Wiadomości z rynku

niedziela
14 lipca 2024

Kosiarki Lely Splendimo już w Polsce

Nowoczesne maszyny rolnicze
13.08.2010 00:00:00
Na polski rynek trafiły kosiarki holenderskiej marki Lely. Seria Splendimo obejmuje maszyny rolnicze do zbioru roślin w kilku wersjach, m.in. czołowe; centralnie zawieszane, a także z napędem bocznym. Wszystkie służą głównie do pozyskania pasz
Szerokość pracy maszyn w wariancie najmniejszym (Splendimo Classic, z bocznym napędem) wynosi 1.650 mm, a tego rodzaju kosiarka waży 450 kg. W wariancie największym (Splendimo MC, z centralnym zawieszeniem) szerokość robocza to 8.900 mm, przy wadze kosiarki wynoszącej 2.480 kg. W pierwszym przypadku do obsługi wystarczy ciągnik o mocy ok. 40 KM, w drugim wymagana minimalna moc to ok. 170 KM. Wprawdzie poszczególne typy maszyn tej serii różnią się od siebie m.in. parametrami technicznymi i zapotrzebowaniem mocy, jednak większość rozwiązań konstrukcyjnych jest wspólnych.
Bezpośrednio z wałka
Kosiarki dyskowe Splendimo zaopatrzono w modułową belkę zespołów tnących.
Są one napędzane przez sześciokątny, elastyczny wał. Wykonano go ze stali o podwyższonej wytrzymałości, a przechodzi przez każdy z dysków. Każdy dysk koszący jest zatem napędzany bezpośrednio z wałka (w wielu innych kosiarkach napęd przekazywany jest kolejno, poprzez przekładnie zębate, co powoduje znaczne straty energii). Jak wyliczono, sprawność tego rozwiązania w stosunku do tradycyjnego jest większa o 15-20 proc. Nacisk na podłoże można regulować mechanicznie. Jest to system sprężynowy. Zespół tnący zawieszono na ramie w taki sposób, aby był unoszony przez sprężyny, co zmniejsza nacisk kosiarki na grunt. Każdy zespół koszący jest na bieżąco konserwowany smarem i szczelnie zamknięty. Smar przez cały czas pozostaje w przekładniach.
Szybki klips
Maszyny Lely Splendimo zaopatrzono w nowatorskie rozwiązanie służące do szybkiej zmiany noży kosiarki.
Noże montowane są bowiem przy pomocy sworznia blokowanego specjalnym klipsem, wykonanym ze stali sprężynowej. Taka konstrukcja sprawia, że w dolnej części dysku nie ma elementów, które mogłyby ograniczać wysokość cięcia i obniżać trwałość belki nośnej. Do wymiany noża służy proste narzędzie umożliwiające odginanie klipsa ponad krzywkę (demontaż noża) oraz wsunięcie klipsa w rowek sworznia do oparcia na krzywce (montaż).
Ważne bezpieczeństwo
Poza klipsem zaczepowym zastosowano system Break Back. Jest to tzw. powrotny układ zabezpieczający.
Urządzenie reaguje na choćby najmniejsze przeszkody mogące spowodować uszkodzenie sprzętu. Mechanizm koszący, przed taką przeszkodą zostaje na moment uniesiony na bezpieczną wysokość, a po pokonaniu przeszkody szybko wraca do swojej normalnej pozycji bez ingerencji ze strony operatora ciągnika. Jeśli w trakcie pracy dojdzie do przeciążenia spowodowanego pojawieniem się ciała obcego pomiędzy dyskami, to przeciążenie to jest przejmowane w całości poprzez wałek, a nie przez belkę nośną czy układ napędowy.
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.