Wiadomości z rynku

piątek
7 października 2022

Z karnetem TIR do Afganistanu i Uzbekistanu

Firma logistyczna z Pakistanu widzi duże możliwości rozwoju transportu w tym kierunku
23 września 2022

Fot. IRU

 
Nowe korytarze TIR otworzyły nowe możliwości dla przewoźników drogowych w Azji Południowej i Środkowej. Przykładem może być TCS, jedna z największych firm ekspresowych i logistycznych w Pakistanie. – Zaczynaliśmy w 1983 roku z 12 magazynami i 25 zamówieniami. Obecnie posiadamy ponad 970 centrów ekspresowych, flotę ponad 4500 pojazdów i działamy w 220 lokalizacjach na całym świecie – mówi Yonus Ali Siddiqui, dyrektor ds. handlu regionalnego w TCS. – TCS jako pierwsza firma w Pakistanie otrzymała licencję TIR w 2018 roku. Od tego czasu używamy karnetu TIR do dostaw towarów do Afganistanu i Uzbekistanu.

Dlaczego Afganistan i Uzbekistan?

– Uzbekistan jest największą gospodarką w Azji Środkowej i ma największą populację w regionie. Uważamy, że w tej chwili istnieje ogromna szansa na wykładniczy wzrost rynku. Stworzy to nowe rynki eksportowe dla firm pakistańskich – twierdzi Yonus Ali Siddiqui. Rzeczywiście Uzbekistan ma duże znaczenie geopolityczne w regionie jako brama do Azji Środkowej i Bliskiego Wschodu. – Początkowo przerażały nas procedury administracyjne i niepewność co do stanu infrastruktury – mówi Yonus Ali Siddiqui. – Na szczęście z pomocą IRU i Międzynarodowej Izby Handlowej w Pakistanie, udało nam się uzyskać wszystkie niezbędne informacje i wsparcie, aby pomyślnie otworzyć tę drogę. Gwarancje udzielone przez system TIR miały kluczowe znaczenie dla naszej decyzji. Dla firmy takiej jak nasza ważne jest utrzymanie bardzo wysokich standardów dostawy „od drzwi do drzwi”. TIR ułatwił wszystkie nasze przesyłki transgraniczne do Afganistanu, Uzbekistanu i Kirgistanu. Nie moglibyśmy korzystać z tych tras bez niezawodnego systemu, takiego jak TIR.

Trasa przez Afganistan

Według przedstawiciela TCS, główne wyzwania operacyjne na tej trasie wynikają głównie ze słabej infrastruktury drogowej w środkowym Afganistanie. Ekstremalne warunki pogodowe i zamknięte drogi to największe wyzwania, szczególnie na przełęczy Salang. Przełęcz Salang znajduje się na wysokości 3878 m, a śnieg pada przez cały rok. Lata są lepsze pod względem logistyki drogowej, ale zimy mogą być trudne. Podobnie jak w przypadku wszystkich nowych korytarzy, zatory na przejściach granicznych mogą również prowadzić do opóźnień, które można zmniejszyć, korzystając z systemu TIR i odpowiednich organów, ustanawiając ekspresowe „zielone pasy” TIR na przejściach granicznych. Podróż z Karaczi do Taszkentu trwa obecnie około 10-12 dni.

TIR pomaga

– Podstawową zaletą korzystania z systemu TIR jest bezpieczeństwo ładunku – mówi Yonus Ali Siddiqui. – Biorąc pod uwagę sytuację w Afganistanie, przesyłki inne niż TIR są dwukrotnie ładowane do różnych ciężarówek, zanim dotrą do Uzbekistanu. To oczywiście zwiększa ryzyko uszkodzenia, utraty lub kradzieży. Natomiast ciężarówki TIR obsługiwane przez TCS docierają do celu w idealnym stanie i w rekordowym czasie. Korzystając z TIR, zmniejszyliśmy odległość między Pakistanem a Uzbekistanem, co w niektórych przypadkach prowadzi do oszczędności czasu nawet o 25-30%.

Popyt na transport samochodowy wzrośnie

– Otrzymujemy coraz więcej zapytań o wysyłkę towarów do Azji Środkowej – dodaje dyrektor z TCS. – Oczekuje się, że w najbliższej przyszłości wolumeny wzrosną wykładniczo, ponieważ ludzie zdadzą sobie sprawę z ekonomicznej opłacalności handlu z Azją Środkową w ramach TIR. Niedawne zamieszanie w branży żeglugowej dodatkowo pogłębiło i tak już trudny scenariusz logistyczny dla Azji Środkowej. Wzrosły zarówno koszty, jak i terminy realizacji, a wojna na Ukrainie miała ogromny wpływ na ceny paliw. Z tych powodów spodziewamy się, że popyt na transport samochodowy prawdopodobnie wzrośnie, a trasy TIR przez Pakistan otworzyły kilka nowych możliwości dla transportu drogowego. (z)
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.