Wiadomości z rynku

poniedziałek
6 lutego 2023

Krone Group zwiększyła obroty do 2,5 miliarda euro

Poszukiwane pojazdy użytkowe i technika rolnicza mimo globalnego kryzysu
25 stycznia 2023

Grupa Krone zwiększyła obroty do 2,5 miliarda euro Fot. Krone

 
Pomimo wciąż trudnych warunków rynkowych, Grupa Krone osiągnęła sprzedaż w wysokości około 2,5 miliarda euro w roku finansowym 2021/2022 (01.08.2021 - 31.07.2022), o ponad 15 procent powyżej poziomu z poprzedniego roku ( około 2,2 mld euro).
Wszystko w czasach, gdy odczuwalne są skutki pandemii koronawirusa, toczącej się wojny w Ukrainie, zmian klimatycznych i rosnących cen. Bezpieczne zaopatrzenie w żywność oraz niezawodna i profesjonalna logistyka w coraz większym stopniu znajdują się w centrum uwagi społeczeństwa. Dlatego obecnie poszukiwane są przyszłościowe koncepcje w dziedzinie techniki rolniczej i przemysłu pojazdów użytkowych.
– W dobie coraz bardziej kruchych łańcuchów dostaw w zglobalizowanym świecie gospodarczym i szybkiego rozwoju technicznego, charakteryzującego się silnymi wstrząsami, ważniejsze niż kiedykolwiek jest solidne zbudowanie własnej firmy i przygotowanie jej na przyszłość. W minionym roku obrotowym poczyniliśmy duże postępy w tym kierunku – mówi Bernard Krone, przewodniczący Rady Nadzorczej Grupy Krone.

Obroty i zyski

W dziale pojazdów użytkowych sprzedaż Krone wyniosła około 1,7 miliarda euro; odpowiada to wzrostowi o 22,9 procent w porównaniu z rokiem poprzednim (1,374 mld euro). Firma osiągnęła też dalsze postępy w segmencie maszyn rolniczych; dzięki wzrostowi o 14,7 mln euro sprzedaż osiągnęła poziom 828,3 mln euro (rok wcześniej 813,6 mln euro). Sprzedaż krajowa wzrosła o 139,9 mln euro (25,4 proc.) do 690,8 mln euro, co oznacza, że ​​Grupa Krone wygenerowała 27,4 proc. swojej sprzedaży w Niemczech. Około 32,1 proc. sprzedaży krajowej zostało wygenerowane przez jednostkę biznesową Sprzęt rolniczy, a 67,0 procent przez jednostkę biznesową Pojazdy użytkowe.
Nieprzewidziany wzrost kosztów zakupu materiałów i energii wpłynął na wynik finansowy Grupy. W roku obrotowym 2021/2022 spadł on nieznacznie do 84,6 mln euro przed opodatkowaniem. Rentowność sprzedaży przed opodatkowaniem wyniosła 3,4 proc. Wynikało to głównie z obszarów obsługi posprzedażowej i pozostałych usług.
W roku obrotowym 2021/2022 suma bilansowa wyniosła 1,7 mld euro (rok poprzedni: 1,5 mld euro). Całkowity wolumen inwestycji w wysokości 60,1 mln euro (w roku poprzednim: 45,4 mln euro) został zrównoważony przez amortyzację w wysokości 39,4 mln euro. Stworzono zapasy w reakcji na trudną sytuację w dostawach.

Pracownicy

Średnia globalna liczba pracowników (podstawowa siła robocza) w Grupie Krone wzrosła o 6,1 procent do 5.768 (rok poprzedni 5.438) w roku finansowym 2021/2022. Wzrost liczby zatrudnionych wynika przede wszystkim z rozszerzenia działalności gospodarczej. Jako firma rodzinna Krone konsekwentnie polega na wysokim poziomie zaangażowania i lojalności swoich pracowników. Polityka personalna nastawiona jest na ciągłość i identyfikację z firmą.

Badania i rozwój

W minionym roku obrotowym firma Krone ponownie zainwestowała znaczne kwoty w badania i rozwój. Na przykład w sektorze maszyn rolniczych udoskonalono prasy kostkujące Krone BiG Pack i przyczepy zbierające Bale Collect. Punktem kulminacyjnym była prezentacja wspólnego projektu Combined Powers, będącego efektem współpracy Lemken i Krone. Opracowano autonomiczny pojazd holowniczy, który może wykonywać sześć procesów roboczych w terenie. W segmencie pojazdów użytkowych prace rozwojowe koncentrowały się głównie na uzupełnieniu portfolio produktów: generacja nadwozi wymiennych WK 4.0 gotowa do produkcji seryjnej i zakończono prace nad nowym Cool Liner. Firma zaprezentowała innowacyjne zautomatyzowane podwozie kontenerowe, zintensyfikowała współpracę z Trailer Dynamics nad zelektryfikowaną naczepą i rozpoczęła seryjną produkcję nowego agregatu chłodniczego we wspólnym projekcie z firmą Liebherr.
W obu działach oprogramowanie i rozwój elektroniki wciąż zyskują na znaczeniu. Na przykład w sektorze pojazdów użytkowych zakres usług w zakresie telematyki i innych usług cyfrowych dla naczep został dodatkowo rozszerzony. Jednym z przykładów międzydyscyplinarnego rozwoju jest rozwiązanie telematyki słonecznej Krone Smart Collect Solar, które z powodzeniem wprowadzono zarówno w sektorze techniki rolniczej, jak i pojazdów użytkowych. (z)

Bernard Krone, przewodniczący Rady Nadzorczej Grupy Krone Fot. Krone

Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.