Wiadomości z rynku

niedziela
14 lipca 2024

Kosiarki Vicon Extra 424, 428, 432, 440

Nowe maszyny rolnicze
23.04.2010 00:00:00
Nowe kosiarki Vicon serii 400 Extra są maszynami o konstrukcji dyskowej, dostępnymi w wersjach o szerokości koszenia od 2,4 do 4,0 m. Wśród zalet tych maszyn do zbioru roślin należy zaliczyć niewielkie ryzyko kolizji kosiarki Vicon z przeszkodą. W takich sytuacjach automatycznie zadziała system zabezpieczający break-away. Jego zadaniem jest błyskawiczne odchylenie listwy tnącej kosiarki do tyłu i w górę, na tyle, by umożliwić jej sprawne i bezkolizyjne ominięcie przeszkody. Nie ma zatem potrzeby zatrzymywania się i cofania maszyny.
Kosiarki wyposażono w dyski, na każdym z nich zamontowano po trzy noże. Na całej szerokości roboczej zastosowano płozy ślizgowe, co zabezpiecza listwę tnącą przed nadmiernym zużyciem, a jednocześnie wydłuża żywotność całej maszyny. Maszyny mają trzypunktowe układy zawieszenia.
W kształcie klina
Konstrukcję listwy tnącej zaprojektowano tak, aby przypominała klin. Takie rozwiązanie ma zapewniać lepszy poślizg nad przeszkodami o niewielkich rozmiarach. Listwę tnącą zamocowano centralnie, a zaopatrzono w system kopiowania terenu. Ma on umożliwić maszynie wydajną pracę także na polach o sporych nierównościach, jak również o stosunkowo dużym nachyleniu (do 15 stopni). Listwa to konstrukcja w pełni spawana, a dzięki zastosowaniu dużej ilości oleju utrzymywana we względnie niskiej temperaturze pracy. To ma gwarantować jej dużą trwałość. Docisk do podłoża, który wpływa m.in. na wydajność pracy, jest regulowany hydraulicznie. Kombinacja centralnego zawieszenia i hydraulicznego systemu docisku ułatwia obsługę maszyny. Napęd z przekładni na listwę podawany jest bezpośrednio na pierwszy dysk, aby zapobiec niepotrzebnym stratom mocy. Kosiarka posiada hydrauliczny mechanizm składania, przydatny do transportu z jednego miejsca pracy na drugie, jak również bezpośrednio podczas pracy na polu, na uwrociach. Maszynę można doposażyć w płozy do wyższego koszenia lub też wewnętrzny zawężacz pokosu.
Gdy trafi na przeszkodę
W wypadku kolizji kosiarki z przeszkodą, która może się znaleźć na polu (np. kamień), zadziała automatycznie system zabezpieczający break-away. Jego zadaniem jest błyskawiczne odchylenie listwy tnącej kosiarki do tyłu i w górę, na tyle, by umożliwić jej sprawne i bezkolizyjne ominięcie przeszkody. Nie ma zatem potrzeby zatrzymywania się i cofania maszyny. Następnie kosiarka automatycznie powraca do pozycji roboczej, tzn. do koszenia. Zawracanie następuje bez aktywowania trzypunktowego układu zawieszenia. Poszczególne maszyny tej serii ważą nominalnie od 650 do 925 kg. Do ich w pełni efektywnej pracy niezbędne są ciągniki dysponujące mocą od 50 KM (424) poprzez 55-65 KM (428 i 432) aż do 85 KM (440).
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.