Wiadomości z rynku

sobota
2 marca 2024

Dofinansują zakupy elektrycznych ciężarówek

8 lutego 2024

Fot. MAN

 
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotowuje program wsparcia zakupu zeroemisyjnych samochodów ciężarowych. Na zakup będzie można dostać nawet 750 tys. złotych dofinansowania.
Dotacje mają objąć zakup lub leasing elektrycznych samochodów ciężarowych. Cały budżet programu miałby wynieść 1 mld złotych. To więcej niż kwota przeznaczona na wsparcie nabywców elektrycznych samochodów osobowych i dostawczych, zarezerwowana w ramach programu „Mój Elektryk" (800 mln zł). Nabór wniosków ma odbywać się w trybie ciągłym w latach 2024-2028 lub do wyczerpania alokacji.
Beneficjentami programu będą przedsiębiorcy. Dopłatami zostaną objęte wyłącznie nowe, zeroemisyjne (a więc całkowicie elektryczne lub wodorowe) samochody kategorii N2 (o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t do 12 t) oraz N3 (o DMC powyżej 12 t). Minimalny, roczny przebieg pojazdu objętego dofinansowaniem powinien wynosić co najmniej 50 tys. km.
Wysokość subsydiów ma być uzależniona od wielkości przedsiębiorstwa ubiegającego się o wsparcie oraz kategorii dotowanego samochodu. W przypadku zakupu będzie to do 30 proc. kosztów kwalifikowanych (duże przedsiębiorstwa), do 50 proc. (średnie przedsiębiorstwa) oraz do 60 proc. (małe przedsiębiorstwa).
Wysokość dotacji przy zakupie nie będzie mogła przekraczać 400 tys. zł (kategoria N2) lub 750 tys. zł (kategoria N3). Jeżeli beneficjent zdecyduje się na leasing, wysokość dotacji nie będzie mogła przewyższać opłaty wstępnej. (red)
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.