Wiadomości z rynku

sobota
13 kwietnia 2024

Volvo Trucks przygotowało nową elektryczną oś napędową

16 marca 2023

Nowa elektryczna oś Volvo Trucks pozwala na umieszczenie jeszcze większej liczby akumulatorów w samochodzie ciężarowym Fot. Volvo Trucks

 
Volvo Trucks zaprezentowało całkowicie nową, w pełni elektryczną oś tylną. Uwalniając miejsce dla większej liczby akumulatorów, nowa oś oznacza jeszcze większy zasięg dla elektrycznych samochodów ciężarowych Volvo.
Szwedzki producent posiada najszerszą w branży ofertę elektrycznych samochodów ciężarowych z napędem elektrycznym - w seryjnej produkcji znajduje się aż sześć różnych modeli.
Nowa elektryczna oś pozwala na umieszczenie jeszcze większej liczby akumulatorów w samochodzie ciężarowym poprzez zintegrowanie silników elektrycznych i skrzyni biegów z tylną osią. Więcej akumulatorów oznacza większy zasięg, co stwarza możliwości elektryfikacji również transportów długodystansowych. W elektrycznych pojazdach z ogniwami paliwowymi, które zostaną wprowadzone w drugiej połowie tej dekady, dodatkowa przestrzeń przyda się do montażu innych komponentów.
– To przełom dla elektrycznych samochodów ciężarowych i wyraźny sygnał, że w najbliższej przyszłości będzie ogromne zapotrzebowanie na publiczne szybkie ładowarki dla ciężkich samochodów ciężarowych, nie tylko wzdłuż autostrad – powiedziała Jessica Sandström, SvP global product management w Volvo Trucks.
Volvo Trucks rozpocznie seryjną produkcję samochodów ciężarowych z nową elektryczną osią za kilka lat i będzie to uzupełnienie obecnej linii samochodów ciężarowych z napędem elektrycznym.
– Będziemy kontynuować produkcję naszych wszechstronnych samochodów ciężarowych z napędem elektrycznym. Mogą one obecnie pokryć szeroki zakres zadań transportowych. Za kilka lat dodamy tę nową tylną elektryczną oś dla klientów pokonujących dłuższe niż obecnie trasy – dodała Jessica Sandström.
Volvo Trucks obrało trzy strategiczne kierunki do osiągania zerowej emisji; silniki elektryczne, elektryczne ogniwa paliwowe i silniki spalinowe zasilane paliwami odnawialnymi, takimi jak biogaz, HVO czy nawet ekologiczny wodór.
– Do walki ze zmianami klimatu potrzebne są różne rozwiązania technologiczne, ponieważ dostępność infrastruktury energetycznej i paliwowej różni się w poszczególnych krajach i regionach, a także w różnych zadaniach transportowych – podsumowała Jessica Sandström (z)
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.