Wiadomości z rynku

sobota
9 grudnia 2023

DAF XB nowej generacji debiutuje na Solutrans

Holenderski producent prezentuje dystrybucyjny model XB Electric wraz z modelami XD Electric, XFC i XG+
15 listopada 2023

Seria DAF XB nowej generacji ma swoją premierę na wystawie Solutrans w Lyonie we Francji Fot. DAF

 
Seria DAF XB nowej generacji będzie miała światową premierę na wystawie Solutrans w Lyonie we Francji, zaplanowanej na 21-25 listopada. W centrum uwagi znajdzie się model XB Electric – pierwszy w Europie 12-tonowy elektryczny pojazd ciężarowy do dystrybucji miejskiej. Na stoisku DAF w hali 5 będą mu towarzyszyć modele XD Electric do bezemisyjnej dystrybucji regionalnej, XFC do zastosowań budowlanych oraz „flagowy” XG+ do transportu długodystansowego. Ciężarówki DAF XB nowej generacji to pojazdy do dystrybucji miejskiej w klasie od 7,5 do 19 ton, które – jak zapewnia producent – łączą w sobie świadomość ekologiczną z niezrównanym poziomem wydajności, bezpieczeństwa i komfortu, bazując na bogatej i wielokrotnie nagradzanej ofercie produktów DAF. Seria XB, obejmująca również budowlaną wersję XBC, to szeroka gama bezemisyjnych pojazdów z napędem elektrycznym, które są dostępne w wariantach 12-, 16- i 19-tonowych.

DAF XB Electric

DAF był pierwszym europejskim producentem, który wprowadził na rynek gamę pojazdów ciężarowych z napędem elektrycznym. Pełny asortyment modeli XB Electric o zerowej emisji spalin ponownie podkreśla wiodącą pozycję firmy DAF w dziedzinie ochrony środowiska. Prezentowany na wystawie Solutrans kompaktowy, 12-tonowy model XB Electric z jednym stopniem wejściowym jest polecany do bezemisyjnej dystrybucji miejskiej. Daje nabywcom możliwość wyboru różnych wariantów rozstawu osi, począwszy od 4,2 metra. Z myślą o zastosowaniach wymagających większej ładowności XB Electric jest również dostępny w konfiguracjach 16- i 19-tonowych. Silnik elektryczny nowego modelu rozwija moc znamionową na poziomie 120 lub 190 kW, w zależności od specyfikacji, oraz znamionowy moment obrotowy wynoszący 950 i 1.850 Nm (szczytowy: odpowiednio 2.600 i 3.500 Nm). Pozbawione kobaltu i magnezu akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe (LFP) o wysokiej gęstości, o pojemności od 141 do 282 kWh zapewniają zasięg do 350 kilometrów przy minimalnym poziomie hałasu.

XD Electric: bezemisyjna dystrybucja

Model XD Electric prezentowany podczas Solutrans w Lyonie polecany jest do regionalnej i krajowej dystrybucji, w tym do zaopatrywania supermarketów i wywozu odpadów. Jest on napędzany silnikiem elektrycznym z magnesem trwałym – PACCAR EX-D1 lub PACCAR EX-D2 – o mocy od 170 kW/230 KM do 350 kW/480 KM. Aby umożliwić dopasowanie tych pojazdów elektrycznych do potrzeb klienta, dostępny jest pełny wybór zestawów akumulatorów obejmujący od 2 do 5 pakietów, które zapewniają zasięg nawet do 500 kilometrów. Przy umiejętnym zarządzaniu trasami, pojazdem i ładowaniem XD Electric może przejechać imponujący dystans 1.000 kilometrów dziennie.

XFC przystosowany do wymagających warunków

Trzeci pojazd DAF-a prezentowany na stoisku firmy na Solutrans to XFC do zastosowań specjalistycznych i budowlanych. Model XFC jest dostępny z jedną lub dwiema osiami napędowymi i jest przeznaczony do najtrudniejszych prac w wymagających warunkach. Może być wyposażony w silnik PACCAR MX-11 o pojemności 10,8 litra lub 13-litrową jednostkę PACCAR MX-13, a dzięki niskiej masie własnej zapewnia dużą ładowność. Ten wszechstronny, wytrzymały samochód ciężarowy ma duży kąt natarcia i duży prześwit, solidny zderzak, mocną kratę wlotu powietrza oraz stalową osłonę chłodnicy. Model XFC jest dostępny w konfiguracjach osi 4x2, 6x4 i 8x4.

Flagowy model XG+

DAF XG+ to model flagowy nowej generacji pojazdów ciężarowych holenderskiej marki. W pełni wykorzystuje możliwości, jakie dają nowe europejskie przepisy dotyczące mas i wymiarów. Niezwykle przestronna i wysoce aerodynamiczna konstrukcja pozwala uzyskać dużą oszczędność paliwa, a nisko umieszczone krawędzie dolne szyb zapewniają imponującą widoczność bezpośrednią. Pojazd oferuje aż 12,5 m3 przestrzeni roboczej i mieszkalnej, co przekłada się na niezrównany komfort kierowcy.

Wsparcie dla klienta

Podczas Solutrans DAF przedstawia również szeroką gamę usług – począwszy od PACCAR Financial po dostosowane do indywidualnych potrzeb kontrakty serwisowe DAF MultiSupport. Aby wspierać klientów w procesie przechodzenia na bezemisyjny transport drogowy, holenderski producent oferuje różnorodną gamę rozwiązań do ładowania za pośrednictwem PACCAR Parts, a także doradztwo w zakresie planowania tras i ładowania oraz specjalne szkolenia dla kierowców w celu optymalnego wykorzystania możliwości pojazdów.

„Silna obecność”

Renaud Dehillotte, dyrektor zarządzający DAF Trucks France:
– Francja jest drugim co do wielkości rynkiem pojazdów ciężarowych w Europie, na którym firma DAF ma silną pozycję za sprawą wielokrotnie nagradzanych serii pojazdów ciężarowych XD, XF, XG i XG+ nowej generacji oraz naszych wiodących w branży usług. Teraz, wraz ze światową premierą serii DAF XB nowej generacji na wystawie Solutrans, dodajemy kolejny rozdział do naszej historii sukcesów. W 2022 roku DAF odnotował rekordowy (15,4 proc.) udział we francuskim rynku pojazdów ciężkich, a wspólnie z naszą profesjonalną siecią dealerską dołożymy wszelkich starań, aby w kolejnych latach w dalszym ciągu poprawiać naszą silną pozycję rynkową we Francji, zarówno w segmencie ciągników siodłowych, jak i pojazdów specjalistycznych oraz dystrybucyjnych. (red)
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.