Wiadomości z rynku

piątek
26 kwietnia 2024

Pomocne w karmieniu

Rynek pełen nowych maszyn do sporządzania pasz
13 maja 2016
W nowoczesnym chowie zwierząt coraz częściej stosuje się mieszanki paszowe. Karmienie nimi ma tę zaletę, że można użyć własnej paszy objętościowej oraz relatywnie tanich produktów dodatkowych, np. wysłodków i wytłoków, oszczędzając w ten sposób dużo paszy treściwej. Praktyka pokazuje, że zwierzęta więcej paszy przyjmują w racjach mieszanych, dzięki czemu pozostaje mniej resztek.
W wysokotowarowych gospodarstwach hodowlanych pomocne w karmieniu zwierząt są wozy paszowe. Dobrze pracujący wóz paszowy zwiększa ekonomikę hodowli, skraca czas, który trzeba poświęcić na karmienie. Rynek maszyn do sporządzania pasz od kilku lat szybko się rozwija, największym powodzeniem cieszą się wozy o poj. do 15 m sześc. pozwalające sprawnie obsługiwać np. stada liczące 50-100 sztuk. Dominują te wyposażone w pionowe ślimaki, świetnie radzące sobie w „obsłudze” zakiszonych traw w belach owiniętych folią. Większość paszowozów to pojazdy oparte na solidnych, sztywnych ramach, zdolnych przenosić duże obciążenia. Do najpopularniejszych marek należą: Kuhn, Metaltech, Pronar i Trioliet.

VMP od Pronaru 

Stosunkowo niewielki (poj. 5 m sześc.) jest wóz paszowy Pronar VMP-5ST. To rozwiązanie dla gospodarstw z wąskimi oborami, na 20-40 krów. Posiada boczne i tylne okno wysypowe. Zasuwy okien dozujących są sterowane hydraulicznie. Zbiornik zasypowy jest profilowany (segmentowy), odporny na odkształcenia i ścieranie. Zastosowanie mieszadła ślimakowego, a także dzielonych noży tnących zamontowanych na mieszadle mają gwarantować odpowiednie rozdrobnienie i mieszanie paszy, skracając też czas cięcia i obniżając koszt przygotowania dawki. Ładowność wynosi 1,95 t, podobna jest też masa własna. Całość oparto na sztywnym zawieszeniu. Rama podwozia jest prostokątna (z profili zamkniętych). Minimalne zapotrzebowanie mocy (orientacyjna, najmniejsza wartość zapotrzebowania mocy na WOM ciągnika) to 55 KM. W obsłudze maszyny pomaga wyświetlacz cyfrowy, informujący m.in. o wadze dosypywanych komponentów oraz o czasie mieszania. Opcjonalnie można zastosować nadstawę zwiększającą poj. do 6 m sześc. (VMP-6ST). W przypadku zwiększenia pojemności podwyższany jest też ślimak (wyższy nóż tnący). Standardowo montowany jest dyszel sztywny do łączenia z dolnymi zaczepami ciągnika. Zastosowano mechaniczną, teleskopową podporę dyszla. 

Metaltech też potrafi

Od 15 lat wozy paszowe (WP) produkuje Metaltech. Najmniejszy z serii produktów tej marki ma poj. 6 m sześc. a największy, seryjnie produkowany 15 m sześc. Ofertę uzupełnia seria większych maszyn (WPM) z dwoma mieszadłami (wszystkie maszyny serii WP mają jedno mieszadło). Do najpopularniejszych należy WP8. Zastosowano mieszadło pionowe z nożami docinającymi. Sterowanie mechanizmami jest hydrauliczne. Elementem wyposażenia jest waga elektroniczna (system wagowy oparto na sensorach), a pracę ułatwia pomost roboczy. WP8 ma zbiornik o poj. 8 m sześc. Standardowo montowane ogumienie ma rozmiary 11,5/80-15,3. Osie zawieszone są sztywno. Do obsługi wozu niezbędny jest ciągnik o mocy silnika wynoszącej co najmniej 65 KM. Stopa podporowa posiada mechaniczną regulację. Do dyspozycji są dwa okna wysypowe. Podczas jednego przejazdu można nakarmić 40-60 sztuk bydła. 

Taarup z TMRscale

Wozy paszowe Kverneland Taarup 600 pozwalają rozdrabniać pasze różnej wielkości (bez potrzeby rozdrabniania wstępnego). Przeciwnie obracające się ślimaki mieszające zarówno tną długi materiał oraz bele, jak i dokładnie mieszają wszystkie komponenty. Ślimaki wyposażono w sześciokątne wymienne noże o sześciu krawędziach tnących (oba ślimaki obracają się do środka komory wozu paszowego i współpracują z centralnie montowanym przeciwnożem ząbkowanym do cięcia długich materiałów). Poza sprawnym pocięciem, urządzenie pomaga w tworzeniu mieszanek paszowych, a komponentami są: kiszonka, melasa, substancje mineralne. Trzypunktowe mocowanie czujników ma gwarantować dokładność, która jest konieczna do optymalnego komponowania diety. Do wyboru są systemy ważące TMRscale w wersji podstawowej lub ze zdalnym sterowaniem. Wyświetlacz zamontowano na ruchomym ramieniu (dobra widoczność z boku maszyny lub z kabiny ciągnika). Seria obejmuje kilka wersji różniących się od siebie parametrami technicznymi i wymiarami (tylko szerokość jest wspólna dla wszystkich wersji i wynosi 2,1 m). Taarup 608 i 610 mierzą tyle samo – 5,16 m, pierwszy z wymienionych ma 2,42 m wysokości, drugi o 27 cm więcej. Poj. w pierwszym przypadku wynosi 8,5 m sześc. w drugim 10,5 m sześc. Jednakową długość (6,16 m) mają wersje: 612 oraz 614 (wysokość wynosi odpowiednio 2,5 oraz 2,78 m). Różnica wysokości przekłada się na pojemność, wynoszącą odpowiednio 12 i 14 m sześc. 

Solomix made by Trioliet 

Solomix to seria ciągnionych wozów paszowych marki Trioliet. „Rodzina” obejmuje trzy rodzaje pojazdów: Solomix 1 (poj. 7-14 m sześc.), Solomix 2 (10-20 m sześc.), Solomix 3 (30-46 m sześc.). W ramach każdego z typów wyróżnia się dwie metody rozładunku: taśmowy (oznaczenie VL) oraz grawitacyjny (oznaczenie ZK).
Producent podkreśla m.in. to, że zastosowano nowy, trójstopniowy wspornik skracający podpinanie i odpinanie maszyny od ciągnika, a widoczność przy wydawaniu paszy jest lepsza dzięki otwartej skrzyni dozującej (typ VL). W maszynach ZK, dzięki dostosowaniu zasuw dozujących do kształtu pojemnika odpadają tzw. martwe kąty. System mieszania Trioliet składa się ze ślimaka, przekładni planetarnej oraz z wałka napędzającego. Nie wymaga on praktycznie żadnych zabiegów konserwacyjnych. Ślimak mieszający osadzono na ciężkiej wieży, która łączy się z konstrukcją ramy maszyny (komory mieszania oraz napęd są chronione przed znacznymi siłami występującymi pomiędzy ślimakiem a ścianą komory mieszania, jakie mogą powstawać np. przy obróbce balotów okrągłych). System dozujący może być wykonany w postaci cicho pracującej taśmy z tworzywa sztucznego, umieszczonej z przodu lub z tyłu, albo w postaci hydraulicznych zasuw umieszczonych po obu stronach.
Oferta obejmuje też samojezdny wóz paszowy Triotrac (poj. od 17 do 24 m sześc.). Jest seryjnie wyposażany w: zbiornik mieszający z hydrostatycznie napędzanymi, pionowymi ślimakami mieszającymi i dozującymi, wraz z bezstopniową regulacją obrotów, tarczę tnącą w kształcie litery U ze zintegrowanym wałkiem transportująco-dozującym oraz dzielony taśmowy przenośnik poprzeczny o szerokości 2 m z bezstopniową regulacją prędkości przesuwu. Zastosowano też urządzenie ważące, które można zaprogramować. Wysokość kabiny można regulować hydraulicznie. Źródło mocy stanowi 6-cylindrowy silnik wysokoprężny o mocy maksymalnej 140 KM (dla typów 1400 i 1700) lub 170 KM (typ 2000).

Primor dwufunkcyjny 

Kuhn uzupełnił swą linię maszyn do ścielenia słomą i zadawania paszy o model Primor 4260 M Cut Control. Posiada on zbiornik o poj. 4,2 m sześc. a mieści bele prostopadłościenne o długości do 2,7 m lub dwie bele okrągłe o średnicy 2 m. W ładowaniu bel pomaga otwierana tylna klapa zbiornika. Duże koło dmuchawy umożliwia wyrzucanie słomy z prawej strony maszyny na odległość do 17 m (podobnie jak w tradycyjnych ścielarkach). Bęben podający przystosowano do każdego rodzaju paszy (z sekcjami noży montowanymi na ośmiu pierścieniach), a posiada opatentowany napęd pasowy Polydrive, dzięki któremu 4260 M Cut Control może być wykorzystywany również do zadawania pasz długowłóknistych, takich jak siano czy sianokiszonka. Cut Control to opatentowany przez firmę Kuhn system cięcia, daje możliwość regulacji długości cięcia włókien w zależności od indywidualnych potrzeb. Na górze dmuchawy zamontowano trzy przeciwnoże, w tym jeden regulowany hydraulicznie. Użytkownik może dowolnie regulować długość cięcia (np. długa słoma do stanowisk na głębokiej ściółce dla jałówek, czy mocno rozdrobniona słoma do boksów legowiskowych dla bydła mlecznego). Równomierne rozdrabnianie (osiem łopatek na kole dmuchawy) wyposażono w pięć lub sześć noży. W trybie rozdrabniania 70 proc. włókien słomy jest ciętych na fragmenty o długości poniżej 5 cm. 

OptiFeed od SaMASZ-u

Wozy paszowe OptiFeed to dzieło konstruktorów firmy SaMASZ. Użytkownicy mogą wybierać wśród maszyn o poj. 6 – 26 m sześc. Rodzina obejmuje zarówno modele jednoślimakowe (UNO) jak i dwuślimakowe (DUO). OptiFeed UNO/BASIC przeznaczono dla gospodarstw małej i średniej wielkości. Zwraca uwagę niskie zapotrzebowanie na moc (od 40 KM). Wozy dostępne są w rozmiarach: 6, 8, 10 i 12 m sześc. W wariancie UNO L obniżono wysokość poprzez przesunięcie osi na tył wozu, co jest istotne przy użyciu mniejszych ciągników lub na stromych podjazdach, natomiast w wariancie UNO S zmodyfikowano konstrukcję dna. Dla dużych gospodarstw przeznaczone są maszyny OptiFeed DUO, z dwoma ślimakami mieszającymi (większa wydajność). Zapotrzebowanie mocy wynosi od 60 KM (wóz o poj. 14 m sześc.). Opcjonalnie oferowana jest oś tandemowa, zwiększająca stabilność. W wariancie OptiFeed DUO S maszyna jest niewysoka (2,25 m przy poj. 12 m sześc.) co umożliwia prace w niskich pomieszczeniach. Wersję OptiFeed DUO HD przeznaczono do dużych gospodarstw (poj. 20, 22, 24, 26 m sześc.). Zapotrzebowanie na moc wynosi 80 KM. „HD” oznacza zastosowanie szerokiego dna (optymalny stosunek wysokości, pojemności i czasu mieszania w wozach dwuślimakowych). Waga bazuje na 4 czujnikach. Po zakończeniu procesu podawania paszy istnieje możliwość załączenia wyższego biegu, aby zrzucić pozostałe resztki paszy ze ślimaka, co zmniejsza straty. Zamocowane na ślimakach mieszających noże tnące (od 7 do 9, w zależności od wozu) wykonano ze stali trudnościeralnej. 

Qualimix i nie tylko

Spółka Gregoire-Besson Polska jesienią ubr. wprowadziła do swojej oferty maszyny firmy Lucas G. Znalazły się wśród nich wozy paszowe prezentowane w trzech seriach: Spirmix (poj. od 11 do 24 m sześc.), Qualimix (od 15 do 20 m sześc.) oraz maszyny samojezdne Autospire (od 12 do 18 m sześc.). W budowie najpopularniejszych z nich, wozów Qualimix wyróżnić można trzy główne części: komorę cięcia, komorę mieszania i komorę rozdzielającą paszę. Załadunek do sekcji tnącej odbywa się przez hydraulicznie otwieraną klapę boczną. Komora cięcia posiada przeciwnóż i ślimak wyposażony w sekcje tnące w kształcie litery V. Noże tnące są odwracalne, co pozwala na dwukrotne przedłużenie ich żywotności. Długość pociętych kawałków zawiera się między 5 a 8 cm. Mieszanie odbywa się w specjalnie dedykowanej do tego przestrzeni, bez noży, w zbiorniku o gładkim dnie, w którym mieszadło łopatowe obraca się 5 razy na minutę, umożliwiając otrzymanie napowietrzonej paszy o należytej strukturze włókien. Pasze nie wymagające cięcia, takie jak kukurydza, otręby itp. mogą być zasypane bezpośrednio do komory mieszającej. Komora rozdzielająca posiada gładki ślimak (37 obr./min.) i jest zakończona wysypem. Umożliwia on zadawanie do 1,5 t paszy na minutę. Wyróżnikiem wozu Lucas G Qualimix jest możliwość przygotowania małych racji pokarmowych (od 300 kg) oraz krótki czas przygotowania (ok. 2 min po zasypaniu). 

Pelet prosto z pokosu 

Krone Premos 5000 to maszyna produkująca granulat paszowy bezpośrednio na polu. Maszynę wyposażono w dwa dopasowane do siebie wałki formujące, a pobiera ona słomę bezpośrednio z wału pokosu. Granulat wyprodukowany z upraw roślin paszowych może być używany nie tylko jako pasza, ale też jako paliwo bądź ściółka. Premos 5000 jest pierwszym mobilnym granulatorem, który produkuje granulat o średnicy 16 mm bez wstępnego rozbijania. Elementem wyposażenia jest zbiornik mieszczący 5 t ładunku. Producent deklaruje, że wydajność maszyny to ok. 5 t peletu w ciągu godziny. To wartość od 3 do 5 razy większa, aniżeli w przypadku obecnie stosowanych instalacji do stacjonarnej granulacji. Za pobieranie masy z pokosu odpowiada podbieracz o szerokości 2,35 m. Następnie słoma jest przenoszona przez wirnik na taśmę, która kieruje rozdrobnioną masę na dwa walce prasujące. Walce mają naprzemiennie rzędy zębów i otworów. Materiał jest przepychany przez matrycę z otworami o średnicy 16 mm w środku walca. Następnie granulki peletu są transportowane do zbiornika. Maszyna może pracować również w trybie stacjonarnym. Gęstość nasypowa granulatu z prasy Premos 5000 wynosi 600 do 700 kg/m sześc. (3 do 4 razy więcej niż bele słomy). Maszyna jest jeszcze w fazie testów, w sprzedaży pojawi się w przyszłym roku.
 
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.