Wiadomości z rynku

sobota
27 kwietnia 2024

Opony zimowe

Wszystko, co warto wiedzieć
17 listopada 2017
 
Nieubłaganie zbliża się termin wymiany opon z letnich na zimowe. Przyjęło się, że ogumienie to warto zastosować, gdy średnie temperatury dobowe spadają poniżej 7 st. C. Ostatnim dzwonkiem są pierwsze opady śniegu i przymrozki. Specjalnie dla naszych czytelników, przygotowaliśmy kompendium wiedzy na temat opon zimowych.

Czym wyróżniają się opony zimowe?

Ogumienie zimowe powstaje ze specjalnej mieszanki gumy, która jest bardziej miękka niż w oponach letnich. Producenci zmieniają proporcje i dodają do surowca większą ilość krzemionki oraz kauczuku. To sprawia, że opona jest dobrze dostosowana do pracy w niskich temperaturach i nawet w mroźne dni zachowuje odpowiednią elastyczność (opony letnie twardnieją już przy temp. poniżej 7 st. C). 
Uzyskane parametry przekładają się na lepszą trakcję pojazdu, pozwalają efektywnie hamować zarówno na suchej, jak i mokrej lub oblodzonej nawierzchni gwarantując wyższy poziom bezpieczeństwa na drodze.
Kolejną istotną cechą opon zimowych jest specjalna budowa bieżnika, który jest głębszy (najlepiej, gdy ma on co najmniej 4-6 mm) i wyposażony w specjalne nacięcia (tzw. lamelki) podnoszące przyczepność.
Opony zimowe są oznaczone znakiem śnieżynki na tle góry (warto o tym pamiętać, ponieważ oznaczenie „M+S” producenci stosują również dla ogumienia całorocznego).

Czy można wymienić jedynie 2 opony?

Niektórzy kierowcy praktykują wymianę jedynie dwóch opon na jednej osi. Takie rozwiązanie nie zapewni pełnego bezpieczeństwa, ale w przypadku, gdy się na nie jednak zdecydujemy, musimy pamiętać, aby wymienić ogumienie na tylnej osi. Dlaczego? Ponieważ utratę przyczepności na tylnej osi jest o wiele trudniej opanować niż na przedniej. 

Kiedy wymienić opony na zimowe?

W Polsce nie obowiązują jeszcze przepisy ustalające konieczność wymiany ogumienia na zimowe. Opony uzyskają najlepsze właściwości trakcyjne dopiero po przejechaniu około 300 km, dlatego osoby, które codziennie pokonują niewielkie odcinki, nie powinny czekać do pierwszych przymrozków.
W wielu państwach europejskich obowiązują przepisy nakazujące wymianą letniego ogumienia na zimowe. Na Litwie opony zimowe obowiązują od 1 listopada do 1 kwietnia, na Łotwie od 1 grudnia do 1 marca, W Szwecji od 1 grudnia do 31 marca, w Rumunii od 1 listopada do 31 marca, a na Słowenii już od 1 października (do 15 marca). W Niemczech zimówki są obowiązkowe, gdy na drodze pojawi się śnieg lub gołoledź.
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.