Wiadomości z rynku

poniedziałek
27 maja 2024

Spedytorzy i przewoźnicy drogowi łączą siły

Promują najlepsze praktyki w zakresie traktowania kierowców w miejscach dostawy
7 czerwca 2023

Fot. IRU

 
Przewoźnicy drogowi i spedytorzy spotkali się na pierwszym z serii wydarzeń, których celem jest poprawa traktowania kierowców w miejscach dostaw.
Przedstawiciele IRU, Hiszpańskiego Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Drogowego (ASTIC), Europejskiej Rady Spedytorów (ESC) i Hiszpańskiego Stowarzyszenia Spedytorów (Transprime) spotkali się w Algeciras w Hiszpanii, aby promować najlepsze praktyki w zakresie traktowania kierowców w miejscach dostawy.

Certyfikat Odpowiedzialnego Nadawcy

Podczas spotkania zaprezentowano nowe narzędzie UE, Certyfikat Odpowiedzialnego Nadawcy, którego celem jest zachęcenie nadawców do podpisania Karty IRU dotyczącej poprawy traktowania kierowców w miejscach załadunku i rozładunku. Karta jest uniwersalnym dekalogiem, w którym spedytorzy zobowiązują się do podjęcia szeregu podstawowych działań w celu zbudowania zaufania między kierowcami a podmiotami logistycznymi.
Certyfikat Odpowiedzialnego Spedytora to uznanie dobrych praktyk w traktowaniu kierowców przez firmy spedycyjne. Jej fundamentalne filary to szacunek dla kierowców, warunki dostawy i odbioru towarów i dokumentów oraz przestrzeganie zasad załadunku i rozładunku w ciągu jednej godziny, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Karta IRU dotycząca traktowania kierowców i Certyfikat Odpowiedzialnego Nadawcy wyznaczają nowy początek w relacjach między załadowcami a przewoźnikami drogowymi, będącymi podstawą gospodarki.

Ponad 400 europejskich firm podpisało już Kartę

Konferencja w porcie Algeciras była pierwszym z serii spotkań odbywających się w portach Walencji, Bilbao i Barcelony, które mają być wyrazem uznania dla wysiłków załadowców i przewoźników, którzy wprowadzają najlepsze praktyki wobec kierowców.
Dyrektor IRU ds. Rzecznictwa UE, Raluca Marian, powiedziała:
– Jesteśmy dumni, że nasz członek ASTIC i inni kluczowi interesariusze na rynku hiszpańskim rozwijają Kartę i wzmacniają współpracę i zaufanie między nadawcami i przewoźnikami. Mamy nadzieję, że posłuży to jako przykład dla innych krajów i przyspieszy wdrożenie Karty w całej UE.
Stowarzyszenie spedytorów w Hiszpanii i ponad 400 europejskich firm podpisało już Kartę.
– Głównym celem Karty jest poprawa traktowania kierowców w miejscach załadunku i rozładunku, co wpłynie na poprawę warunków ich pracy, znacząco zwiększy efektywność operacyjną, a docelowo uatrakcyjni zawód – podkreśliła Raluca Marian. Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości zgromadzimy znacznie więcej sygnatariuszy. (z)
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.