Biuro Obsługi Klienta
  • Zamknij
  • Wpisz swój adres e-mail (lub login do portalu mojagielda.pl) oraz hasło
  • E-mail
  • Hasło
  • zapamiętaj mnie na tym komputerze
  • Zarejestruj się, aby móc przeglądać historię swoich zamówień oraz przyspieszyć proces dodawania ogłoszeń.
  • Rejestracja
  • Zapomniałeś hasło?
Autor: Adam Włodarz
Zdjęcia: Volvo
Auto Market Truck, nr 32/2009 (759)
z dnia 2009-08-07

Volvo ABG - na gąsienicach i kołach

Maszyny drogowe - Rozściełacze do asfaltu Volvo ABG

Sześć gąsienicowych i trzy kołowe...

Rozściełacze Volvo dostępne od tego roku w sprzedaży w naszym kraju korzystają z techniki firmy ABG, którą koncern przejął ponad rok temu

Tegoroczną nowością polskiego przedstawicielstwa firmy Volvo są rozściełacze do asfaltu. W ofercie znaleźć można sześć układarek gąsienicowych i trzy kołowe, wszystkie napędzane niemieckimi silnikami produkcji Deutza. Najmniejszy wśród rozściełaczy gąsienicowych o oznaczeniu ABG2820 może układać na szerokość czterech metrów z maksymalną prędkością 29 m/min. Największy z rozściełaczy drogowych Volvo, o oznaczeniu ABG9820, dysponuje mocą aż 371 KM. Ta ogromna maszyna potrafi układać na szerokość aż 16 m z maksymalną prędkością 60 m/min.
Volvo przejęło firmę ABG produkującą maszyny drogowe już przed ponad rokiem, zresztą rozściełacze Volvo ABG można było zobaczyć już podczas ubiegłorocznych targów Autostrada w Kielcach. Oficjalna sprzedaż tych maszyn przez Volvo Maszyny Budowlane Polska rozpoczęła się jednak dopiero w tym roku. Maszyny są nieco unowocześnionymi rozściełaczami oferowanymi wcześniej właśnie pod marką ABG. Zmieniono w nich m.in. kokpit oraz dołożono nieco elektroniki sterującej.
Od małych do ogromnych
Imponująco przedstawia się zwłaszcza oferta najpopularniejszych w naszym kraju rozściełaczy gąsienicowych. To one przeznaczone są do małych, średnich i ogromnych inwestycji drogowych i dlatego powinny cieszyć się największym wzięciem w najbliższym czasie. Do wyboru jest sześć modeli. Najmniejszy z nich o oznaczeniu ABG2820 może układać na szerokość czterech metrów z maksymalną prędkością 29 m/min. Do jego napędu użyto silnika Deutza o mocy 85 KM. Jednostki napędowe tego producenta mają zresztą także pozostałe rozściełacze oferowane przez Volvo. Największy z nich o oznaczeniu ABG9820 dysponuje mocą aż 371 KM. Ta ogromna maszyna potrafi układać na szerokość aż 16 m z maksymalną prędkością 60 m/min. Maszyny posiadają także elektroniczny system kontrolny, który gwarantuje równomierne rozprowadzenie mocy, precyzję przy krawędziowaniu oraz łagodny start maszyny. Są to warunki niezbędne dla utrzymania równej nawierzchni. Jak zapewnia producent, maszyny te są przy tym bardzo ciche.
Do mniejszych prac
Układarki kołowe przeznaczone są raczej do mniejszych prac, szczególnie takich, w których liczy się zwrotność maszyny i wysoka prędkość rozściełania. Do wyboru są trzy modele - wszystkie napędzane 166--konnym silnikiem Deutza i potrafią rozściełać z imponującą prędkością 40 m/min. Najmniejszy z oferowanych modeli o oznaczeniu ABG5770 może układać na maksymalną szerokość 7,5 m. Największy ABG6870 rozścieła na maksymalną szerokość 9 m. Układarki kołowe posiadają nowoczesny, komfortowy panel sterowania. Maszyny wyposażone są także w funkcję aktywnego sterowania, która sprawia, że manewrowanie jest proste. Producent chwali się, że jego rozściełacze kołowe mają jeden z najniższych promieni skrętu w swojej klasie (2,5 m).
W ofercie Volvo znaleźć można od tego roku także stoły, zarówno stałe (zakres szerokości rozściełania od 2,5 do 16 m), jak i ruchome (1,5-6 m zakresu układania).