Wiadomości z rynku

środa
19 czerwca 2024

Liebherr i Caterpillar pokazali najwięcej

29. Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych Bauma 2010 w Monachium
07.05.2010 00:00:00
Bauma jest wielka, tak wielka, że nawet kryzys jej nie zaszkodził. Na tegorocznej wystawie, która odbyła się w dniach 19-25 kwietnia w Monachium, można było zobaczyć najlepsze maszyny budowlane świata. Najwięcej do pokazania miały Liebherr i Caterpillar. Polscy wystawcy pokazywali między innymi naczepy niskopodwoziowe i ciężkie spychacze.
Bauma to prawdziwy gigant. Na powierzchni 555.000 mkw. swoją ofertę zaprezentowało 3.000 wystawców. Mimo ogromnych kosztów uczestnictwa chętnych było więcej niż stoisk!
Liebherr, nic, reszta świata
Największą i najbardziej efektowną ekspozycję zorganizował Liebherr - zatrudniający 33.000 osób światowy lider w produkcji maszyn budowlanych. Na stoisku firmy, z tysiąca ton stali, specjalnie na Baumę zbudowano kilkupiętrowy budynek. Ozdobą stoiska była najnowsza wersja największego wozidła świata - Liebherra T282. W ramach modernizacji maszyna oznaczona dodatkową literą C otrzymała m.in. nową ramę, obudowy osi oraz kabinę. Ważący 261 t kolos ma ładowność 400 t. Do wyboru są silniki Cummins 3.500 KM lub MTU 3.755 KM. Sporym wydarzeniem była również premiera bardziej popularnego wozidła - 30-tonowego, przegubowego TA230. Maszyna charakteryzuje się kompaktowymi, ułatwiającymi transport wymiarami (szerokość poniżej 3 m), pojemnym kiprem (19,2 m sześc.) i napędem 6x6. Wkrótce do oferty dołączą kolejne modele rodziny TA.
Caterpillar największy pod dachem
Caterpillar zorganizował największe stoisko wystawiennicze w hali. Najbardziej imponującą zaprezentowaną maszyną była ważąca 133 t ładowarka kołowa Cat 993K. Kolos wyposażony jest w silnik o mocy 950 KM. Spore zainteresowanie budziła też koparka gąsienicowa Cat 336E, zrestylizowana i zaopatrzona w mocniejszy silnik. Maszyna spełnia teraz normy Stage IIIB oraz Tier 4. Światową premierę miała koparka gąsienicowa Cat 374D, następczyni cenionego modelu 365C. Nowa, ważąca 72.600 kg maszyna ma mocniejszy silnik i mocniejszą hydraulikę, jest lżejsza i łatwiejsza w obsłudze.
Nowe modele maszyn zaprezentowały też m.in. firmy Case, Hitachi, Hyundai, Komatsu, New Holland, Terex oraz wiele innych. Będziemy opisywać je w kolejnych wydaniach "AMT".
Wyścig mocy trwa
Swoje ekspozycje na Baumie mieli wszyscy liczący się producenci ciężarówek i naczep. Jedną z ciekawostek była Scania R w wersji ciągnika siodłowo-balastowego z silnikiem o mocy 730 KM! To najmocniejsza produkowana seryjnie jednostka napędowa ciężarówki na świecie. Volvo zaprezentowało natomiast nowy, budowlany model FMX, powstały na bazie FM.
Polskie akcenty
Polscy wystawcy należeli niestety do najmniej licznych na Baumie. Można ich było policzyć na palcach dwóch rąk. Zabudowy na pojazdach ciężarowych oraz naczepę niskopodwoziową zaprezentował KH-kipper, natomiast należąca do HSW Dressta pokazała swoje ciężkie maszyny, m.in. spycharki.
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.