Wiadomości z rynku

poniedziałek
6 lutego 2023

Ukrainiec Vasyl Rakivnenko tworzy miejsca pracy w Polsce i wprowadza innowacje w branży transportowej

Spektakularny rozwój firmy Servired Sp z o.o. i rozwiązania wspierające działalność przewoźników
27 stycznia 2023

Vasyl Rakivnenko - jego firma dwukrotnie znalazła się w rankingach Forbes.PL
Fot. Vasyl Rakivnenko

 
14 grudnia w warszawskim akceleratorze miejskim Warsaw Booster nagrodzono najbardziej obiecujące startupy. Trzecie miejsce przypadło startupowi Alko Prevent, który opracowuje sposób na zdalne monitorowanie zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.
Autorem tego systemu jest Vasyl Rakivnenko, człowiek, który zrealizował swoje amerykańskie marzenie w Europie. Ponad dziesięć lat temu zaczynał jako zwykły pracownik etatowy w obcym kraju, a dziś kieruje Zrzeszeniem Ukraińskiego Biznesu w Polsce jako wiceprzewodniczący Rady. Jego firma dwukrotnie znalazła się w rankingach Forbes.PL, a jego rozwiązania i innowacje są wykorzystywane przez inne firmy. Opowiadamy, jak Panu Rakivnenko udało się opracować nowe produkty i wejść z nimi na rynek europejski.

Od zwykłego kierowcy do kierownika firmy transportowej

Vasyl Rakivnenko przyjechał do UE z Ukrainy, aby pracować jako kierowca ciężarówki, a po kilku latach wykształcił się i dostał pracę w międzynarodowej firmie logistycznej. Osobiste doświadczenie Vasyla jako kierowcy i fundamentalna wiedza umożliwiły mu i jego bratu założenie własnej działalności gospodarczej - firmy transportowo-spedycyjnej Servired Sp z o.o.
Firma pana Rakivnenko zapewnia klientom:
- własną flotę z pełnymi umowami serwisowymi obejmującymi każdy kraj UE;
- dwie platformy x-dock obok siebie w Hiszpanii i Polsce do konsolidacji ładunków drobnicowych;
- kierowców z licencjami ADR;
- projektowanie wahadłowców i tras technicznych.
Pod sprawnym kierownictwem Vasyla Rakivnenko jako CEO, ponad 5 lat działalności przyniosło znaczące sukcesy, mała firma zatrudniająca pięciu pracowników Servired Sp z o.o. rozrosła się do dużego przedsiębiorstwa zatrudniającego dwustu pracowników.
W 2018 roku Servired Sp z o.o. - firma braci Rakivnenko - znalazł się w rankingu Forbes Polska w kategorii firm rodzinnych. W latach 2020 i 2021 ta sama firma weszła do rankingu Diamentów Forbesa jako jedna z najszybciej rozwijających się firm w Polsce. Pomimo pandemii i ograniczeń epidemiologicznych, firma wykazała rekordowy wzrost przychodów w 2020 roku, dzięki czemu znalazła się w rankingu Gazele Biznesu.
Jako Prezes Stowarzyszenia Ukraińskiego Biznesu w Polsce, Vasyl Rakivnenko mówi, że każdy kryzys gospodarczy jest czasem szansy. Uważa, że dla przedsiębiorców ważna jest możliwość wzajemnej wymiany doświadczeń, współpracy i optymalizacji wspólnych procesów.

Wkład w bezpieczeństwo transportu ciężarowego

Jedną z kwestii związanych z bezpieczeństwem na drodze jest trzeźwość. Pracując jako kierowca i w pierwszych latach prowadzenia własnej firmy, Vasyl Rakivnenko zetknął się z problemem nadużywania alkoholu wśród pracowników firm transportowych.
Ponieważ problem ten jest niebezpieczny nie tylko dla przewożonego ładunku i samochodów, ale przede wszystkim dla życia ludzi, pan Vasyl od dłuższego czasu opracowuje optymalne rozwiązanie. Zdając sobie sprawę, że wynik opracowania nie tylko zagwarantuje reputację jego własnej firmy, ale także pomoże rozwiązać problem na poziomie kraju i całej Unii Europejskiej, nie szczędził czasu i wysiłku, studiując wszystkie możliwe rozwiązania technologiczne i doświadczenie różnych krajów w tej sprawie. Ukończył nawet program leczenia uzależnień od alkoholu na Uniwersytecie Stanforda.
Kierowca zasiadający za kółkiem po alkoholu to nie jest bezpieczne ani dla ładunku, ani dla samochodu, ani dla samego kierowcy. W najlepszym wypadku firma może naruszyć terminy lub otrzymać karę, w najgorszym stracić pracownika i wypłacić poszkodowanym odszkodowanie. Dlatego postanowił stworzyć aplikację do zdalnej kontroli trzeźwości kierowców.
– Nasza aplikacja już działa i pokazuje wyniki. To rozwiązanie problemu uzależnienia od alkoholu zostało pozytywnie ocenione przez Urząd Patentowy RP, a teraz złożyliśmy wniosek patentowy w USA i czekamy na ostateczną decyzję – mówi pan Vasyl.
Opatentowana technologia wykorzystująca sztuczną inteligencję pozwala na zdalny pomiar parametrów, którymi wcześniej można było sterować tylko osobiście:
• częstotliwość spożywania alkoholu;
• wskaźnik abstynencji w dniach;
• ilość spożytego alkoholu;
• stężenie alkoholu we krwi (BAC, ‰).
Jest to rodzaj automatycznego alkomatu, za pomocą którego kierowca może wykazać swoją trzeźwość kilka razy dziennie, w dowolnym miejscu na świecie. Wystarczy zalogować się za pomocą smartfona, inteligentnie zweryfikować swoją tożsamość za pomocą kamery, a następnie wydychać powietrze do urządzenia. Dane dotyczące ilości alkoholu we krwi wejdą do systemu i dadzą pozwolenie na podróż. Jeżeli kierowca nie wykona badania lub spożywał alkohol, system szybko powiadomi kierownika lub dyspozytora.
Pojawienie się nowego urządzenia zostało docenione przez ekspertów:
• w 2021 roku projekt znalazł się w pierwszej pięćdziesiątce start-upów na WebSummit Lisbon według Harvey Nash (NashSquared);
• otrzymał nagrodę na Expo Kielce 2021;
• projekt otrzymał inwestycję w wysokości 1 100 000 PLN (230 000 USD) z Funduszu RDS przy współfinansowaniu przez NCBR.

Wkład w rozwój branży transportowej w Polsce

Kiedy Vasyl Rakivnenko był jeszcze pracownikiem na etacie, zauważył, że w branży transportowej automatyzacja jest słabo rozwinięta. Mimo że około 6% gospodarki generuje ten sektor, postęp techniczny w nim zatrzymał się na rozwoju systemów nawigacyjnych i monitorowaniu harmonogramu pracy kierowców. Tymczasem w przypadku transportu międzynarodowego firmy muszą przygotować wiele dokumentów i ręcznie obliczyć związane z tym koszty.
Na przykład, jeżeli firma ma 20 samochodów, z których każdy dostarcza pięć ładunków tygodniowo, oznacza to sto kompletów dokumentów, sprawdzenie, czy kierowca może przekroczyć granicę i wyrobienie odpowiednich zezwoleń.
Aby uprościć procesy zarządzania ciężarówkami, Pan Rakivnenko zainwestował w 2016 roku w swoje oprogramowanie. System zarządzania transportem automatycznie generuje dokumenty uzupełniające, analizuje dane i pomaga w identyfikacji błędów i nieścisłości. Z czasem rozwiązanie to pozwoliło firmie Vasyla Rakivnenko na analizę kosztów dodatkowych i zautomatyzowanie kontroli zużycia paliwa i opon.
Udane doświadczenie Servired Sp z o.o. w korzystaniu z oprogramowania chronionego prawami autorskimi umożliwia teraz wszystkim firmom transportowym dostęp do systemu w formie usługi.
Vasyl Rakivnenko jest przekonany, że przyszłość leży w postępie technologicznym, dlatego cały swój wolny czas poświęca na rozwój innowacyjnych rozwiązań w swojej firmie Servired Sp z o.o.

Innowacyjny system Alko Prevent pozwala przeprowadzać badanie trzeźwości kierowców
Fot. Vasyl Rakivnenko

Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.