Wiadomości z rynku

Autor: red
Zdjęcia: red
Agro Expo, 2017(9)
z dnia 22.09.2017

Ciągnik rolniczy - nowy czy używany?

Nowe czy używane?

 

 

Ciągnik jest podstawowym wyposażeniem gospodarstwa rolnego. Rynek nowych maszyn w Polsce cały czas się rozwija, a dealerzy proponują coraz atrakcyjniejsze warunki zakupu (m.in. niskooprocentowane raty). Funkcjonuje także wiele programów pomocowych umożliwiających rolnikom zakup traktorów i innego sprzętu po preferencyjnych cenach. Mimo to w Polsce ogromnym zainteresowaniem nadal cieszą się ciągniki używane (nawet ponad 20-letnie). Analizujemy, które rozwiązanie jest korzystniejsze dla rolnika.
Zakup nowego ciągnika – inwestycja na przyszłość
Rynek ciągników rolniczych, na przestrzeni ostatnich lat, bardzo się rozwinął. Zachodni producenci proponują duży wybór uniwersalnych ciągników o mocy 170-200 KM, które z powodzeniem radzą sobie z najnowszym sprzętem rolniczym, a zarazem są na tyle kompaktowe, że można je dopasować do różnych prac w gospodarstwie. Dobrze sprawdzą się one przede wszystkim dla rolników uprawiających co najmniej 100-200 ha.
Wśród nowości nie brakuje również traktorów budżetowych z ekonomicznymi silnikami o mocy 30-75 KM, które dedykowane są dla mniejszych gospodarstw.
Zakup nowego ciągnika to inwestycja na przyszłość. Ich wyróżnikiem jest wyższa efektywność energetyczna (mniejsze spalanie paliwa przy wyższej mocy silnika) i wyższe bezpieczeństwo pracy (producenci stosują obecnie szereg zabezpieczeń, kontrolek i elektroniki, która chroni przed wypadkami powstałymi wskutek zaniedbań operatora). Warto podkreślić również, że nowe ciągniki emitują mniejszy hałas, są bardziej przyjazne dla środowiska i komfortowe (posiadają m.in. ergonomiczne siedziska dla operatora, klimatyzację).
Producenci cały czas podnoszą wydajność nowych modeli i dbają o polepszenie jakości pracy. Sterowania automatyczne pozwalają na pracę w najlepszych parametrach przy minimalnym udziale samego operatora.
Kiedy kupić nowy ciągnik?
Inwestycja dużej sumy w nowoczesny ciągnik musi być uzasadniona z ekonomicznego punktu widzenia. Takie traktory są dostosowane do pracy z najnowszymi maszynami. Zakup nowego ciągnika z silnikiem o dużej mocy i używanie go z przestarzałym sprzętem rolniczym nie zapewnia wysokiej wydajności pracy, dlatego nie jest idealnym rozwiązaniem, ale już gospodarstwa posiadające nowoczesne maszyny powinny poszukać środków na inwestycję.
W latach 2014-2020 rolnicy, którzy planują zakup nowego ciągnika, mogą skorzystać z aż 6 programów dotacji unijnych:
•    Modernizacja gospodarstw rolnych,
•    Restrukturyzacja małych gospodarstw,
•    Rozwój przedsiębiorczości,
•    Premia dla młodych rolników,
•    Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej,
•    Inwestycje na obszarach Natura 2000.
A kiedy używany?
Podczas wyboru pomiędzy ciągnikiem nowym, a używanym pod uwagę warto wziąć uprawiany areał. W przypadku małych gospodarstw należy przeliczyć, czy powierzchnia działek pozwoli na zwrot zakupu w eksploatacji.
Przy korzystaniu z zaplecza starszych maszyn, korzystniejszą inwestycją może okazać się zakup tańszego ciągnika używanego. Warto jednak zwrócić uwagę, aby pojazd nie był zbyt wyeksploatowany. Średnio przyjmuje się, że traktor nie powinien mieć przebiegu powyżej 500 mth/rok (wyższy stan licznika może oznaczać, że jest bardziej zużyty niż wynika to z rocznika). Optymalnym rozwiązaniem są ciągniki w wieku 10-15 lat, ponieważ ich ceny znacznie spadają, a jednocześnie pozwalają jeszcze na około kilkanaście lat użytkowania.
Brak zaawansowanego osprzętu oznacza obniżenie kosztów serwisowych. Starsze ciągniki nie muszą być serwisowane w autoryzowanych stacjach posiadających dostęp do zaawansowanych komputerów diagnostycznych. Dużym plusem są również niższe ceny części zamiennych i ich wyższa dostępność (podzespołów do najnowszych traktorów zachodnich z silnikami o mocy 200-250 KM nie znajdziemy w każdej składnicy).