Wiadomości z rynku

piątek
29 września 2023

Polskie ciężarówki aresztowane w Białorusi

14 marca 2023

Źródło: ZMPD

 
Od kilku dni białoruska policja i pogranicznicy zatrzymują polskie ciężarówki i uniemożliwiają im dalszą jazdę – informuje ZMPD. – Kierowcy mogą wrócić do Polski, ale samochody stają się zakładnikami w oczekiwaniu na zapłatę gigantycznych kaucji za rzekome nieprawidłowości. O sprawie alarmują przewoźnicy. Według informacji zebranych od przewoźników, Białoruś zatrzymała w ostatnim tygodniu już ponad 70 polskich pojazdów. Pogranicznicy zażądali od właścicieli samochodów po 8,5 tys. euro za każdy wjazd tego samochodu na teren Białorusi w ciągu ostatniego półrocza. Rekordowa opłata naliczona dla jednego samochodu to 260 tys. euro. To kwota znacznie przekraczająca wartość ciężarówki. Nie brakuje też kar po 100 tys. euro i więcej. Przewoźnicy komentują to tak, że władze naszego wschodniego sąsiada wymyśliły sposób na zarobek.
Białorusini zarzucają polskim przewoźnikom rzekome nieprawidłowości. Wspomniane kwoty mają stanowić „kaucję”, która będzie zwrócona lub potrącona na poczet ewentualnych kar, gdy przeprowadzone zostanie postępowanie wyjaśniające czy wszystkie dokumenty wjazdowe z ostatnich miesięcy były poprawne.
Przypomnijmy, że w związku z wprowadzonymi przez białoruskie władze ograniczeniami wobec polskich przewoźników dotyczącymi możliwości przekroczenia granicy na białorusko-litewskich oraz białorusko-łotewskich przejściach granicznych, w lutym Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński podjął decyzję o ograniczeniu ruchu dla białoruskich pojazdów towarowych na przejściu granicznym Kukuryki-Kozłowicze. MSZ Białorusi przekazało wówczas, że podejmie „działania odwetowe”, m.in. wprowadzając obostrzenia dla polskich przewoźników. Szef MSW Mariusz Kamiński zagroził, że Polska odpowie analogicznie. (z)
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.