Wiadomości z rynku

czwartek
21 września 2023

Przełomowa trasa TIR zwiększa łączność między Chinami a Azją Środkową

15 września 2023

Ciężarówka Sinotrans, załadowana produktami elektronicznymi, opuściła Chiny przez przejście graniczne Dulata-Kolzhat i kontynuowała podróż do Ałmaty Fot. IRU

 
Globalny system tranzytowy TIR łączy obecnie główny ośrodek produkcyjny Chin, Shenzhen, z największym miastem Kazachstanu. Sinotrans, największa zintegrowana firma logistyczna w Chinach, uruchomiła nową, kompleksową operację TIR o długości 5.200 km, łączącą chińskie Shenzhen z kazachskim Ałmaty.
Otwarcie TIR w mieście Shenzhen w głębi lądu jeszcze bardziej uprościło procedury tranzytu granicznego, skracając czas tranzytu i redukując koszty.
Przemawiając podczas ceremonii inauguracyjnej w Shenzhen, dyrektor IRU ds. TIR i tranzytu, Tatiana Rey-Bellet , powiedziała:
– Otwarcie tej nowej trasy zapewnia bezpośredni szlak handlowy łączący Shenzhen, kluczowe chińskie centrum produkcyjne i międzynarodowe, z rosnącym rynkiem Azji Środkowej. Ponieważ TIR rozwija się w Chinach, cieszę się, że coraz więcej chińskich firm transportowych korzysta z ułatwień i bezpieczeństwa zapewnianych przez TIR.
Nowa trasa jest następstwem uruchomienia w czerwcu innej trasy TIR Chiny-Kazachstan między Xi'an (Chiny) a Dostykiem (Kazachstan) . Pierwszy transport na tej trasie również zrealizował Sinotrans, przy wsparciu IRU, samorządów i służb celnych.
Sinotrans planuje rozszerzyć swoją działalność w zakresie transportu drogowego TIR, eksplorując inne nowe korytarze.
Tatiana Rey-Bellet przeprowadziła również rozmowy z przedstawicielami organów celnych Sinotrans i Shenzhen, zastanawiając się nad kolejnymi krokami w celu wspólnego pobudzenia wzrostu TIR w Chinach i ułatwienia szybkiego wzrostu przepływów handlowych między Chinami a Azją Środkową.
Handel dwustronny między Chinami a Kazachstanem, Kirgistanem, Tadżykistanem, Turkmenistanem i Uzbekistanem osiągnął w 2022 r. rekordowy poziom - łącznie 70,2 mld USD, co oznacza wzrost o około 40% rok do roku.
Ponieważ głowy państw zgodziły się na pogłębienie współpracy transportowej i handlowej na niedawnym szczycie Chiny-Azja Środkowa, TIR odegra kluczową rolę w podniesieniu połączeń regionalnych na nowy poziom. (z)
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.