Wiadomości z rynku

wtorek
21 maja 2024

PFRON dopłaca do zakupu samochodów dla niepełnosprawnych

Volkswagen Samochody Dostawcze przygotował trzy modele
15 maja 2024

Fot. Volkswagen

 
Z początkiem marca br. ruszyła III edycja organizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób niepełnosprawnych – PFRON programu pt. „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. Jego celem jest wzrost niezależności beneficjentów oraz ułatwienie im aktywności społecznej lub zawodowej poprzez zapewnienie dostępu do korzystania z samochodu.
Volkswagen poinformował, że w ramach programu dostępne są trzy modele dostawcze tej marki: Caddy, Caddy Maxi i Caravelle z dedykowaną zabudową. Przy zakupie specjalnie skonfigurowanego samochodu, kupujący może uzyskać dopłatę z PFRON. Zgłoszenia do programu PFRON przyjmuje do 31 marca, warto się więc pospieszyć z wyborem.

Nabywca płaci niewiele

W wiosennej, trzeciej już edycji programu PFRON „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” jego budżet wynosi 30 mln złotych. Program zakłada udzielanie wsparcia finansowego przy zakupie nowego lub używanego samochodu wraz z dostosowaniem do potrzeb pasażera ze znacznym stopniem niepełnosprawności, który porusza się tylko za pomocą wózka inwalidzkiego. W jego ramach można starać się o dofinansowanie zakupu Volkswagena Caddy, Caddy Maxi lub Caravelle ze specjalną zabudową umożliwiającą wjazd do wnętrza pojazdu pasażerowi na wózku, bez konieczności przesiadania się na fotel samochodowy. Wysokość dopłat wynosi aż 85%, do kwoty 130 tys. zł wartości pojazdu, natomiast nadwyżka ponad kwotę 130 tys. zł, ale nie przekraczająca 200 tys. zł finansowana jest z PFRON w wysokości 50% tej sumy.
Osoby niepełnosprawne i ich rodziny mogą w ten sposób liczyć na korzyść finansową przy zakupie tak przygotowanego samochodu. Jak to wygląda w praktyce? Przykładem może być Volkswagen Caddy. Model Caddy Life z silnikiem 1.5 TSI, z sześciobiegową manualną skrzynią biegów i z dedykowaną zabudową kosztuje 199.145 zł brutto. Dzięki dofinansowaniu z PFRON, którego wysokość w tym wypadku sięga 145.073 zł, cena końcowa dla nabywcy wynosi jedynie 54.073 złote.

Jak się podróżuje?

A jak od strony technicznej wygląda przewóz osoby niepełnosprawnej takim samochodem? Wjazd wózkiem do środka Caddy lub Caddy Maxi ze specjalną zabudową jest możliwy za pomocą specjalnej rampy opuszczanej w tyle pojazdu. Następnie za pomocą pasów bezpieczeństwa i specjalnych zaczepów, wózek wraz z pasażerem jest blokowany i można rozpocząć podróż. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że wózek blokowany jest na wysokości drugiego rzędu siedzeń, więc osoba towarzysząca jest na wyciągnięcie ręki.
Pojazdy marki Volkswagen Samochody Dostawcze z zabudową pozwalającą na przewóz osób na wózkach inwalidzkich posiadają też odpowiednie świadectwa homologacji potwierdzające bezpieczeństwo wykonanej modyfikacji. (red)

Fot. Volkswagen

Fot. Volkswagen

Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.