Wiadomości z rynku

poniedziałek
20 maja 2024

Ruszyła produkcja dużych elektrycznych VAN-ów w w Gliwicach

Fiat e-Ducato to pierwszy seryjnie wytwarzany w Polsce duży samochód dostawczy zasilany prądem
11 kwietnia 2024

Fot. Stellantis

 
Fabryka dużych samochodów dostawczych w Gliwicach, należąca do jednostki biznesowej pojazdów użytkowych Stellantis, uruchomiła produkcję w pełni elektrycznych dużych samochodów dostawczych.
Stellantis, posiadający zakłady w Gliwicach i Tychach jest obecnie jedynym seryjnym producentem zarówno w pełni elektrycznych samochodów osobowych, jak i pojazdów użytkowych Polsce.

Pierwszym w pełni elektrycznym samochodem dostawczym, który zjechał z linii produkcyjnej fabryki jest e-Ducato, flagowy model marki Fiat Professional. Wraz z uruchomieniem produkcji modelu e-Ducato, Fiat Professional dołącza do pozostałych marek produkowanych w Gliwicach, do których należą: Citroën, Opel, Peugeot i Vauxhall. Tym samym w portfolio gliwickiej fabryki znajduje się pięć, z sześciu, marek oferowanych przez Stellantis w ramach zaprezentowanej pod koniec 2023 roku ofensywy Pro One.

Nowy układ napędowy

Jedną z najważniejszych innowacji wprowadzonych przez Stellantis w segmencie dużych samochodów dostawczych jest akumulator o pojemności 110 kWh, który zapewnia, według producenta, najlepszy w swojej klasie zasięg do 420 km. Układ napędowy uzupełnia nowy silnik o mocy do 200 kW (270 KM) i maksymalnym momencie obrotowym 410 Nm.
Całkowicie nowe są również funkcje ładowania. Obejmują dwie standardowe ładowarki, pierwsza o mocy 11 kW do szybkiego ładowania prądem zmiennym i druga o mocy do 150 kW w opcji ładowania prądem stałym, umożliwiająca szybkie naładowanie akumulatora w zaledwie 55 minut.
Nowy E-Ducato jest wyposażony w wydajną jednostkę napędową i oferuje trzy tryby jazdy – Eco, Normal, Power.
Nowe Ducato zachowuje przestrzeń o pojemności do 17 m3 i ładowność do 1.500 kg oraz oferuje pełną gamę nowych systemów ADAS.

Przekształcony zakład

Ostatnie dwa lata upłynęły pod znakiem przekształcenia, zlokalizowanej w Gliwicach, polskiej fabryki Stellantis w ośrodek produkcji elektrycznych pojazdów użytkowych oraz w centrum tworzące oprogramowania na potrzeby pojazdów definiowanych programowo (Software Defined Vehicles). Rolę tę pełnią wspólnie fabryka dużych samochodów dostawczych i Centrum Oprogramowania Software Experience (SWX). Produkcja Fiata Professional e-Ducato odbywa się w całkowicie nowym zakładzie. Obiekt jest wyposażony w należące do największych robotów przemysłowych w Europie, stosuje nowoczesne energooszczędne technologie lakiernicze, a także wysoce efektywne procesy jakościowe oraz sprawdza pojazdy na nowym szybkim torze testowym. (red)
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.