Biuro Obsługi Klienta
  • Zamknij
  • Wpisz swój adres e-mail (lub login do portalu mojagielda.pl) oraz hasło
  • E-mail
  • Hasło
  • zapamiętaj mnie na tym komputerze
  • Zarejestruj się, aby móc przeglądać historię swoich zamówień oraz przyspieszyć proces dodawania ogłoszeń.
  • Rejestracja
  • Zapomniałeś hasło?
Autor: Jerzy Majewski
Zdjęcia: Tomasz Jakubiak, Jerzy Majewski
Auto Market Truck, nr 43/2010 (822)
z dnia 2010-10-29

Maszyny rolnicze w Bednarach czyli lotnisko obfitości

XII Międzynarodowa Wystawa Rolnicza Agro Show

Lotnisko obfitości

Nowy ciągnik firmy Pronar - 6170, z silnikiem Iveco o mocy 141 KM

Lotnisko obfitości

Prototypowe traktory Ursusa - 8034 Mido i 6834 Mido w przyszłym roku mają trafić na rynek

Lotnisko obfitości

Rotorowy kombajn Fendt serii R z 8-rzędową przystawką Capello do zbioru kukurydzy

Lotnisko obfitości

Atutem nowego siewnika punktowego Monosem jest duży zbiornik podsiewacza nawozu

Lotnisko obfitości

Marek Iwaniuk, z wydziału wdrożeń Pronaru:

Jeśli traktować największą w Polsce wystawę maszyn rolniczych jako barometr sytuacji panującej na rynku w tej branży to po XII, wrześniowej edycji można być optymistą. Ekspozycja w Bednarach rozrasta się, a obfitość prezentacji przekracza możliwości percepcyjne zwiedzających. Firma Pronar prezentowała m.in. nową linię ciągników o mocy około 140 KM, skonstruowanych na bazie komponentów renomowanych marek zachodnich. To Pronar 6170 z silnikiem Iveco o mocy 141 KM oraz Pronar 6180 z silnikiem Deutza. Na stoisku Pronaru można było też obejrzeć nową, gigantyczną przyczepę objętościową, przeznaczoną przede wszystkim do zbioru zielonek, o nazwie T400. Ciekawą nowością firmy z Narwi jest linia technologiczna do zbioru biomasy na bagnach, Ursus zaprezentował dwa prototypy traktorów: 6834 Mido i 8034 Mido. Ten pierwszy jest następcą modelu 6824, zaś drugi to rozwój modelu 8024. Jedną z nowości był hybrydowy kombajn Massey Ferguson 9280 Delta Firma Valtra pochwaliła się m.in. ciągnikami Versu, Direct i serią S z jeszcze bardziej udoskonalonymi elementami wyposażenia. Nowości marki Kverneland na Agro Show 2010 to np. pług zawieszany obracalny 150 B, wał uprawowy Actiroll, bierny agregat uprawowy Access, kompaktowa brona talerzowa Qualidisc, kosiarko-rozdrabniarka FHP... Amerykański producent Mustang, należący do francuskiego producenta ładowarek teleskopowych Manitou, przedstawił na Agro Show ładowarkę przegubową Mustang AL406 z przedłużeniem wysięgnika i ładowarkę sterowaną burtowo Mustang 2056.
W dniach 24-27 września na lotnisku w Bednarach koło Poznania (gmina Pobiedziska) odbyła się XII edycja Międzynarodowej Wystawy Rolniczej Agro Show, organizowanej przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Toruniu. Zobaczyliśmy na niej wyjątkowo dużo maszyn i urządzeń rolniczych.
Agro Show ma charakter kompleksowy - prezentowane są tu nie tylko maszyny i urządzenia, ale również nawozy, nasiona, elementy wyposażenia budynków inwentarskich oraz wiele innych środków produkcji rolniczej.
Polowy charakter Agro Show stwarza niepowtarzalną okazję do nawiązywania bliższych kontaktów handlowych i budowania tak istotnego w biznesie zaufania. Maszyny i urządzenia prezentowane są nie tylko na stoiskach, ale także na specjalnych poletkach pokazowych, dzięki czemu zwiedzający mogą osobiście sprawdzić działanie interesujących ich maszyn. Sondażowo zapoznaliśmy się z oferta niektórych wystawców.
Pojadą nawet na bagnach
Firma Pronar prezentowała m.in. nową linię ciągników o mocy około 140 KM, skonstruowanych na bazie komponentów renomowanych marek zachodnich. To Pronar 6170 z silnikiem Iveco o mocy 141 KM oraz Pronar 6180 z silnikiem Deutza (148 KM). Pierwsza partia tych ciągników już zjechała linii produkcyjnej.
Na stoisku Pronaru można było też obejrzeć nową, gigantyczną przyczepę objętościową, przeznaczoną przede wszystkim do zbioru zielonek (odbiera zielonkę z sieczkarni polowej), o nazwie T400. Jak powiedział nam Krzysztof Małaszkiewicz z Pronaru, prawdopodobnie jest to największa przyczepa tego typu produkowana w kraju. Do maksimum wykorzystuje ona przepisy ruchu drogowego. Przy dopuszczalnej masie całkowitej 22 t ma wyjątkowo dużą pojemność ładunkową 40 m sześc. Jest bardzo wysoka (3,85 m), dlatego przednia ściana jest otwierana, aby odebrać ładunek z sieczkarni. Masa zielona na przyczepie jest przesuwana do tyłu i częściowo ugniatana przez dwa równoległe przenośniki podłogowe, napędzane niezależnymi silnikami hydraulicznymi. - To pewniejszy system, niż stosowany często pojedynczy przenośnik - zapewniał K. Małaszkiewicz. - Ładunek lepiej się układa.
Ciekawą nowością firmy z Narwi jest linia technologiczna do zbioru biomasy na bagnach, czyli przerobiony ratrak z kosiarką czołową 3,8 m, zamontowany na ratraku wysięgnik z chwytakiem bel, prasa na gąsienicach i przyczepa na gąsienicach. Te maszyny pracują już w parkach narodowych - Biebrzańskim i Narwiańskim.
Marek Iwaniuk, z wydziału wdrożeń Pronaru:
- W zakresie mocy około 140--150 KM dotychczas nie mieliśmy ciągnika zbudowanego z zachodnich podzespołów. Oferowaliśmy tylko ciągniki bazujące na komponentach białoruskiego MTZ. Nowe ciągniki, z segmentu wyższych mocy, są maszynami uniwersalnymi, mogą służyć zarówno do prac polowych jak i transportowych oraz pomocniczych. Spełniają aktualne wymagania normy Stage IIIA. Staraliśmy się stworzyć wyrób w przystępnej cenie, ale stosunkowo bogatym wyposażeniem. W standardzie te ciągniki maja klimatyzację, instalację pneumatyczną dwuprzewodową i jednoprzewodową, obciążniki, siedzenie Grammer. U innych producentów często płaci się dodatkowo za niektóre z tych elementów wyposażenia. W wyposażeniu dodatkowym przewidujemy m.in. przedni TUZ, przedni WOM, ładowacz czołowy i amortyzację osi przedniej. Generalnie najwięcej sprzedajemy ciągników marki Belarus, bo są tanie i łatwe w naprawie a przy tym mają dobre osiągi i legendarną już trwałość.
Przybywa modeli i biegów
Ursus zaprezentował dwa prototypy traktorów: 6834 Mido i 8034 Mido. Ten pierwszy jest następcą modelu 6824, zaś drugi to rozwój modelu 8024. Obydwa stare modele nadal pozostają w ofercie warszawskiej firmy. W obu traktorach wprowadzono nowy zespół napędowy i skrzynie od 20 do 24 biegów, centralny wał przeniesienia napędu na przednią oś, WOM z dodatkowa prędkością 750, nową, jednoczęściową maskę podnoszoną na sprężynach gazowych i nowa, bardziej funkcjonalna kabinę. Dodatkowo w modelu 6834 Mido w standardzie pojawił się reduktor biegów pełzających i rewers, a w modelu 8034 Mido - hamulce przedniej osi tarczowe mokre i w standardzie wzmacniacz momentu i EHR.
Jak powiedział nam Ihor Maruszeczko z Ursusa, w nowych konstrukcjach ciągników rolniczych występuje tendencja do podnoszenia liczby biegów. Takie jest oczekiwanie nabywców i takie też rozwiązania proponuje warszawska firma w nowych modelach 6834 Mido i 8034 Mido, które wejdą na rynek w nowym roku. Obecnie SA w fazie testów fabrycznych. Stanowią one rozwój sektora średnich mocy, 80-120 KM. Ursus koncentruje się na rynku krajowym. Targi Agro Show w Bednarach były okazją do badania opinii klientów, których pytano między innymi o preferencje co do zakresu mocy ciągników. Wyniki tych badań pomogą fabryce kształtować odpowiednie proporcje w produkcji. Największą popularnością spośród ciągników Ursusa dotychczas cieszy się model 6824 o mocy 92,5 KM oraz 8024 o mocy 110 KM. Kupowane są szczególnie chętnie przez posiadaczy gospodarstw o areale 70-100 hektarów. Według I. Maruszeczko traktory generalnie najlepiej sprzedają się w sezonach dopłat unijnych, które pokrywają większą część takiej inwestycji. Zwykle jest to w okresie luty-marzec i wczesną jesienią.
W blasku nagród
Firma Korbanek, generalny sprzedawca kilku marek maszyn rolniczych w Polsce, m.in. Fendt, Massey Ferguson, Fella, Sulky, Monosem, zajęła duży plac na wystawie. Jedną z nowości był hybrydowy kombajn Massey Ferguson 9280 Delta (obok wystawiono jego bliźniaczą konstrukcję - Fendt X), który zdobył nagrodę "Machine of the Year 2010" podczas targów Agritechnica w Hanowerze. Sędziów z niezależnego jury, składającego się z niemieckich dziennikarzy rolniczych, urzekła jego ekonomika użytkowania, innowacyjna a zarazem prosta konstrukcja oraz duża liczba najnowocześniejszych cech, w tym m.in. nowy 7-cylindrowy silnik AGCO Sisu Power o mocy 500 KM wyposażony w układ SCR, zaawansowany system omłotu i separacji Hyperforma i kompletnie nowy układ czyszczenia Venturi.
Tomasz Jakubiak, firma Korbanek:
- Już w ubiegłym roku nasza firma wprowadziła do oferty kombajny zbożowe Massey Ferguson i FENDT, które mogą zbierać nie tylko rzepak i zboża, ale również i kukurydzę, po zamontowaniu na kombajnie przystawki, np. Capello. Ciągniki tych marek sprzedawaliśmy od wielu lat. Nie prowadzimy już natomiast sprzedaży kombajnów Claas. Pomagamy też w sprzedaży maszyn używanych, na zasadzie bezpłatnych ogłoszeń klientów na naszej stronie internetowej (www.korbanek.pl). Firma Korbanek rozwija się, siedziba firmy została zmodernizowana. Modernizowane są również nasze filie. Na naszej ekspozycji zwróciłbym uwagę na hybrydowe kombajny zbożowe Massey Ferguson i Fendt, nowy ciągnik Massey Ferguson 7499 o mocy maksymalnej 240 KM, na nowe ciągniki serii 800 i 900 Vario z nowatorski układem AdBlue służącym przetwarzaniu spalin, przez co ciągnik spełnia normę Tier 4 oraz na nowy siewnik punktowy Monosem NG plus 4 - to ośmiorzędowa maszyna na ramie składanej, ze scentralizowanym podsiewaczem do nawozów, o pojemności 1.500 litrów, wpływającym na znaczne zwiększenie wydajności maszyny, dzięki mniejszej ilości załadunków.
Uprawa kołem się toczy
Nie brakowało w Bednarach wystawców produkujących i handlujących ogumieniem do maszyn rolniczych. Jednym z nich jest firma Xarello Tyres Sp. z o.o. z Wilkowej Wsi (Mazowieckie), wyłączny przedstawiciel Sibur-Russian Tyres, rosyjskiego producenta opon
Yuri Degtyarev, dyrektor Xarello Tyres:
- Prezentujemy na wystawie opony rosyjskiego producenta i systemy kół Xarello, produkowane na zamówienie na Ukrainie. Są to na przykład systemy kół do upraw międzyrzędowych i koła bliźniacze do większych ciągników. Dostarczamy opony hurtowniom i producentom ciągników i maszyn rolniczych na pierwszy montaż. Nowością w naszej ofercie jest koło bliźniacze do ciągników. System pozwala łatwo zamontować dodatkowe koło, przy minimalnych przeróbkach.
I traktory, i ciągane, i zawieszane...
Firma Valtra pochwaliła się m.in. ciągnikami Versu, Direct i serią S z jeszcze bardziej udoskonalonymi elementami wyposażenia. Nowe modele zostały przedstawione w zeszłym roku i po zakończeniu fazy rozruchu produkcyjnego są już produkowane seryjnie. Wprowadzono w nich m.in. zaawansowany tryb napędu manualnego (Direct), hamowanie silnikiem po uruchamianiu przekładni nawrotnej w celu uzyskania jeszcze bardziej płynnej zmiany kierunku (Versu i Direct), zaawansowaną regulację obrotów silnika i prędkości jazdy z dwoma programowanymi wartościami obu parametrów. Nowinka techniczną jest urządzenie sterownicze układu jazdy tyłem TwinTrac. Elementy sterowania na podłokietniku zapewniają ergonomię podczas jazdy na biegu wstecznym.
Oferta składanych pionowo kosiarek dyskowych Kuhn GMD została uzupełniona o nowy, mocowany na 3-punktowym układzie zawieszenia ciągnika model GMD 350 o szerokości roboczej 3,1 m.
Grupa Kuhn przedstawiła też nową kombinację kosiarek dyskowych GMD 8730, z regulowanym zakresem szerokości roboczej od 8,20 do 8,74 m, siewnik Maxima 2T, nowe modele siewnika Integra (3003 i 4003), nowy siewnik Sitera 3000 i nowy stalowy wał dogniatający Steelliner do bron obrotowych.
Nowości marki Kverneland na Agro Show 2010 to np. pług zawieszany obracalny 150 B, wał uprawowy Actiroll, bierny agregat uprawowy Access, kompaktowa brona talerzowa Qualidisc, kosiarko-rozdrabniarka FHP, siewnik pneumatyczny S-drill PRO i siewnik mechaniczny mc-drill/mc-drill PRO.
Amerykański producent Mustang, należący do francuskiego producenta ładowarek teleskopowych Manitou, przedstawił na Agro Show ładowarkę przegubową Mustang AL406 z przedłużeniem wysięgnika i ładowarkę sterowaną burtowo Mustang 2056.
Firmy zachodnie zdominowały wystawę w Bednarach, ale krajowi producenci i dystrybutorzy tez nie zasypiają gruszek w popiele. Rodzima firma FH Najbar pokazała kombajn Asa-Lift do zbioru pora, typ PO-335 i kombajn Asa-Lift do zbioru warzyw korzeniowych, model T-155 C box: jednorzędowy ciągany kombajn wyposażony w zasobnik na skrzyniopalety do zbioru warzyw korzeniowych (marchew, pietruszka itp.).
W przyszłym roku Agro Show w Bednarach odbędzie się w dniach 23-26 września.
organizator TARGÓW: Renata Arkuszewska, wiceprezes Zarządu Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych:
- Agro Show rozwija się. W tym roku w Bednarach prezentowało się 640 wystawców, w tym 80 przedsiębiorstw z zagranicy m.in. z USA, Włoch, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Łotwy, Francji, Holandii, Niemiec, Austrii, Czech, Słowenii, Bułgarii, Danii, Litwy, Ukrainy. Powierzchnia zajmowana przez wystawców to ponad 120 tysięcy metrów kwadratowych, a powierzchnia poletek, na których można było oglądać maszyny podczas pracy to prawie 40 tys. mkw. W pokazach dynamicznych wzięło udział 50 maszyn rolniczych. Po raz pierwszy zastosowaliśmy w tym roku system liczenia zwiedzających, w postaci czujników na wejściach, tak więc wiemy, że wystawę odwiedziło 107 tysięcy osób. Nasza impreza, jako największa w branży maszyn rolniczych w Europie, stała się wystawą prestiżową.
Przy tej okazji warto nadmienić, że nasza Izba będzie organizować wkrótce konkurs na najlepszy serwis maszyn rolniczych. Będzie to impreza cykliczna, każda edycja będzie się kończyła podczas kolejnych targów Agro Show. Opracowujemy już kryteria oceny, powołana zostanie specjalna komisja. Liczymy, że do konkursu przystąpi kilkadziesiąt firm. Podsumowanie pierwszej edycji i wręczenie nagród przewidujemy podczas Agro Show w Bednarach w 2011 roku.