Wiadomości z rynku

wtorek
27 lutego 2024

Otwarto zakład montażu elektrycznych pojazdów DAF

Produkcja seryjna modeli XD i XF Electric rozpocznie się latem 2023 r.
24 maja 2023

Nowy zakład montażu elektrycznych ciężarówek DAF otworzyli Micky Adriaansens, holenderska minister ds. gospodarki i klimatu i Harald Seidel, prezes DAF Trucks Fot. DAF

 
Nowy zakład montażu elektrycznych DAF-ów został oficjalnie otwarty 24 kwietnia przez Micky Adriaansens, holenderską minister ds. gospodarki i klimatu. Nowy obiekt oddano do użytku w głównym zakładzie produkcyjnym firmy DAF w holenderskim Eindhoven. Nowa część fabryki będzie odgrywać kluczową rolę w dalszym rozwoju firmy zajmującej wiodącą pozycję w dziedzinie zrównoważonych rozwiązań transportowych.
Nowy zakład montażowy elektrycznych pojazdów ciężarowych DAF zajmuje powierzchnię 5.000 m2 i dysponuje dwiema liniami podzespołów do przygotowywania akumulatorów oraz modułów napędu elektrycznego, składających się z przedniego akumulatora, skrzynki połączeniowej wysokiego napięcia i elektrycznych urządzeń pomocniczych. Te kluczowe elementy oraz silnik elektryczny ze zintegrowaną skrzynią biegów są montowane w pojeździe na głównej linii montażowej o długości prawie 150 metrów.

Pojazdy ciężarowe z napędem elektrycznym najnowszej generacji

Firma DAF zbudowała opisywany zakład z myślą o produkcji najnowszej generacji pojazdów ciężarowych z napędem elektrycznym. Nowe modele DAF XD i XF Electric, dostępne w wielu konfiguracjach, są napędzane silnikami elektrycznymi PACCAR, zasilanymi przez zestawy akumulatorów obejmujące od dwóch do pięciu rzędów (od 210 do 525 kWh). Modułowa konstrukcja akumulatorów pozwala precyzyjnie dostosować pojazd do wymagań i potrzeb użytkownika. Na zasilaniu elektrycznym możliwe są zasięgi do 500 kilometrów. Dzięki szybkiemu ładowaniu do 350 kW akumulatory można naładować do 80% ich pojemności w ciągu zaledwie 45 minut.
Zakład rozpocznie działanie od zbudowania przedprodukcyjnej serii ciężarówek, by potwierdzić ich jakość, nim w lecie ruszy produkcja seryjna. DAF oczekuje, że w najbliższej przyszłości produkcja wzrośnie do tysięcy pojazdów rocznie, zgodnie z rosnącym zapotrzebowaniem na elektryczne pojazdy ciężarowe.

Nie tylko pojazdy

– DAF jest wiodącym graczem wśród producentów ciężarówek, a obecnie odgrywa ważna rolę w rozwoju elektrycznych pojazdów użytkowych – powiedziała Micky Adriaansens, holenderska minister ds. gospodarki i klimatu. – Transformacja w kierunku czystszych produktów i bardziej ekologicznych metod produkcji jest ważna. Nie tylko przez wzgląd na ochronę środowiska, lecz również dla utrzymania konkurencyjności i innowacyjności holenderskiej gospodarki. Nowy zakład produkcji elektrycznych DAF-ów jest jaskrawym wyrazem naszych ambicji w tym zakresie.
– Uruchomienie nowego zakładu montażowego elektrycznych pojazdów ciężarowych DAF to kolejny ważny krok na drodze do jeszcze czystszej przyszłości – uważa Harald Seidel, prezes DAF Trucks. – Aby wspierać naszych klientów w procesie przechodzenia na zeroemisyjny transport drogowy, nie ograniczamy się tylko do dostarczania wiodących w swojej klasie w pełni elektrycznych pojazdów. Nasz kompleksowy pakiet obejmuje szeroką gamę rozwiązań do ładowania, porady dotyczące planowania tras i ładowania oraz zapewnienie kierowcom specjalnych szkoleń pokazujących, jak optymalnie korzystać z pojazdów. (z)

Nowy zakład montażu pojazdów elektrycznych oddano do użytku w głównym zakładzie produkcyjnym firmy DAF w holenderskim Eindhoven Fot. DAF

Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.