Wiadomości z rynku

piątek
12 lipca 2024

Pierwsze w Polsce testy pojazdu autonomicznego na drogach publicznych

21 grudnia 2023

Fot. Łukasiewicz – PIMOT

 
W dniach 28-29 listopada Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Motoryzacji przeprowadził pierwsze w Polsce badania pojazdu autonomicznego na drodze publicznej w rzeczywistym ruchu ulicznym. Badania realizowano na ulicach Jaworzna.
Podczas dwudniowych badań zespół inżynierów Łukasiewicz - PIMOT weryfikował działania algorytmów odpowiedzialnych za sterowanie systemami pojazdu zautomatyzowanego, odpowiedzialnymi m.in. za skręcanie, przyspieszanie i hamowanie, mapowanie terenu, planowanie toru jazdy oraz rozpoznawanie i identyfikację otaczających obiektów.
– Jednym z największych wyzwań stawianych systemom automatyzującym jazdę jest działanie w rzeczywistym ruchu drogowym, charakteryzującym się dużą liczbą elementów infrastruktury oraz innymi użytkownikami drogi. Na świecie pojazdy autonomiczne testuje się na drogach publicznych. Od dziś takie badania są realizowane również w Polsce – mówi dr inż. Karol Zielonka, z-ca dyrektora ds. badawczych i komercjalizacji.
Przejazdy drogowe realizowane były w różnych warunkach, zarówno w dzień jak i po zmroku, a także podczas opadów atmosferycznych. Dane zebrane podczas testów stanowić będą bazę do dalszej pracy nad rozwijanymi do tej pory systemami, a zgromadzone doświadczenie pozwoli na budowanie unikatowej wiedzy w zakresie autonomicznej mobilności.
– Takie kompetencje od wielu lat rozwija Łukasiewicz - PIMOT, dzięki zespołom badawczym oraz inwestycjom w najnowocześniejszą infrastrukturę badawczą. Dzięki temu dziś możemy zapewnić wsparcie dla branży m.in. w zakresie realizacji projektów badawczych oraz badań homologacyjnych pojazdów – dodaje dr inż. Karol Zielonka. Zdobyte doświadczenia będzie można także wykorzystać do przygotowania jednolitych procedur bezpieczeństwa, które zostaną wykorzystane podczas dalszych testów pojazdów w ruchu miejskim.
Badania realizowano na ulicach miasta Jaworzno, które od lat wspiera inicjatywy dotyczące elektromobilności i mobilności autonomicznej.
– To dla nas niezwykłe doświadczenie i wyróżnienie, że takie instytucje wybierają na swoje badania właśnie Jaworzno – powiedział Paweł Silbert, prezydent miasta Jaworzno. (red)
https://www.youtube.com/watch?v=qtBab6x8NQE

Fot. Łukasiewicz – PIMOT

Fot. Łukasiewicz – PIMOT

Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.