Wiadomości z rynku

wtorek
16 kwietnia 2024

Amazon chce zautomatyzować kontrolę swoich pojazdów

6 lutego 2024
 
Gigant handlu elektronicznego od prawie dwóch lat testuje system automatycznej kontroli pojazdów i obecnie wdrożył go w 20 magazynach.
Setki punktów dostaw Amazona wkrótce zostaną wyposażone w stanowiska inspekcyjne dla samochodów dostawczych, zaprojektowane w celu wykrywania anomalii za pomocą sztucznej inteligencji. To rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas kontroli i przewidzieć możliwe awarie lub wypadki.
Po uproszczeniu procesu zakupów Amazon zamierza zrobić to samo w przypadku kontroli swoich pojazdów dostawczych. Firma wdrożyła system automatycznej kontroli pojazdów w 20 magazynach dostawczych w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Niemczech i Wielkiej Brytanii, a celem jest objęcie takim rozwiązaniem setek placówek w nadchodzących latach.
Kierowcy pracujący w jednym z 20 centrów dostaw wyposażonych obecnie w tę technologię proszeni są o powolną jazdę pod koniec zmiany pod wypełnionym czujnikami łukiem, stworzonym przez start-up Uveye. Każda z trzech kamer o wysokiej rozdzielczości skanuje obszary: podwozie, opony i nadwozie. Zebrane dane są kompilowane w obraz 3D pojazdu i wykorzystywane przez oprogramowanie do uczenia maszynowego w celu wykrycia, czy pojazd jest uszkodzony lub wymaga konserwacji. Algorytmy sztucznej inteligencji – zwane AVI (automatyczna kontrola pojazdu) – są w stanie wykryć uszkodzone opony, nieszczelności, zarysowania czy pęknięcia na przedniej szybie.
Według przedstawicieli firmy Amazon, technologia ta umożliwia skrócenie czasu kontroli do 1 minuty w porównaniu z poprzednimi 5 minutami. Po pomnożeniu tego przez 100.000 pojazdów tworzących flotę sprzedawcy internetowego można oszacować globalny efekt. Dzięki temu rozwiązaniu firma chce szybciej wykrywać problemy wymagające interwencji serwisu. „Najbardziej interesuje nas aspekt bezpieczeństwa” – zapewnia Aziz Makkiya, dyrektor ds. produktów i usług ostatniej mili w firmie Amazon. Według niego tymi informacjami mogą zainteresować się także m.in. zarządcy dróg, którzy będą mogli eliminować problemy w infrastrukturze drogowej – np. przycinać drzewa lub lepiej dbać o pewne odcinki dróg. (red)
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.