Wiadomości z rynku

Autor: RED
Zdjęcia: Producenci
Tygodnik Truck.pl, 2015(1)
z dnia 27.11.2015

Miniaturowe rozmiary i... zawodowe możliwości

Duży wybór małych koparek gąsienicowych

Jednym z najnowszych modeli wśród  minikoparek gąsienicowych jest CASE CX18B, o masie 1,85 t

Nowa, 1,9-tonowa minikoparka Doosan DX19 to maszyna o zwiększonej produktywności

Wydajność i możliwość sterowania maszyną Hyundai R25Z-9AK zostały ulepszone dzięki zastosowaniu zaawansowanej konstrukcji

Minikoparka JCB 8045 ZTS, charakteryzująca się „zerowym obrotem”, przeznaczona jest do wielu zadań

Koparki Volvo serii D to maszyny z silnikami Tier 4, wzmocnionymi wysięgnikami, wyższym ciśnieniem w układzie hydraulicznym oraz większym udźwigiem w porównaniu z poprzednią generacją 
Współczesne minikoparki dzięki swoim niewielkim rozmiarom znajdują wiele zastosowań. To sprzęt konstruowany z myślą o wykorzystaniu m.in. na placach budowy o ograniczonej powierzchni oraz do robót wyburzeniowych. Kilkutonowe maszyny kupują firmy budowlane, ale także wykonawcy sieci energetycznych, światłowodowych oraz rolnicy.
Najnowsze modele koparek zapewniają bardziej precyzyjne sterowanie, większą szybkość wykonywania cykli roboczych, większą stabilność podczas pracy, wyższy komfort pracy operatora i łatwiejsze serwisowanie. Producenci takiego sprzętu mają sporo do zaoferowania.
CASE CX18B
Jednym z najnowszych modeli w tym segmencie maszyn jest minikoparka gąsienicowa CASE CX18B. To maszyna o masie 1,85 t, o maksymalnej głębokości kopania 2.200 mm lub 2.400 mm (z opcjonalnym długim ramieniem), o maksymalnym zasięgu 3.990 mm i maks. wysokości załadunku 2.600 mm. Ciśnienie układu hydraulicznego – 216 bar.
Wymiary: maksymalna szerokość – 990 mm/1 330 mm (przy rozsuniętym podwoziu), długość – 3 605 mm, maks. wysokość – 2.350 mm.
Standardowe wyposażenie obejmuje rozsuwane podwozie, silnik Mitsubishi 11,3 KW/15 KM przy 2.200 obr/min, o poj. 952 cm3 i maks. momencie obrotowym 53,5 Nm, ogrzewaną kabinę z zabezpieczeniem TOPS oraz FOPS, lemiesz przedni, dwie pompy wielotłoczkowe o zmiennym wydatku + pompa zębata (do funkcji obrotu nadwozia i sterowanie lemieszem)., gumowe gąsienice, przeciwwagę i osłonę siłownika wysięgnika. W podstawowej specyfikacji maszyna dysponuje dwoma prędkościami jazdy: 2 km/h i 4 km/h.
W wyposażeniu dodatkowym przewidziano długie ramie kopiące.
Do atutów maszyny należy maksymalny udźwig na poziomie gruntu 1,5 m od kabiny – 560 kg (lub 553 kg przy długim ramieniu), także maksymalny udźwig na głębokości 2 m 1,5 m od kabiny – 399 kg (lub 524 kg przy długim ramieniu). Producent zwraca też uwagę na silnik o niskim spalaniu i niskim poziomie wibracji oraz drgań, prosty, ale efektywny układ chłodzenia, układ hydrauliczny o trzech zintegrowanych pompach, zapewniający szybkie, płynne i dokładne ruchy jednoczesne osprzętu roboczego. Wysoka siła zrywająca na ramieniu (8,7 kN) i łyżce (14 kN) zapewnia wysoką wydajność przy kopaniu, zaś wysoka moc układu hydraulicznego pozwala korzystać z większych łyżek.
Obwód hydrauliczny obrotu nadwozia jest niezależny od obwodu hydraulicznego jazdy. Szeroki zasięg pracy pozwala unikać przeparkowywania. Praktyczny jest składany lemiesz (bez konieczności użycia jakichkolwiek narzędzi), także hydraulicznie rozsuwane podwozie dla zapewnienia dodatkowej stabilności.
Drzwi przesuwne są wygodne w otwarciu i zapewniają szerokie wejście do kabiny. Duże powierzchnie przeszklone zapewniają dobrą widoczność dookoła maszyny. Licznik motogodzin umieszczony jest w miejscu umożliwiającym jego sprawdzenie z poziomu gruntu, z zewnątrz.
Filtr powietrza nie wymaga częstej wymiany – co 1000 mtg. Dostęp serwisowy do najważniejszych komponentów, tj. chłodnicy silnika oraz chłodnicy oleju hydraulicznego, filtrów, zbiornika płynu chłodzącego, rozdzielacza głównego, zbiornika paliwa (łatwe napełnianie z poziomu gruntu) jest wygodny i szybki.
CAT 301.7D
Najnowsza minikoparka CAT – model 301.7D napędzana jest silnikiem o moc maksymalnej (ISO 14396) 17,9 kW 24,3 KM. Masa transportowa maszyny z zadaszeniem wynosi 1.610 kg (z kabiną – 1.720 kg, z zadaszeniem i podwoziem wysuwanym – 1.735 kg, z kabiną i podwoziem wysuwanym 1.845 kg).
Nowy model charakteryzuje się dużą siłą łyżki i ramienia, która sprawia, że jest to niezwykle wydajna koparka. Dostępne ramiona o dwóch długościach umożliwiają skonfigurowanie maszyny w celu uzyskania jeszcze większej siły kopania lub większego zasięgu.
Rozsuwane podwozie i składany lemiesz spycharki umożliwiają skonfigurowanie maszyny zapewniające jej optymalną wydajność. Przedłużenia lemiesza są przechowywane wraz ze spycharką, co ułatwia ich używanie i zapobiega zagubieniu.
Włączenie funkcji ruchu swobodnego lemiesza, wspomagającej oczyszczanie terenu, przyspiesza i ułatwia wyrównywanie podłoża i prace wykończeniowe. Opcjonalny długi lemiesz spycharki umożliwia zaś dokładniejsze kopanie przy jego użyciu i ułatwia porządkowanie terenu.
Sterowanie w pełni pilotowe eliminuje konieczność podłączania i konserwacji przewodów, co obniża koszty posiadania i eksploatacji oraz skraca czas przestojów.
Niewielkie rozmiary oraz masa transportowa poniżej 2.000 kg umożliwiają łatwe transportowanie minikoparki 301.7D przy użyciu zwykłej przyczepy, półciężarówki lub samochodu dostawczego. Wytrzymałe zaczepy na dachu kabiny umożliwiają szybkie i łatwe przewożenie maszyny pomiędzy różnymi miejscami pracy. Bezpieczny transport maszyny jest wspomagany przez automatyczną blokadę mechanizmu obrotu, która unieruchamia górną część nadwozia, gdy pulpit sterowniczy jest podniesiony lub silnik jest wyłączony.
Dostępna jest cała gama osprzętu roboczego, takiego jak łyżki, młoty i świdry.
W wyposażeniu standardowym przewidziano pomocniczy układ hydrauliczny. Maszyna jest od razu gotowa do pracy. Młot hydrauliczny i dwukierunkowe przewody ze złączami szybkozwalniającymi wchodzą w skład wyposażenia podstawowego. Złącza są umiejscowione w pobliżu osprzętu roboczego, co pozwoliło zmniejszyć długość elastycznych przewodów hydraulicznych i ograniczyć ryzyko ich uszkodzenia. Na życzenie dostępne są dodatkowe przewody, co zapewnia większą wszechstronność maszyny. Przewody siłowników ramienia i łyżki są dodatkowo zabezpieczone, ponieważ biegną we wnętrzu wysięgnika.
Maszyny wyposażone w proporcjonalny dodatkowy układ hydrauliczny umożliwiają regulację przepływu w celu jeszcze lepszego sterowania osprzętem roboczym. Funkcja ta jest szczególnie przydatna w przypadku osprzętu, takiego jak odchylane łyżki do kopania.
Stanowisko pracy operatora modelu Cat 301.7D jest przestronne i komfortowe. Ergonomicznie rozmieszczone elementy sterujące, pedały sterowania jazdą i regulowane podpórki nadgarstków zmniejszają zmęczenie operatora i zwiększają jego wydajność. Przemyślane rozmieszczenie elementów ułatwia czyszczenie maszyny, przez co czasy przestojów są zredukowane do minimum.
Nabywca może również wybrać wersję wyposażoną w zadaszenie lub w kabinę z układem ogrzewania. W wersji z zadaszeniem operator ma dostęp do stanowiska pracy z obu stron maszyny.
Dolna szyba przednia wsuwa się w ramę szyby górnej. Następnie obie szyby są podnoszone i chowane w dachu przy pomocy siłowników gazowych.
Dzięki temu operator może dostosować pozycję przedniej szyby do wymogów widoczności i wentylacji.
Wydajność silnika o mocy maksymalnej 17,9 kW (24,3 KM) została ograniczona do mocy znamionowej 13,2 kW (17,7 KM). Ma to na celu zmniejszenie jego zużycia, obniżenie temperatury pracy oraz wydłużenie żywotności. Punkty obsługi codziennej i regularnych prac konserwacyjnych, w tym wlew paliwa i oleju hydraulicznego, są łatwo dostępne dzięki szeroko otwieranym stalowym tylnym drzwiczkom. Główny zawór i przewody układu hydraulicznego również są łatwo dostępne, dzięki zdejmowanej płycie podłogowej i bocznym panelom.
Doosan DX19
Doosan przedstawił nową, 1,9-tonową minikoparkę DX19. Model ten zapewnia zwiększoną produktywność, wygodę obsługi dzięki dużej i łatwo dostępnej kabinie oraz wysoką wytrzymałość i łatwość serwisowania.
Zoptymalizowany układ hydrauliczny minikoparki wykorzystuje pełną moc diesla Kubota D722 (9,9 kW przy 2500 obr./min – ISO 9249). Dzięki temu osiągnięto krótkie czasy cykli i płynne sterowanie największymi w swojej klasie siłami kopania, m.in. siłą kopania na łyżce (ISO) wynoszącą 20,8 kN.
Masa robocza maszyny wyposażonej w kabinę, gumowe gąsienice, długi lemiesz i łyżkę wynosi 1.894 kg. Dzięki długiemu ramieniu maksymalna głębokość kopania wynosi 2.565 mm, maksymalna wysokość opróżniania 2.693 mm, a maksymalny zasięg 4.214 mm. Taki zasięg roboczy zapewnia maksymalną wydajność i wszechstronność podczas korzystania z różnego rodzaju osprzętu, a zabezpieczenie przeciwwstrząsowe wysięgnika i siłowników poprawia płynność pracy układu hydraulicznego.
Duży udźwig i wysokość opróżniania modelu DX19 ułatwiają załadunek materiału na pojazdy ciężarowe, zaś duży zasięg na poziomie podłoża zmniejsza potrzebę przestawiania maszyny podczas kopania. DX19 można również wyposażyć w certyfikowany zestaw do przenoszenia przedmiotów, składający się z zaworu bezpieczeństwa wysięgnika i ramienia, chwytaka oraz urządzenia ostrzegającego przed nadmiernym obciążeniem. Nowy model można przewozić na przyczepach o ładowności do 2.000 kg, a transport dodatkowo ułatwiają nowe punkty zaczepu.
Po całkowitym wsunięciu podwozia minikoparka DX19 może poruszać się w wąskich przestrzeniach, natomiast pełne wysunięcie zapewnia stabilność, zwłaszcza podczas pracy bokiem. Operacje wysuwania i wsuwania są przeprowadzane po naciśnięciu przycisku na panelu sterowania. Długi lemiesz wspomaga kopanie z przodu maszyny, zwiększając stabilność przedniej części koparki.
Kabina posiada duże okna i wąskie słupki, co maksymalnie zwiększa widoczność dookoła maszyny. Dzięki szerokim drzwiom i możliwości całkowitego odsunięcia panelu kontrolnego w momencie, gdy operator zajmuje swoje miejsce dostęp do kabiny jest bardzo łatwy.
Płaską podłogę można łatwo wyczyścić. Panele podłogowe da się w prosty sposób zdemontować w celu przeprowadzenia prac serwisowych, zaś pedały można złożyć, gdy nie są używane.
Panel sterowania ułatwia szybkie sprawdzenie najważniejszych parametrów (m. in. automatyczne wyłączanie silnika, sprawdzanie świec żarowych, wyłączanie świateł kabiny). Do pozostałych funkcji należą łatwe w obsłudze światła regulowane za pomocą sprężyny gazowej, przednie okno ze sztywną ramą, zapłon bezkluczykowy, wyłącznik akumulatora zapobiegający kradzieży oraz automatyczny hamulec obrotu dla łatwiejszego parkowania i transportu.
Tylna klapa i pokrywa boczna mogą zostać szybko otwarte, aby zapewnić natychmiastowy dostęp do podzespołów, takich jak chłodnice boczne oraz inne części wymagające regularnego serwisowania. Konserwacja i prace serwisowe są jeszcze prostsze dzięki układom diagnostycznym, które wyświetlają kody błędów na panelu sterowania oraz umożliwiają podłączenie narzędzia serwisowego.
Hyundai R25Z-9AK
Hyundai poleca swoje minikoparki gąsienicowe jako maszyny wytrzymałe, o wysokiej wydajności, niskich kosztach eksploatacji i serwisu.
Mała koparka R25Z-9AK z wysięgnikiem 1.945 mm, ramieniem 1.120 mm, z łyżką podsiębierną o pojemności 0,07 m sześc. i z osłoną waży około 2.430 kg, a z kabiną ok. 2.580 kg. Napędza ją silnik Kubota o mocy 18,4 kW (ok. 25 KM). Maszyna o szerokości całkowitej 1.500 mm uzyskuje maksymalny zasięg kopania, w zależności od wersji, 4.480 lub 4.680 mm (przy gruncie – odpowiednio – 4.340 i 4.540 mm), zaś maksymalna głębokość kopania to 2.420 i 2.645 mm (przy pionowej ścianie – odpowiednio – 1.460 i 1.605 mm).
W układzie hydraulicznym znajdujemy pompy tłokowe o regulowanej wydajności – maksymalny przepływ 2 x 27,6 + 19,6 l/min) i dodatkową pompę zębatą.
Wydajność i możliwość sterowania maszyną zostały ulepszone dzięki zastosowaniu zaawansowanej konstrukcji i materiałów pokrycia. Zwiększono prędkość roboczą, zdolności jezdne maszyny, jednocześnie poprawiając bezpieczeństwo operatora. Dzięki zastosowaniu niezależnego układu jezdnego możliwa jest jazda do przodu, nawet gdy funkcje wysięgnika ramienia i łyżki są aktywne. Standardowo maszyna jest wyposażona w trójfunkcyjne sterowanie jednoczesne.
JCB 8045 ZTS
Minikoparka gąsienicowa JCB serii ZTS charakteryzująca się „zerowym obrotem”, przeznaczona jest do wielu zadań, takich jak utrzymanie pagórków, rowów odwadniających i autostrad, instalacja ekranów dźwiękochłonnych, instalacje nawadniające i odprowadzania wód, systemy zaopatrywania w energię (gaz, prąd, woda): linie telefoniczne, oświetleniowe, rurowe, zagospodarowanie mienia komunalnego (utrzymanie zieleni w parkach, ogrodach).
Długość całkowita podwozia wynosi 2.530 mm, wysokość z kabiną 2.736 mm, szerokość całkowita 1.980 mm, szerokość gąsienic gumowych 400 mm.
Silnik to jednostka wysokoprężna Perkinsa, chłodzona cieczą, o pojemności 2,2 l, o mocy 33,1 kW (45 KM).
W układzie hydraulicznym zastosowano pompę wielotłoczkową o wydatku 169 l/min. Ciśnienie w układzie roboczym części koparkowej i jazdy to 250 bar, ciśnienie w układzie napędu obrotu: 216 bar.
Serwosterowanie pracą układu koparkowego umożliwia uzyskiwanie krótkich cykli pracy i zapewnia operatorowi komfort.
W wyposażeniu standardowym maszyny przewidziano m.in. kabinę spełniającą normy ROPS i FOPS, blokadę układu sterowania i obrotu, zewnętrzną zamykaną skrzynkę narzędziową, mocowania umożliwiające podnoszenie maszyny, gąsienice gumowe, łyżkę koparkową o szerokości 600 mm, instalację hydrauliczną do młota wyburzeniowego, układ sterowania maszyny ISO, światło robocze montowane na wysięgniku, lemiesz spycharkowy.
Parametry robocze: masa całkowita – 4.675kg, maksymalny zasięg kopania na poziomie gruntu – 5,844 m, maksymalna głębokość kopania – 3,725 m.
Parametry układu jezdnego: prędkość jazdy – niski bieg – 2,7 km/h, prędkość jazdy – wysoki bieg – 5,5 km/h.
Volvo – seria D
Volvo w swojej ofercie posiada dwa typy minikoparek gąsienicowych (o masie 1,5-2 t): modele klasyczne oraz o tzw. zerowym promieniem obrotu, gdzie obrys przeciwwagi nie wychodzi poza obrys gąsienic. W tej klasie szwedzka firma proponuje przede wszystkim maszyny nowej serii D (modele EC15D, EC18D i EC20D), z silnikami Tier 4, wzmocnionymi wysięgnikami, wyższym ciśnieniem w układzie hydraulicznym oraz większym udźwigiem w porównaniu z poprzednią generacją.
Maszyny standardowo wyposażone są w dwukierunkową linię hydrauliczną, którą można wykorzystać do podłączenia młota lub uchylnej łyżki skarpowej. Można również zamówić maszynę z dodatkową linią hydrauliczną, np. do pracy z głowicą obrotową. Sterowanie osprzętem odbywa się za pomocą proporcjonalnego suwaka na joysticku, przez co ruchy są płynne i precyzyjne.
Modele EC18D oraz EC20D mają rozsuwane podwozie, dzięki czemu łatwiej je przewozić i przemieszczać się maszyną na niewielkich przestrzeniach. Lemiesz przedni na wydłużonym ramieniu zapewnia stabilność nawet na grząskim podłożu.
Wszystkie minikoparki mają możliwość obrotu wysięgnika względem kabiny. Istnieje również możliwość łączenia ruchów obrotu nadwozia z obrotem wysięgnika za pomocą joysticków.
W celu oszczędności paliwa wprowadzono opcjonalnie funkcję automatycznego powrotu do obrotów biegu jałowego po upływie ustawionego czasu bezczynności elementów sterujących. Jeśli maszyna długo pracuje na obrotach biegu jałowego, następuje automatyczne wyłączenie silnika. Licznik motogodzin jest wtedy zatrzymywany, co przekłada się na dłuższe interwały między obsługowe.
Opracowano też prosty i efektywny system transportu łyżek. Wbudowane haki pozwalają zaczepić dwie łyżki ogólnego przeznaczenia za łyżkę skarpową, a następnie zabezpieczyć je przy pomocy lemiesza po zakończeniu pracy.
Modele EC15D i EC18D mają zwiększony o 12% udźwig w porównaniu z poprzednimi wersjami i mogą obecnie zostać wyposażone w dodatkowy tylny przeciwciężar, który zapewnia im większą stabilność.
Kabina jest łatwo dostępna przez szerokie drzwi z trzema punktami podparcia przy wsiadaniu/wysiadaniu, a jeśli maszyna jest wyposażona w daszek, towarzyszy mu duża poręcz. Dzięki dobrej izolacji hałasu i drgań, dobrej widoczności we wszystkich kierunkach i wyeliminowaniu dodatkowych pedałów na podłodze kabina zapewnia operatorowi wysoki poziom komfortu. Obsługiwana palcem rolka pozwala na precyzyjne sterowanie funkcją przesunięcia wysięgnika i wygodne korzystanie z osprzętu. Dla zapewnienia maksymalnej efektywności przełącznik wysokiej prędkości jazdy został umieszczony na dźwigni lemiesza, co pozwala na szybkie wykonywanie prac przy zasypywaniu wykopów, a jednokierunkowy przycisk sterowania obwodem pomocniczym znajdujący się z przodu prawego drążka sterowniczego zapewnia łatwą obsługę młota hydraulicznego.
Mocny tylny przeciwciężar zapewnia wyjątkową odporność na uderzenia i chroni wszystkie najważniejsze podzespoły. Płaskie hartowane szyby zastosowane z czterech stron kabiny gwarantują prostą, szybką i niedrogą wymianę w razie ich uszkodzenia.
Mocny lemiesz spycharkowy jest wyposażony w przyspawaną krawędź skrawająca, która zapewnia mu odporność na zużycie, a trwała krawędź górna oferuje dodatkową ochronę przed uszkodzeniem w trudnych warunkach pracy oraz dużą sztywność, gdy lemiesz jest wykorzystywany jako stabilizator. Mocna konstrukcja i wygięty profil lemiesza zapewniają niezrównaną wydajność podczas spychania materiałów i zasypywania wykopów.
W modelach EC15D i EC18D siłownik podnoszący znajduje się na wysięgniku, co daje mu maksymalną ochronę przed uszkodzeniem. W modelu EC20D siłownik wysięgnika chroni wytrzymała stalowa obudowa. Ponadto we wszystkich trzech modelach większość przewodów giętkich została poprowadzona w wysięgniku, dzięki czemu zapewniono im maksymalną trwałość.
Rama obrotowa, wysięgnik i końcówki ramienia są wykonane w postaci odlewów, co pozwala uzyskać korzystny rozkład naprężeń. Hartowane sworznie i tuleje zostały zaprojektowane w taki sposób, by uzyskać ścisłą tolerancję i zapewnić minimalne zużycie. Wszystkie te cechy konstrukcyjne gwarantują gotowość maszyny do pracy przez długie lata.
Obsługa techniczna maszyn serii D jest łatwa dzięki zintegrowanym funkcjom serwisowym. Codzienne punkty serwisowe zostały pogrupowane w logiczny sposób pod otwierającą się szeroko pokrywą silnika. Dzięki opatentowanemu przez Volvo wielofunkcyjnemu filtrowi oleju hydraulicznego filtracja odbywa się podczas napełniania lub uzupełniania zbiornika oraz przed powrotem oleju przez przewody odprowadzające. Przezroczysta obudowa umożliwia łatwą kontrolę poziomu oleju oraz wczesne wykrycie obecności zanieczyszczeń.