Wiadomości z rynku

czwartek
7 grudnia 2023

Wynajem długoterminowy aut coraz bardziej popularny

Badanie IBRiS wśród najmniejszych przedsiębiorców
21 listopada 2023
 
Przedstawiciele mikro, małych i jednoosobowych firm w Polsce wykazują coraz większe zainteresowanie bezgotówkowymi formami finansowania samochodu służbowego – wynika z niedawnego badania IBRiS. Jak zmieniały się ich preferencje w porównaniu z ubiegłym rokiem?

Więcej chętnych na najem długoterminowy

Według badania o 6% więcej przedstawicieli najmniejszych przedsiębiorstw, zdecydowałoby się na najem długoterminowy niż w listopadzie 2022 r.
Większość badanych przedsiębiorców słyszała o wynajmie długoterminowym samochodów (89%), a odsetek ten wzrósł o 5% w stosunku do poprzedniego badania. Badanie przeprowadzone przez IBRiS wśród przedstawicieli małych, mikro i jednoosobowych działalności gospodarczych, na zlecenie Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) wykazało, że wynajem długoterminowy jest coraz bardziej popularną formą finansowania samochodów. Zainteresowanie wynajmem długoterminowym wzrosło o 6% – z 17% w listopadzie 2022 r. do 23% w lipcu br. Ta forma finansowania jest też coraz bardziej rozpoznawalna – 89% badanych odpowiedziało, że słyszało o niej, to o 5% więcej, niż w listopadzie 2022 r. Zgodnie z wynikami badania, nieznacznie słabnie zainteresowanie zakupem aut za gotówkę wśród najmniejszych przedsiębiorców – 36% w 2022 r. i 33% w tym roku. 68% respondentów wśród najmniejszych przedsiębiorców zdecydowałoby się na leasing samochodu.
Firmy coraz częściej oczekują elastycznych i dopasowanych indywidualnie rozwiązań, co jest zrozumiałe w obecnej sytuacji gospodarczej. Wynajem długoterminowy wyróżnia się na tle konkurencyjnych sposobów finansowania aut stabilnością gwarantowaną klientowi.
– Stałej wysokości rata niezależna od zmieniających się stóp procentowych, uwzględniająca pełen serwis pojazdu, a także np. opony, czy ubezpieczenie, czy brak konieczności wnoszenia wkładu własnego, to szczególnie cenione obecnie atuty wynajmu długoterminowego wśród najmniejszych przedsiębiorców w Polsce – komentuje Robert Antczak, prezes zarządu Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP).

Preferencje: przede wszystkim stała i niska miesięczna rata

Jak wynika z badania, do najważniejszych czynników branych pod uwagę przez najmniejszych przedsiębiorców w naszym kraju przy wyborze finansowania auta służbowego należą: stała miesięczna rata, niezależna od stóp procentowych (49%), niska miesięczna rata (41%) oraz pełna obsługa, ubezpieczenie i serwis wliczone w ratę (37%). Dla niespełna co trzeciej firmy ważne są proste formalności, zaś dla przeszło co czwartej – dowolność decyzji o wykupie auta. Zestawienie najważniejszych kwestii branych pod uwagę nie uległo zmianie w porównaniu z 2022 r. – badani nadal kierują się przede wszystkim stałą miesięczną ratą, jej wysokością oraz uwzględnieniem w racie pełnej obsługi auta. Należy zwrócić uwagę, że wszystkie wymieniane wśród najważniejszych cechy występują w przypadku wynajmu długoterminowego. (red)
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.