Wiadomości z rynku

wtorek
16 kwietnia 2024

Raport gotowości do elektromobilności

Polska sklasyfikowana jako kraj wschodzący
3 kwietnia 2024

Wzrost sprzedaży i niższe TCO pojazdów elektrycznych potwierdza nieuniknioną erę elektryfikacji (na zdjęciu: MAN eTruck) Fot. MAN

 
Najnowszy raport Mobility Guide przedstawia analizę stanu gotowości 46 krajów do przejścia na samochody elektryczne. Najlepiej przygotowane są Norwegia (81 punktów), Austria (69 punktów) i Holandia (68 punktów). Polska uzyskała 39 punktów na 100 możliwych, co klasyfikuje ją jako kraj wschodzący. Zabrakło nam zaledwie 1 punktu, aby znaleźć się w wyższej kategorii.
Firma Ayvens, która powstała w wyniku połączenia ALD Automotive i LeasePlan, opublikowała raport Mobility Guide. To kompleksowa analiza, oceniająca gotowość 46 krajów do przyjęcia pojazdów elektrycznych. Raport obejmuje kluczowe aspekty, takie jak: poziom sprzedaży aut elektrycznych, rozwój infrastruktury do ładowania, dostępność i różnorodność oferty samochodów. Badanie uwzględnia także zachęty i dotacje rządowe oraz porównuje różnice w całkowitym koszcie posiadania pojazdów elektrycznych i samochodów z silnikiem spalinowym.
Mobility Guide mierzy również przyjazność dla środowiska sieci elektroenergetycznej w danym kraju, przyznając wyższy wynik tym rynkom, które korzystają z większego udziału energii odnawialnej i mają niższą emisję dwutlenku węgla.
Kluczowy wniosek: wzrost sprzedaży i niższe TCO pojazdów elektrycznych potwierdza nieuniknioną erę elektryfikacji.

– Wyniki naszego badania są szczególnie interesujące w świetle znaczącego wzrostu sprzedaży pojazdów elektrycznych na świecie, który przyspieszył w 2022 i w pierwszej połowie 2023 roku – komentuje wyniki badania Maciej Arwaj, dyrektor handlowy ALD Automotive | LeasePlan w Polsce. – Chociaż nadal istnieją pewne bariery, coraz więcej firm decyduje się nie czekać i już teraz z powodzeniem inwestuje w elektromobilność, przecierając tym samym drogę dla innych firm. Teraz pytanie nie dotyczy już „czy" nastąpi elektryfikacja, lecz „jak szybko", zwłaszcza że branża stoi przed wieloma wyzwaniami, takimi jak szybka ewolucja technologiczna i rosnące koszty energii. Wyniki Mobility Guide ukazują pozytywny trend w kierunku poprawy efektywności ekonomicznej pojazdów elektrycznych w kilku krajach, w tym Polsce, Hiszpanii, Belgii, Irlandii i Włoszech. Obniżenie całkowitych kosztów eksploatacji pojazdów elektrycznych (TCO) sprawia, że stają się one coraz atrakcyjniejszą alternatywną dla samochodów spalinowych.

11 zaawansowanych krajów

Bazując na analizie różnych czynników, autorzy raportu dokonali podziału całego rynku na trzy kategorie, dzieląc kraje na elektrycznie „zaawansowane", „rozwijające się" i „wschodzące". Odzwierciedlają one trzy poziomy dojrzałości w kontekście gotowości do korzystania z pojazdów elektrycznych. 11 spośród 46 badanych krajów zostało uznanych za zaawansowane pod względem elektryfikacji. W czołówce znajdują się Norwegia, Austria i Holandia. Do tej kategorii ze względu na szeroką obecność pojazdów elektrycznych i korzystne warunki do dalszej elektryfikacji, zakwalifikowano także Belgię, Danię, Finlandię, Francję, Niemcy, Luksemburg, Szwecję i Wielką Brytanię. Z kolei kraje, takie jak Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Japonia, Portugalia, Hiszpania, Szwajcaria i Tajlandia znalazły się w kategorii krajów rozwijających się, co oznacza, że notują szybkie postępy i stają się coraz bardziej zaawansowane w procesie przejścia na elektromobilność.

Polska wśród krajów wschodzących

W badaniu Polska uzyskała 39 na 100 możliwych punktów i została sklasyfikowana jako kraj wschodzący. W tej kategorii znalazły się także Australia, Kanada, Chorwacja, Czechy, Estonia, Indie, Łotwa, Litwa, Słowacja, Słowenia, Turcja, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Stany Zjednoczone. Wszystkie te kraje będą potrzebować wielu dalszych inwestycji i działań, aby dorównać bardziej rozwiniętym rynkom.
– Ocena Polski w rankingu poprawiła się w kategorii badającej wielkość i udział sprzedaży elektryków oraz w konkurencyjności kosztowej (TCO) pojazdów elektrycznych, zyskując odpowiednio 2 i 11 punktów – dodaje Maciej Arwaj. – Polsce, aby zostać uznaną za kraj rozwijający się, zabrakło tylko 1 punktu. Jesteśmy zatem na dobrej drodze, ale wciąż na jej początku. Poprawa i rozbudowa infrastruktury ładowania oraz zachęty finansowe, takie jak ulgi podatkowe czy preferencyjne regulacje, powinny być kontynuowane i dalej rozwijane.

***
Raport Mobility Guide stanowi połączenie dwóch wcześniejszych raportów, Mobility Guide tworzonego przez ALD Automotive i EV Readiness Index publikowanego przez LeasePlan. Tym sposobem Ayvens dostarcza klientom jeszcze bardziej kompleksowego spojrzenia na globalny krajobraz elektryfikacji. W Polsce ALD Automotive i LeasePlan oficjalnie przekształcą się w Ayvens w trzecim kwartale 2024 roku. ALD Automotive | LeasePlan to wiodący globalny gracz w obszarze zrównoważonej mobilności. Dostarcza kompleksowych usług wynajmu i leasingu pojazdów, elastycznych usług abonamentowych, usług zarządzania flotą i rozwiązań w zakresie multimobilności dla klientów korporacyjnych, przedsiębiorstw z sektora MŚP i klientów indywidualnych. Firma obecna jest w 44 krajach, zatrudnia 15.700 pracowników na całym świecie i zarządza 3,4 mln pojazdów. (red)
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.