Wiadomości z rynku

wtorek
30 maja 2023

Nowe stawki diet krajowych i zagranicznych – opublikowano rozporządzenie

23 listopada 2022
 
W dzienniku ustaw opublikowane zostało rozporządzenie ministra rodziny i polityki społecznej, zmieniające rozporządzenie w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej. Zgodnie z nowymi przepisami od 29.11.2022 ulegną zmianie stawki diet zagranicznych, a od 1 stycznia 2023 r. ponownie zmieniona zostanie wysokość diety krajowej. Nowa stawka diety krajowej wynosić będzie 45 zł, zgodnie z wcześniej przekazywanymi informacjami uzyskanymi przez TLP. Natomiast stawki diet zagranicznych, w zależności od wybranego kraju, w niektórych przypadkach pozostają takie same (np. Niemcy, Hiszpania, Holandia), a w niektórych ulegają zwiększeniu. Związek TLP przygotował porównanie zmian wysokości diet w najpopularniejszych krajach Europy, w których polscy przewoźnicy wykonują przewozy drogowe. Brak kraju na liście oznacza pozostawienie diety na dotychczasowym poziomie. Przypominamy jednocześnie, że omawiane stawki diet obowiązują pracowników sfery budżetowej. Niemniej w transporcie drogowym są wykorzystywane do:
• rozliczeń podróży służbowej w przewozach krajowych oraz
• do obliczania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne oraz zaliczek na podatek dochodowy kierowcy wykonującego zadania służbowe za granicą.
Źródło: TLP
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.