Wiadomości z rynku

sobota
18 maja 2024

Ford Trucks F-LINE nafaszerowany technologicznie

Nowy design i bezpieczeństwo na wyższym poziomie
9 kwietnia 2024

Fot. Ford Trucks

 
Ford Trucks w oparciu o analizę zapotrzebowania rynku, wymagań klientów oraz regulacji prawnych na rynkach europejskich, wprowadza zmiany w swoich pojazdach. Firma podąża za postępem technologicznym, a także za swoimi celami w zakresie zrównoważonego rozwoju i zaangażowaniem w innowacje.

Seria F-LINE ma umożliwić Ford Trucks obsługę szerszego spektrum klientów w branży ciężkich pojazdów użytkowych, dzięki swojej innowacyjności i wszechstronności.

Fot. Ford Trucks

 

Nowoczesna sylwetka i wyposażenie

Ford Otosan zastępując serię Cargo nową linią F-LINE inspirował się wyglądem swojego flagowego ciągnika siodłowego F-MAX, charakteryzującego się nowoczesnym i efektownym designem, dużą, przestronną kabiną oraz wieloma udogodnieniami dla kierowców. Wnętrze i wygląd zewnętrzny serii F-LINE zostały zaprojektowane w celu zwiększenia estetyki, ergonomii, komfortu i wydajności. Ściana przednia została zmodernizowana, zapewniając całej rodzinie pojazdów Ford Trucks spójny wygląd, szczególnie widoczny w projekcie osłony chłodnicy, reflektorów oraz świateł przeciwmgielnych nawiązujących do flagowego F-MAXa.
Seria F-LINE posiada nową konstrukcję szyb bocznych zapewniającą kierowcy szerszy kąt widzenia, nowe drzwi przednie, osłony lusterek, klamki, stopnie i błotniki.
Dynamika i nowoczesność wyglądu zewnętrznego zostały uzupełnione poprzez zmiany w wyposażeniu wewnętrznym, gdzie producent postawił na komfort pracy kierowcy. Deska rozdzielcza pojazdów została w pełni unowocześniona w porównaniu z poprzednią wersją. W standardowym wyposażeniu znajduje się 9-calowy ekran multimedialny z przyjaznym dla użytkownika interfejsem, obszary przycisków dla niestandardowych aplikacji, większa liczba schowków, nowa kierownica, kluczyk oraz tapicerka.

Fot. Ford Trucks

 

Funkcje technologiczne

Seria podwozi budowlanych, drogowych oraz ciągników siodłowych F-LINE została wyposażona w najnowsze technologie, które mają zapewnić bezpieczeństwo i przyjemne wrażenia z jazdy, jak również odpowiadać na wszystkie wymogi regulacji prawnych w Europie. Pakiet technologiczny ADAS występuje w pojazdach serii F-LINE w standardzie.
System informacji o martwym polu widzenia ma na celu pomagać kierowcom uniknąć kolizji z pieszymi, rowerzystami lub innymi pojazdami znajdującymi się w martwym polu po prawej stronie. ​ Radar systemu obejmuje obszar rozciągający się na 10 metrów od przedniego zderzaka i 16,5 metra od tylnego zderzaka.
System informacji o przeszkodzie w ruchu ma za zadanie ostrzeganie sygnałem wizualnym i dźwiękowym kierowców o obecności pieszych i rowerzystów w pobliżu pojazdu przed rozpoczęciem jazdy.
Sygnał zatrzymania awaryjnego to funkcja ostrzegająca innych kierowców w sytuacji nagłego hamowania. ​W pojeździe automatycznie następuje włączenie świateł awaryjnych, informujące uczestników ruchu o niespodziewanej sytuacji na drodze.
System monitorowania ciśnienia ostrzega kierowcę, jeśli ciśnienie w oponach spadnie poniżej określonego poziomu. Czujniki systemu monitorowania ciśnienia w oponach znajdują się w zaworach opon i emitują ostrzeżenia wizualne oraz dźwiękowe na desce rozdzielczej.
Kamera cofania automatycznie włącza się po włączeniu biegu wstecznego w pojeździe.
Blokada alkoholowa zapłonu została wprowadzona, by pomóc w ograniczeniu liczby przypadków prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu. Każdy pojazd jest wyposażony w infrastrukturę do instalacji urządzenia.
System Ostrzegania Kierowcy wykorzystuje kamerę skierowaną do przodu do wykrywania ruchów kierownicy i zmian pasa ruchu oraz ostrzega kierowcę za pomocą specjalnego komunikatu widocznego na desce rozdzielczej i dźwięku ostrzegawczego, by uniknąć wypadku spowodowanego utratą koncentracji bądź sennością.
Rozpoznawanie znaków drogowych informuje kierowcę o aktualnym ograniczeniu prędkości. Kiedy dozwolona prędkość zostanie przekroczona, system informuje prowadzącego.
Alarm utrzymywania pasa ruchu zapobiega niezamierzonemu zjechaniu przez kierowcę z pasa.​ System wykorzystuje kamery do wykrywania oznaczeń pasów ruchu i krawędzi drogi, emituje sygnał dźwiękowy, a na wyświetlaczu pojawia się migająca lampka ostrzegawcza.
Pomoc w utrzymaniu pasa ruchu. Jeżeli system wykryje, że pojazd wkrótce opuści pas ruchu, powiadamia kierowcę za pomocą ostrzeżenia dźwiękowego i wizualnego oraz tymczasowo steruje kierownicą, aby pojazd płynnie powrócił na pas ruchu.​
Funkcja „Asystent zapobiegania kolizji” wykorzystuje czujniki radarowe i kamery do wykrywania potencjalnych kolizji. Jest to system bezpieczeństwa pojazdu, którego zadaniem jest zapobieganie wypadkom lub łagodzenie ich skutków poprzez automatyczne uruchamianie hamowania.
Asystent zapobiegania kolizji z funkcją wykrywania pieszych to funkcja bezpieczeństwa, która automatycznie uruchamia hamulce, jeśli kierowca nie podejmie żadnych działań, a pojazd może zderzyć się z pieszym.​
Inteligentny tempomat adaptacyjny z funkcją Stop & Go automatycznie dostosowuje prędkość pojazdu, aby zachować bezpieczną odległość.​ Jeżeli pojazd poprzedzający się zatrzyma, system zatrzymuje również nasz pojazd. System utrzymuje odległość od poprzedzającego pojazdu za pomocą liczników dystansu dostępnych w czterech różnych trybach.​
System automatycznego przełączania świateł drogowych i mijania podczas jazdy nocą wykorzystuje kamerę do wykrywania pojazdów poprzedzających i nadjeżdżających z naprzeciwka.

ConnecTruck

Podstawą serii F-LINE jest technologia. Pełna integracja z telematyką ConnecTruck sprawia, że każdy model z serii jest widoczny w aktualnych danych floty, zapewniając wydajne i inteligentne zarządzanie pojazdami. Integracja poprawia wrażenia z jazdy, a także zapewnia wyższą niezawodność. System telematyczny umożliwia zdalną diagnostykę, a algorytmy predykcyjne służą do przewidywania problemów obsługowych, zanim spowodują one nieplanowane przestoje. (red)
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.