Wiadomości z rynku

poniedziałek
6 lutego 2023

IVECO zwycięża w Rajdzie Dakar 2023

Zespoły Boss Machinery De Rooy i Eurol De Rooy na podium
20 stycznia 2023

Zwycięska załoga - Janus van Kasteren jr, Marcel Snijders i Darek Rodewald na trasie rajdu Fot. Iveco

 
Firma IVECO, reprezentowana przez dwa nowe zespoły, wzięła udział w 45. edycji Rajdu Dakar, po raz kolejny demonstrując osiągi, moc i niezawodność swoich pojazdów ciężarowych. W klasyfikacji ogólnej na podium stanęły dwie załogi. Janus van Kasteren jr utrzymywał się w ścisłej czołówce przez cały wyścig, by wreszcie wygrać najtrudniejszy rajd świata. Tuż za nim uplasowali się Martin van den Brink na trzecim miejscu oraz Mitchel van den Brink na czwartym.

Najtrudniejszy Dakar po przeniesieniu do Arabii Saudyjskiej

Najbardziej oczekiwana przygoda roku, czyli 45. edycja Rajdu Dakar – najtrudniejsza od czasu, gdy przeniesiono go do Arabii Saudyjskiej – dobiegła końca, z sukcesem dla nowych zespołów IVECO. Kierowcy wyśmienicie zaliczyli próbę ekstremalnej wytrzymałości i pokonali liczącą ponad 8.500 kilometrów trasę przez pełne niebezpieczeństw piaszczyste pustkowia. Startujący w Dakarze już po raz czwarty Janus van Kasteren jr wykorzystał swoje doświadczenie, utrzymując jednolite świetne tempo. Kilkakrotnie stawał na podium, w tym na najwyższym jego stopniu w klasyfikacji finałowej. Weteran i legenda Dakaru, Martin van den Brink, ukończył rajd na trzecim miejscu. Imponująco dobrze radził sobie także jego syn, Mitchel van den Brink, który na poszczególnych etapach rajdu kilkakrotnie zajmował drugie miejsce i został najmłodszym zwycięzcą odcinka specjalnego w szóstym etapie. W ostatecznej klasyfikacji był czwarty.

IVECO Powerstar zdały egzamin

Zawodnicy rywalizowali pojazdami ciężarowymi IVECO Powerstar z opracowanymi specjalnie przez FPT Industrial silnikami Cursor 13. Niestety Vick Versteijnen musiał wycofać się z rywalizacji czwartego dnia rajdu. Trzy pozostałe załogi walczyły dalej w upale i deszczu na pustyni, zdobywając miejsca na podium po każdym etapie. Fabio Santiago, dyrektor ds. marketingu i rozwoju produktów w dziale pojazdów ciężarowych IVECO, powiedział:
– Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników osiągniętych przez nasze zespoły i samochody IVECO Powerstar, chociaż radość ze zwycięstwa przyćmiewa smutny wypadek w czasie dziewiątego etapu. Kierujemy nasze myśli ku wszystkim, których dotyczy ta tragedia i solidaryzujemy się z nimi w cierpieniu. Musimy jednak wyrazić wdzięczność naszym kierowcom, którzy nie oszczędzali ani siebie, ani pojazdów, uzyskując fantastyczne osiągi w najtrudniejszej z saudyjskich edycji rajdu Dakar. Jesteśmy bardzo dumni ze wszystkich naszych załóg, które podjęły to wyzwanie, okazując wytrwałość i determinację w prezentowaniu możliwości zwycięskich ciężarówek. (z)

Janus, Mitchel i Martin Fot. Iveco

Załoga Martin van den Brink, Rijk Mouw, Erik Kofman – trzecie miejsce w klasyfikacji ogólnej Fot. Iveco

Mitchel van den Brink, Moises Torrallardona i Jarno Van De Pol – ukończyli Dakar na czwartym miejscu Fot. Iveco

Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.