Wiadomości z rynku

sobota
2 marca 2024

Po zmianach przepisów w Wielkiej Brytanii

Kto musi posiadać certyfikaty EHC?
12 lutego 2024
 
Polscy przewoźnicy, którzy zajmują się przewozami do Wielkiej Brytanii muszą mierzyć się z kolejnymi zmianami. Od 31 stycznia Wielka Brytania wymaga certyfikatów, tzw. Export Health Certificate (EHC). Nowe przepisy dotyczą przede wszystkim produktów pochodzenia zwierzęcego, ale także roślin, owoców i warzyw.
• Wielka Brytania wprowadziła nowe przepisy - przy imporcie niektórych produktów obowiązuje przedstawianie odpowiednich certyfikatów.
• Kontrole fizyczne i dokumentacyjne towarów sanitarnych i fitosanitarnych mają zostać wprowadzone 30 kwietnia 2024 r.
• Przewoźnicy muszą liczyć się z dodatkowymi kontrolami na granicy.
Wielka Brytania już kilkakrotnie odsuwała w czasie certyfikację importowanej z UE żywności. Teraz klamka zapadła. Od 31 stycznia przywóz niektórych produktów z UE, innych krajów EOG (Islandii, Liechtensteinu i Norwegii) oraz Wysp Owczych, Grenlandii i Szwajcarii do Wielkiej Brytanii może być kontynuowany, pod warunkiem spełnienia określonych wymogów. Chodzi o posiadanie odpowiednich certyfikatów, tzw. Export Health Certificate (EHC).

Brexit skomplikował procedury

– Brexit skomplikował procedury przewozu towarów, dlatego na bieżąco należy śledzić wszelkie zmiany w brytyjskim prawie, które mają wpływ na eksporterów i importerów z UE, w tym z Polski. Obecna certyfikacja to pierwszy krok, kolejnym mają być fizyczne kontrole importowanej do Wielkiej Brytanii żywności, a to wiąże się z dodatkowym czasem, jaki trzeba będzie spędzić na granicy – mówi Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath, specjalizującej się m.in. w obsłudze rynku brytyjskiego.

Wymagane świadectwa zdrowia

Największe zmiany dotyczą produktów pochodzenia zwierzęcego. Świadectwa zdrowia są wymagane dla produktów mięsnych i wszelkich produktów na bazie surowego mleka.
– Zmienione przez Wielką Brytanię środki kontroli dotyczące importu towarów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego zakładają, że wszystkie produkty mięsne i mleczne wymagają wcześniejszego powiadomienia, a tylko produkty mleczne poddane obróbce cieplnej nie wymagają świadectwa zdrowia. Nadal też obowiązują przepisy, zgodnie z którymi importowane zwierzęta i rośliny do sadzenia zawsze wymagają świadectw zdrowia i podlegają inspekcji – wyjaśnia Steve Cock, director of customs consultancy The Custom House Ltd.
Z kolei w przypadku owoców i warzyw z UE kontrole są oparte na ryzyku przypisanym do towarów, tj. niskim, średnim i wysokim. W większości przypadków nie muszą one przechodzić przez brytyjskie kontrole norm handlowych ani kontrole zdrowia roślin. Brytyjski rząd zachęca jednak, by przewoźnicy sprawdzali, które importowane do UK towary podlegają kontroli. Szczegółowy ich wykaz znajduje się na tych stronach:
Kategoryzacja ryzyka dla roślin i produktów roślinnych z Unii Europejskiej:
https://planthealthportal.defra.gov.uk/trade/imports/target-operating-model-tom/tom-risk-categorisations
Dla pozostałych towarów:
https://www.gov.uk/government/publications/risk-categories-for-animal-and-animal-product-imports-to-great-britain/target-operating-model-tom-risk-categories-for-animal-and-animal-product-imports-from-the-eu-to-great-britain
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.