Wiadomości z rynku

środa
17 lipca 2024

Elektryzujący wygląd

MAN eTruck zdobywa nagrodę Red Dot Design Award 2023
30 czerwca 2023

Fot. MAN

 
Nowy eTruck firmy MAN otrzymał nagrodę Red Dot Design Award 2023 w kategorii „Product Design”. Międzynarodowe jury konkursu, w skład którego wchodzi 43 uznanych na całym świecie i niezależnych ekspertów ds. jakości wzornictwa, było jednomyślne: nowy MAN eTruck, który trafi do pierwszych klientów w 2024 r., wyróżnia się wyjątkowym designem.
Elektryczny lew, który polecany będzie do transportu na duże odległości, został doceniony przed oficjalną premierą rynkową. Wręczenie nagród w renomowanym konkursie, na które nadesłano propozycje z ponad 60 krajów, odbyło się 19 czerwca podczas uroczystej gali w Essen (Niemcy).

Połączenie tradycji i postępu

Jakość i detale, takie jak wielokątny wystrój zewnętrzny, inspirowany panoramą Alp Bawarskich, przekonały jury. Nadwozie pojazdu MAN eTruck uwidacznia połączenie tradycji i innowacji.
– Ta upragniona nagroda za projekt dla naszego nowego eTruck, który od 2024 roku zelektryfikuje transport dalekobieżny, daje naszemu zespołowi dodatkowy impuls na drodze do wprowadzenia na rynek. Nowy MAN eTruck to mocny dowód na to, że nasi klienci przechodzą na elektromobilność - technicznie, ale także wizualnie – powiedział Friedrich Baumann, członek zarządu ds. sprzedaży i rozwiązań dla klientów w MAN Truck & Bus.
– Firmy i studia projektowe z całego świata stanęły przed profesjonalnym osądem jury Red Dot, międzynarodowych ekspertów, którzy podczas konkursu przyjrzeli się pokaźnej liczbie produktów. Fakt, że wyłoniliście się jako zwycięzcy z tak mocnego grona uczestników jest świadectwem wyjątkowej jakości Waszego produktu – podkreślił podczas ceremonii wręczenia nagród profesor dr Peter Zec, założyciel i dyrektor generalny firmy Red Dot. W tym roku około 20.000 produktów zgłoszonych z 60 krajów było ocenianych w 51 kategoriach konkursowych.
– W czasach szybko zmieniającego się świata i nowych technologii ważne jest, aby pozostać wiernym i autentycznym. Kierowaliśmy się tym mottem również w naszej pracy nad projektem MAN eTruck i skupiliśmy się na naszym DNA i pochodzeniu: Skąd pochodzimy? Co oznacza nasza marka? Jak postrzegają nas nasi klienci? Wraz z wieloma kolegami z innych działów uwzględniliśmy odpowiedzi na te pytania podczas opracowywania projektu MAN eTruck – dodała Carolin Schütt, odpowiedzialna za kolory i materiały projektowania w dziale projektowym MAN Truck & Bus.
Firmowi projektanci wyabstrahowali krajobraz siedziby MAN i zwizualizowali pasmo górskie między Zugspitze a Monachium w postaci wielokąta, który zdobi kabinę kierowcy. Jednocześnie powierzchnia z geometryczną dekoracją jest analogią do pracy rzeźbiarza w toku - więc projekt ma również silną symboliczną moc dla dynamiki rozwoju MAN eTruck.
Neutralny, matowo-szary lakier został celowo wybrany jako kontrast z „wysokonapięciową” czerwienią na osłonie chłodnicy i wraz z pośrednio oświetloną szybą przednią harmonijnie wpisuje się w ogólną koncepcję: rezultatem jest imponujące wrażenie, jakby pojazd oddychał energią, która go napędza. To przekonało także jury nagrody Red Dot Award 2023.

20 tys. zgłaszanych produktów

Co rok jury konkursu Red Dot Design Award otrzymuje około 20 tys. zgłoszeń – co czyni go jednym z największych na świecie konkursów projektowych, który jest podzielony na trzy dyscypliny Red Dot Award: Product Design, Brands & Communication Design oraz Design Concept ze względu na różnorodność w tej dziedzinie. (z)
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.