Wiadomości z rynku

czwartek
2 maja 2024

Jak wybrać wózek widłowy?

Doradzimy jak dokonać dobrego wyboru
7 lipca 2017
Wózek widłowy ułatwia pracę w firmach transportowych, magazynach, sklepach i hurtowniach, na placach budowy i halach produkcyjnych oraz wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność podnoszenia większych ładunków. Jak wybrać sprzęt idealnie dostosowany do naszych potrzeb?

Zwróć uwagę na udźwig wózka

Najważniejszym parametrem wózka widłowego jest jego udźwig. Producenci podają udźwig nominalny. Jest on możliwy tylko wtedy, gdy spełnimy określone warunki – najczęściej wysokość podnoszenia nie może przekroczyć 3 m, a środek ciężkawości ładunku powinien wynosić 600 mm (dokładne parametry różnią się w zależności od producenta).
Firmy, które potrzebują sprzętu do podnoszenia ładunków na duże wysokości, muszą pamiętać, aby wybierać wózki o wyższym udźwigu niż wskazuje na to wartość nominalna (udźwig wózka 3-tonowego może spaść nawet do jednej tony). Chwytak, przesuw boczny i inny dodatkowy osprzęt również zmniejsza udźwig, ponieważ zaburza środek ciężkości.
Producenci podają spadek udźwigu poszczególnych wózków w określonych sytuacjach – warto dokładnie przeanalizować te dane pod kątem charakteru prac, do których ma służyć kupowany sprzęt.

Rodzaje masztów

Kolejnym parametrem jest rodzaj masztu. Bardzo popularne są wózki z pojedynczą ramą i ruchomą karetką (maszty simplex). Wózki z masztem duplex posiadają podwójną ramę, a triplex to maszty składające się z trzech części.

Dobierz odpowiednie opony

Producenci oferują wózki z oponami pneumatycznymi oraz superelastycznymi. Opony superalastyczne wyróżniają się dłuższą żywotnością, ponieważ są mniej narażone na przebicie. Można je wykorzystać przede wszystkim na halach i podjazdach (nawierzchnia musi być równa, ponieważ nie gwarantują dobrej amortyzacji).
Opony pneumatyczne są tańsze, ale mniej trwałe od superelastycznych. Ich dużym plusem jest dobra amortyzacja, dlatego idealnie sprawdzą sie do pracy na nierównym terenie.

Wózki elektryczne, LPG i diesla

Napęd wózka widłowego należy dopasować do miejsca pracy. W pomieszczeniach (hale, magazyny, sklepy) sprawdzą się wózki elektryczne, które nie generują szkodliwych spalin. Ich słabszą stroną są przestoje sprzętu związane z koniecznością ładowania baterii trakcyjnej (ładowanie trwa kilka godzin).
Wózki diesla emitują spaliny, dlatego są użytkowane wyłącznie na otwartych przestrzeniach.
Wózki wyposażone w instalację LPG dobrze sprawdzają się do prac w przedsiębiorstwach dokonujących załadunków zarówno w pomieszczeniach, jak i na wolnej przestrzeni.
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.