Wiadomości z rynku

poniedziałek
26 lutego 2024

Pierwszy autobus wodorowy w Lublinie

Do floty ZTM trafi Solaris Urbino 12 hydrogen
22 listopada 2022

Solaris Urbino 12 hydrogen Fot. Solaris

 
Firma Solaris Bus & Coach oraz Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM) w Lublinie podpisali umowę na zakup i dostawę autobusu wodorowego Urbino 12 hydrogen. Po zrealizowaniu dostawy Lublin będzie drugim po Koninie polskim miastem wykorzystującym rozwiązania wodorowe we flocie. ZTM Lublin wybrał na drodze postępowania przetargowego firmę Solaris jako dostawcę pierwszego autobusu wodorowego. Urbino 12 hydrogen to pojazd wyposażony w najnowocześniejsze rozwiązania oparte na technologii wodorowej. Zgodnie z umową zamówienie zostanie zrealizowane we wrześniu przyszłego roku. Operatorem świadczącym usługi transportu publicznego z wykorzystaniem autobusu wodorowego będzie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (MPK) Lublin. – Lublin dołącza do grona europejskich miast, które wytyczają nowe standardy planowania i zarządzania flotami autobusów – powiedział Javier Calleja, prezes zarządu Solaris Bus & Coach. – Nasza wieloletnia współpraca jest dla nas powodem do dumy. Z wielką radością będziemy partnerem dla ZTM Lublin we wdrażaniu technologii wodorowej.

Z czystym źródłem energii

Autobusy z napędem wodorowym wyróżnia krótki czas tankowania oraz duży zasięg, nawet w niesprzyjających warunkach drogowych. Wodór jest czystym źródłem energii. Jedynymi produktami ubocznymi reakcji chemicznej zachodzącej w ogniwie wodorowym są ciepło oraz para wodna. Pierwiastek będzie przechowywany w postaci gazowej w umieszczonych na dachu zbiornikach. Zamówiony autobus zostanie wyposażony w magazyn energii elektrycznej – baterię, która będzie mogła być ładowana nie tylko poprzez ogniwo wodorowe, ale także za pomocą zewnętrznej ładowarki mobilnej, będącej częścią zamówienia i wchodzącej w skład wyposażenia autobusu. Podróż autobusem wodorowym w Lublinie zostanie zapewniona dla 85 osób, w tym dla 29 pasażerów na miejscach siedzących. Autobus będzie wyposażony w rozwiązania zwiększające komfort jazdy pasażerów oraz pracy kierowcy. Wśród nich można wskazać systemy liczenia pasażerów, monitoring, klimatyzację, biletomat realizujący płatności bezgotówkowe, układ od dezynfekcji powietrza wewnątrz pojazdu czy dostęp do ładowarek USB dla pasażerów.

Napęd wodorowy zyskuje na popularności

Współpraca firmy Solaris z Lublinem rozpoczęła się w 1996 roku. Na przestrzeni lat producent dostarczył do miasta prawie 200 pojazdów, zarówno z napędem diesla, jak i bateryjnym – autobusy elektryczne i trolejbusy. Wraz z dostawą Urbino 12 hydrogen, komunikacja miejska w Lublinie będzie posiadać dostęp do całego wachlarza najnowocześniejszych rozwiązań w transporcie zbiorowym. Aktualnie w miastach Europy jeździ już 70 Solarisów Urbino 12 hydrogen, a kolejne 100 zostanie dostarczonych na przestrzeni najbliższych miesięcy. We wrześniu odbyła się światowa premiera drugiego w portfolio producenta autobusu wodorowego – Urbino 18 hydrogen. Rozbudowa oferty pozwoli w sposób jeszcze bardziej elastyczny odpowiadać na zapotrzebowanie przewoźników. Pierwsze dostawy wodorowego przegubowca będą mogły rozpocząć się w drugim kwartale 2023 roku. (z
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.