Wiadomości z rynku

piątek
7 października 2022

Amerykanie stawiają na wodór

Powstanie ogólnokrajowa sieć regionalnych centrów zaopatrzenia
19 września 2022
 
Amerykanie zainwestują miliardy w wodorowe huby. Ogólnokrajowa sieć regionalnych centrów wodorowych ma być wykorzystywana w amerykańskim sektorze motoryzacyjnym w celu redukcji emisji CO2. Jak zakłada Departament Energii (DOE) huby wodorowe pobudzą amerykańską gospodarkę oraz stworzą dobrze płatne miejsca pracy. Amerykanie chcą osiągnąć zerową emisję netto dwutlenku węgla do 2050 r. Ponadto koszt produkcji czystego wodoru ma spaść do 1 USD za 1 kilogram w ciągu najbliższych 10 lat. Departament Energii (DOE) powiadomił o wdrożeniu programu o wartości 8 mld USD, mającego na celu rozwój regionalnych hubów czystego wodoru (H2Hub) w całej Ameryce. W ramach H2Hubs stworzona zostanie sieć producentów i konsumentów wodoru oraz lokalna infrastruktura. Wszystko po to, aby przyspieszyć wykorzystanie wodoru jako nośnika czystej energii.

Zerowa emisja do 2050 roku

Produkcja, przetwarzanie, dostawa, przechowywanie i końcowe wykorzystanie czystego wodoru, w tym innowacyjne zastosowania w sektorze motoryzacyjnym i szerzej w przemysłowym ma mieć kluczowe znaczenie dla strategii DOE. Chodzi o osiągnięcia celu, jakim jest w 100% czysta, napędzana energią odnawialną sieć elektryczna do 2035 r. i zerowa emisja netto dwutlenku węgla. do 2050. Kluczowa dla tych wytycznym ma być transformacja sektora motoryzacyjnego w dużej mierze odpowiedzialnego za emisję CO2.

Nowe miejsca pracy w sektorze czystej energii

– Energia wodorowa jest idealna do zmniejszania emisji z wielu sektorów o wysokiej emisji dwutlenku węgla i otwiera świat ekonomicznych możliwości dla firm i pracowników zajmujących się czystą energią w całym kraju. Te huby wodorowe poczynią znaczne postępy w realizacji naszej wizji dotyczącej m. in. transportu zasilanego z sieci napędzanej czystą energią. Co ważne, sieci zbudowanej przez amerykańskich pracowników – powiedział Jennifer M. Granholm, sekretarz ds. energii. Inwestycje w technologie wodorowe wynikające z Międzypartyjnej Ustawy Infrastrukturalnej są głównym elementem planu prezydenta Bidena, dotyczącego dekarbonizacji sektora przemysłowego, który odpowiada za jedną trzecią krajowej emisji dwutlenku węgla.

Dekarbonizacja ciężkiego transportu

Jak przyznaje DOE, energia wodorowa ma potencjał do dekarbonizacji wielu sektorów gospodarki, w tym transportu ciężkiego (ale także sektora związanego z produkcją stali). Obecnie Stany Zjednoczone produkują około 10 milionów metrów sześciennych wodoru rocznie, w porównaniu do około 90 mln m sześc. rocznie na całym świecie. Podczas gdy większość wodoru produkowanego w USA pochodzi z gazu ziemnego poprzez parowe reformowanie metanu, technologia elektrolizy – która wykorzystuje energię elektryczną do produkcji wodoru z wody – jest rozwijającą się ścieżką z dziesiątkami instalacji w całym kraju. Technologia ta mogłaby wytwarzać wodór przy użyciu czystej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, w tym energii słonecznej, wiatrowej i jądrowej. (z)
 
Źródło: na podstawie energy.gov
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.