Wiadomości z rynku

środa
22 maja 2024

Avant do wszystkiego

Nośnik osprzętu Avant 420
23.07.2010 00:00:00
Maszyny rolnicze fińskiej marki Avant cieszą się wśród polskich rolników coraz większym powodzeniem. Ceniona jest głównie ich wielofunkcyjność. Maszyna oznaczona liczbą 420 otwiera nową, wprowadzaną na rynek serię 400. To nie tylko ładowarka teleskopowa. Avant 420 ma również wiele innych zalet.
Avant 420 przez niektórych zwany jest ładowarką teleskopową. W istocie jednak jest to nośnik osprzętu umożliwiający nie tylko zamontowanie typowej łyżki ładowarkowej czy wideł, ale również adresowanych specjalnie dla rolników takich urządzeń, jak: zgarniacz do kiszonki, rozdrabniacz kiszonki, dozownik paszy, podajnik sieczki, zasobnik do zbierania odpadów czy chwytak do bel lub kostek słomy albo siana. Użytkownicy mają w sumie do dyspozycji ok. 100 akcesoriów roboczych.
Dla małych i średnich
Parametry techniczne maszyny predestynują ją głównie do pracy w małych i średnich gospodarstwach, a takich właśnie jest w polskim rolnictwie najwięcej. Maszyna może pracować przez cały rok, głównie w obiektach gospodarskich, chlewniach, oborach itp. Przydatna jest także w magazynach płodów rolnych. Avant 420 jest w stanie dźwigać 650-kilogramowy ładunek na wysokość do 2,8 m. Zwracają uwagę bardzo małe gabaryty maszyny, jej długość bez osprzętu roboczego wynosi niewiele ponad 2 m, przy zaledwie metrowej szerokości. Nowatorskim rozwiązaniem jest niecentryczne - odwrotnie niż jest to zazwyczaj - położenie teleskopowego wysięgnika względem osi maszyny. Taka konstrukcja zwiększa pole widzenia operatorowi, optymalizuje precyzję ruchów roboczych, jak również poprawia bezpieczeństwo pracy.
Przegub i hydraulika
Avant 420 ma konstrukcję przegubową. Koła nie są skrętne, zmiana kierunku odbywa się dzięki znajdującemu się mniej więcej w połowie długości maszyny łącznikowi. Jest nim tzw. przegub sztywny, w którym cały ciężar maszyny działa jako przeciwwaga i utrzymuje odpowiednią stabilność całości. Maszyna jest bardzo zwrotna, wewnętrzny promień skrętu wynosi niecały metr, co sprawia, że "czterystadwudziestką" da się manewrować nawet w wyjątkowo wąskich korytarzach roboczych, np. w pomieszczeniach gospodarskich. Serce układu hydraulicznego stanowi pompa o maksymalnej wydajności 31 l/min.
Interesującym rozwiązaniem jest montowany standardowo sensor przekroczenia wielkości ładunku. W wypadku przekroczenia dopuszczalnych parametrów, a głównie wtedy, gdy tylne koła są na granicy przyczepności, operator ostrzegany jest silnym sygnałem dźwiękowym. Powinien wówczas zmniejszyć wydłużenie wysięgnika lub przybliżyć ładunek do maszyny.
Z mocą Kuboty
Do napędu stosuje się 20-konny motor wysokoprężny marki Kubota. Jest to trzycylindrówka o poj. 700 ccm. Maszyna porusza się z maksymalną prędkością 12 km/h, napęd przenoszony jest hydrostatycznie. Element wyposażenia stanowi specjalny zawór antypoślizgowy, przydający się np. wówczas, gdy maszyna pokonuje wzniesienie. Seryjnie Avant 420 zaopatrywany jest w koła w rozmiarze 23x8.50-12, alternatywnie 23x10.50-12.
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.