodziewa się, że brytyjska gospodarka skurczy się w ciągu pięciu lat – w przypadku UE i Niemiec z kolei spodziewa się tego tylko jedna dziesiąta.

Front w sporze o Irlandię Północną utwardził się

– To pokazuje, jak bardzo Brexit zaszkodził brytyjskiej reputacji w biznesie – skomentował ekspert ds. handlu zagranicznego Marc Lehnfeld z państwowej firmy Germany Trade and Invest (GTAI). W rzeczywistości bariery handlowe spowodowały spowolnienie i wzrost kosztów wymiany towarów. Brytyjska gospodarka rozwija się wolniej z powodu Brexitu, choć Lehnfeld nie spodziewa się jej skurczenia. Wciąż istnieją możliwości sprzedaży, na przykład w projektach wodorowych i offshore lub w projektach gigafabryk w branży motoryzacyjnej.
Jasne jest również, że cele Brexitu, z którymi konserwatywny rząd wystąpił o opuszczenie UE, w żaden sposób nie zostały osiągnięte, jak zauważa Glunz. Obejmują one większą autonomię, mniej administracji, niższe podatki i lepsze dwustronne umowy handlowe.
– Wielka Brytania powinna być również żywo zainteresowana renegocjowaniem prawdziwej umowy handlowej ze swoim wciąż największym partnerem handlowym, UE – powiedział.
Zdaniem ekspertów nie widać zmiany obecnego stanowiska rządu brytyjskiego. Wręcz przeciwnie: w sporze o zasady Brexitu dla Irlandii Północnej front między Londynem a Brukselą twardnieje.
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.