Wiadomości z rynku

sobota
18 maja 2024

Nowe zakazy jazdy ciężarówek

Przewozy. Ograniczenia w ruchu ciężarówek
08.06.2007 00:00:00
Tego lata przewoźnicy nie powinni już być zaskakiwani nagłymi zakazami ruchu pojazdów o DMC powyżej 12 t, wprowadzanymi w upały. Rozporządzenie w tej sprawie jest gotowe i czeka na podpis ministra transportu. Zakazy dla pojazdów o DMC powyżej 12 t mają być z góry ustalone. Dla pojazdów o DMC powyżej 12 t mają być sztywne i obowiązywać od godz. 7 do 22 w dni świąteczne ustawowo wolne od pracy (np. 1 stycznia, Wielkanoc, 1 maja, 3 maja, 15 sierpnia itp.) oraz od 18 do 22 w dni poprzedzające święta. W wakacje, tzn. od najbliższego piątku po 18 czerwca do ostatniej niedzieli przed rozpoczęciem zajęć w szkołach zakaz ma trwać: w piątki od godz. 18 do 22, w soboty - od 8 do 14 i w niedziele - od 8 do 22.
Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1997 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad może wprowadzać takie zakazy na drogach w poszczególnych województwach, gdy wysokie temperatury powodują rozmiękanie nawierzchni bitumicznych. Latem w ubiegłym roku zdarzało się to często i spowodowało protesty przewoźników. Podkreślali, że kierowcy tirów, zmuszeni do postojów w upalne dni na rozgrzanych słońcem parkingach, powodują potem zagrożenie w ruchu, bo siadają za kierownicami przemęczeni czekaniem na możliwość kontynuowania jazdy. Resort zgodził się z tą argumentacją. Tym bardziej że rozwiązanie - niestosowane poza Polską - okazało się nieskuteczne wobec aut zagranicznych. Cudzoziemcy nie mieli pojęcia, że na terenie określonego województwa akurat trwa taki zakaz.
W efekcie przygotowano nowe rozporządzenie, w którym hasło "uplastycznienie nawierzchni" nie występuje. Zakazy dla pojazdów o DMC powyżej 12 t mają być sztywne i obowiązywać od godz. 7 do 22 w dni świąteczne ustawowo wolne od pracy (np. 1 stycznia, Wielkanoc, 1 maja, 3 maja, 15 sierpnia itp.) oraz od 18 do 22 w dni poprzedzające święta. W wakacje, tzn. od najbliższego piątku po 18 czerwca do ostatniej niedzieli przed rozpoczęciem zajęć w szkołach zakaz ma trwać: w piątki od godz. 18 do 22, w soboty - od 8 do 14 i w niedziele - od 8 do 22. Wyłączone z zakazu mają być wyszczególnione rodzaje pojazdów (np. do przewozu zwierząt, mleka, cementu) oraz takie, których "głównym ładunkiem" będą wyszczególnione w załączniku towary szybko psujące się i środki spożywcze, a także auta powracające z zagranicy do bazy lub odbiorcy w RP pod warunkiem posiadania ważnej winiety rocznej.
Projekt jest opublikowany na stronie internetowej Ministerstwa Transportu. Ogólnopolski Związek Pracodawców Transportu Drogowego przestrzegł ministra, że jeśli wskutek opóźnienia wprowadzenia nowych przepisów powtórzy się sytuacja z ubiegłego roku, może dojść do protestów.
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.