Wiadomości z rynku

środa
22 maja 2024

Największy Bandit Beast 3680 w Kielcach

Relacja z targów Ekotech 2009
13.03.2009 00:00:00
Międzynarodowe Targi Ekologiczne, Komunalne, Surowców Wtórnych, Utylizacji i Recyklingu Ekotech odbyły się już po raz dziesiąty. Od 3 do 5 marca w kompleksie Targów Kielce zwiedzający mogli obejrzeć sporo ciekawych pojazdów i maszyn. Największą z maszyn prezentowanych na targach był recykler Bandit Beast 3680. Firma GCB z Miastka oraz holenderski Tranlift przedstawiały w Kielcach śmieciarki na podwoziu Mercedesa Econica. Prokmar prezentował natomiast nowy ciągnik - DF 304G. W Kielcach mogliśmy podziwiać również podnośniki koszowe na podwoziu Nissana Cabstera i inne pojazdy komunalne.
Wraz z imprezami towarzyszącymi, łącznie, swoją ofertę zaprezentowało w Kielcach 240 wystawców.
700-konny "bandyta"
Największą i najmocniejszą maszyną pokazaną w Kielcach był amerykański recykler Bandit Beast 3680. Olbrzym przeznaczony jest do przetwarzania materiałów odpadowych pochodzenia organicznego w biomasę, mulcz, surowiec do produkcji płyt wiórowych czy zrębek dekoracyjny. Ważący ponad 26 ton "bandyta" zbudowany jest na solidnym, trzyosiowym podwoziu naczepy. Na miejsce pracy holuje go ciągnik siodłowy. 700-konny silnik recyklera wprawia w ruch przede wszystkim 60 frezów tnących.
Jak dowiedzieliśmy się na stoisku polskiego dilera Bandit Industries - krakowskiego Zakładu Urządzania i Utrzymania Zieleni, w naszym kraju pracuje już kilka takich Banditów. Co ciekawe, w ofercie amerykańskiego producenta są jeszcze cięższe i mocniejsze recyklery o masie przekraczającej 43 tony i mocy do 1.200 KM (!). Bandit produkuje jednak nie tylko ogromne maszyny. Na targach zaprezentowano też małą gąsienicową frezarkę do pni - 2900 XP Track. Urządzenie ma regulowany rozstaw gąsienic i zdalne sterowanie.
Śmieciarka przyszłości
Producent kontenerów GCB Domstal Miastko wraz z holenderską firmą Translift pokazał supernowoczesną śmieciarkę na podwoziu Mercedesa Econic.
Pojazd nie tylko automatycznie opróżnia kubły śmieci, ale też zgniata śmieci. Później wędrują one do kontenera, który po zapełnieniu kierowca może wymienić na pusty i kontynuować pracę bez konieczności wykonania kursu na wysypisko. - Tak efektywne rozwiązania są dobrze znane na Zachodzie, jednak wkrótce, w związku z planowanymi zmianami w przepisach, powinny zdobyć popularność również w Polsce - usłyszeliśmy od Jadwigi Dyktus, prezes Domstalu.
Mali spryciarze
Premierowy pokaz na stoisku Prokmaru, producenta ciągników z podpoznańskiego Suchego Lasu, miał nowy model DF-304 G. Napędzana 30-konnym silnikiem maszyna wyróżnia się bogatym wyposażeniem standardowym oraz możliwością współpracy z wieloma opcjonalnymi przystawkami, np. mikrokoparki. Jak zapewniali pracownicy stoiska, ich nowy mały ciągnik dobrze sprawdza się zarówno w rolnictwie, jak i budownictwie oraz gospodarce komunalnej. Firma Eko-Clean z Gliwic pokazała natomiast uniwersalne mikrociężarówki BSI, czyli włoską konkurencję dla niemieckiego Multicara. Prezentowano modele BU 150 z napędem 4x2 oraz 4x4. Niezależnie od konfiguracji napędowej lista narzędzi, z którymi mogą współpracować pojazdy BSI, liczy około 100 pozycji. Podczas targów goście mogli obejrzeć samochód z pługiem i piaskarką silosową oraz wóz skrzyniowy z żurawiem o udźwigu 3 tonometrów.
Na wysokim poziomie
Podnośnik koszowy to sprzęt na tyle uniwersalny, że nie zabrakło go również na targach Ekotech. Stołeczny Agrex Arcon pokazał podnośnik Isoli PT 19.9 na podwoziu Nissana Cabstara o dmc 3,5 t. Przy małej masie podwozia podnośnik zapewnia możliwość podniesienia kosza na maksymalną wysokość 19 m i ma 9 m wysięgu bocznego. Ciekawostką jest sterowanie elektrohydrauliczne - operator w koszu steruje podnośnikiem za pomocą pojedynczego dżojstika.
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.