Wiadomości z rynku

sobota
2 lipca 2022

Obowiązkowy TPMS w nowych ciężarówkach

Urządzenie do ciągłego monitorowania ciśnienia w oponach w wyposażeniu od 6 lipca
21 czerwca 2022

W przypadku wykrycia nieprawidłowości, system w czasie rzeczywistym alarmuje menedżera floty w biurze i/lub kierowcę w kabinie

Fot. Bridgestone

W całej Unii Europejskiej ciężarówki i ich naczepy zarejestrowane od 6 lipca 2022 r. będą musiały być wyposażone w urządzenie do ciągłego monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS). Nowy przepis wprowadza Rozporządzenie (UE) 2019/2144. Za dwa lata (od lipca 2024 r.) obowiązek ten obejmie wszystkie pojazdy ciężarowe w ruchu.
Jak działa system TPMS możemy prześledzić na przykładzie wspólnego rozwiązania Webfleet Solutions i Bridgestone, wprowadzonego niedawno na rynek. WEBFLEET TPMS zapewnia kontrolę stanu opon 24/7 w pojazdach ciężarowych i autobusach. Jest zintegrowany z platformą Webfleet, wiodącym europejskim rozwiązaniem do zarządzania flotą. System na bieżąco monitoruje ciśnienie i temperaturę w oponach oraz ostrzega zarówno kierowcę, jak i menedżera floty, w przypadku wystąpienia nieprawidłowości, aby zapobiec wypadkom lub kosztownym przestojom.

Czujniki kontrolują ciśnienie i temperarturę

Zaprojektowany dla pojazdów użytkowych, takich jak samochody ciężarowe, zespoły pojazdów i autobusy, Webfleet TPMS wykorzystuje czujniki, które stale monitorują poziom ciśnienia w oponach i ich temperaturę. Informacje te są przesyłane do platformy telematycznej Webfleet i analizowane. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, system w czasie rzeczywistym alarmuje menedżera floty w biurze i/lub kierowcę w kabinie. Dzięki temu mogą oni podjąć odpowiednie działania, zanim wykryta nieprawidłowość przerodzi się w poważniejszy problem, który może prowadzić do wypadków, zakłóceń jazdy i kosztownych przestojów pojazdu.
Paul Verheijen, wiceprezes ds. zarządzania produktami w Bridgestone Mobility Solutions powiedział:
– Większość awarii ciężkich samochodów ciężarowych na europejskich drogach jest spowodowana problemami związanymi z oponami, wynikającymi z ich niedopompowania. Ręczne sprawdzanie ciśnienia jest czasochłonne, a powolne wycieki powietrza są bardzo trudne do samodzielnego wykrycia dla kierowców. WEBFLEET TPMS nie tylko digitalizuje i automatyzuje cały ten proces, ale także bezpośrednio umożliwia operatorowi floty podejmowanie szybkich i świadomych decyzji, w celu poprawy bezpieczeństwa na drogach oraz zmniejszenia kosztów i przestojów związanych z oponami.
Natychmiastowe powiadomienia, które są uruchamiane w przypadku wykrycia nieprawidłowego ciśnienia lub temperatury w oponach, są oznaczone kolorami. Kolory odzwierciedlają wagę problemu, co pomaga użytkownikom określić właściwy sposób postępowania.
Czujniki systemu są precyzyjne i łatwe w instalacji, ponieważ można je zamontować bez demontażu opony. Prawidłowo napompowane opony zwiększają bezpieczeństwo, ale także zapewniają mniejsze zużycie paliwa i optymalną żywotność opony. Wszystko to przekłada się na mniejszą emisję CO2 i dłuższy czas eksploatacji opon.
– Dodając do platformy WEBFLEET możliwość wglądu w stan opony w czasie rzeczywistym, zapewniamy firmom transportowym pełną kontrolę i widoczność całej floty – wszystko za pomocą jednego interfejsu – dodał Jan-Maarten de Vries, dyrektor generalny Bridgestone Mobility Solutions. – Od lat floty ciężarowe korzystają z rozwiązań telematycznych, aby lepiej rozumieć i odpowiednio wykorzystać dane dotyczące ich pojazdów. Teraz my wykorzystujemy te dane telematyczne do optymalizacji wydajności opon. Nasze rozwiązanie TPMS to dopiero początek dalszych innowacji w nowe technologie opon dzięki połączeniu sił Bridgestone i Webfleet Solutions.

Webfleet Solutions – część grupy Bridgestone

Webfleet Solutions jest jednym z wiodących dostawców rozwiązań telematycznych na świecie, zajmujących się zarządzaniem flotą, telematyką pojazdów i usług „connected car". Platforma Webfleet jest wykorzystywana przez firmy różnej wielkości w celu zwiększenia efektywności użytkowania pojazdów, obniżenia kosztów eksploatacyjnych, bieżącego wsparcia kierowców oraz zwiększenia ogólnej wydajności floty. Webfleet Solutions świadczy usługi m. in. dla branży ubezpieczeniowej, wynajmu i leasingu, importerów samochodów oraz firm, obsługujących zarówno przedsiębiorstwa, jak i konsumentów. Z rozwiązań Webfleet Solutions korzysta ponad 50 tysięcy klientów na całym świecie, zapewniając im największą w branży sieć wsparcia oraz najszerszy zakres dedykowanych aplikacji i narzędzi integrujących.
Webfleet Solutions jest częścią Bridgestone Europe NV/SA, spółki zależnej Bridgestone Corporation, światowego lidera w produkcji opon i wyrobów z gumy. (z)
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.