Wiadomości z rynku

środa
22 maja 2024

Bil-Jax - pomocnik na przyczepie

Pojazdy i urządzenia specjalne - Podnośniki Bil-Jax na rynku
21.03.2008 00:00:00
Koniunktura w gospodarce sprawia, że przybywa na naszym rynku nowych producentów i dystrybutorów podnośników. Właśnie grono dostępnych w Polsce podnośników koszowych powiększyło się o wyroby amerykańskiej firmy Bil-Jax. Są one montowane na przyczepach, ale mogą też poruszać się samodzielnie. Tym co wyróżnia te podnośniki od wielu innych urządzeń tej wielkości, to standardowe wyposażenie ich w układ automatycznego poziomowania podwozia po rozstawieniu podpór. Operacja samoczynnego poziomowania zajmuje pół minuty. Sterowanie urządzeniem może odbywać się z kosza i z dołu za pomocą przewodowego pilota (na jego panelu znajduje się schemat roboczy z piktogramami przedstawiającymi określone funkcje).
Podnośniki koszowe na przyczepach są w wielu przypadkach o wiele bardziej praktyczne niż te montowane na stałe na aucie dostawczym czy ciężarowym, np. gdy prace prowadzone są przez dłuższy czas w jednym miejscu. Podnośniki Bil-Jax instalowane są na podwoziach jednoosiowych, które mogą być holowane przez duże auta osobowe, terenowe i dostawcze (z prędkością do 105 km/h). Urządzenia dostępne są w kilku wariantach wysokości podnoszenia: od 13,4 do 18,8 m.
- Tym co wyróżnia te podnośniki od wielu innych urządzeń tej wielkości, to standardowe wyposażenie ich w układ automatycznego poziomowania podwozia po rozstawieniu podpór - mówi Mieczysław Dmoch z gdańskiej firmy Kartelcar, generalnego przedstawiciela Bil-Jax w Polsce. Operacja samoczynnego poziomowania zajmuje pół minuty. Sterowanie urządzeniem może odbywać się z kosza i z dołu za pomocą przewodowego pilota (na jego panelu znajduje się schemat roboczy z piktogramami przedstawiającymi określone funkcje).
Po demontażu kosza podnośnik może pełnić funkcję dźwigu zdolnego podnieść - w zależności od modelu - od 200 do 227 kg. W tym przypadku sterowanie odbywa się z dołu za pomocą pilota. Zaletą podnośników Bil-Jax jest doprowadzenie do kosza roboczego instalacji elektrycznej, sprężonego powietrza oraz wody, co ułatwia pracę. Mankamentem większości oferowanych na rynku podnośników instalowanych na przyczepach jest konieczność podczepiania ich do samochodu, gdy trzeba zmienić miejsce pracy o kilkanaście czy kilkadziesiąt metrów. W urządzeniach Bil-Jax rozwiązano ten problem, instalując układ napędu kół podobny do funkcji tzw. kaczego chodu stosowanego w kosiarkach. Dzięki temu do przestawienia urządzenia wystarcza jedna osoba i nie ma potrzeby korzystania z pojazdu holującego.
Jeszcze w tym roku do polskiej oferty Bil-Jax wprowadzony zostanie czterokołowy terenowy(4x4) samobieżny podnośnik hydrauliczny.
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.