Wiadomości z rynku

czwartek
16 maja 2024

Jak wybrać kamerę do samochodu?

Kamery samochodowe
15 września 2017
Nowoczesne kamerki samochodowe posiadają wiele funkcji dodatkowych i są zabezpieczeniem na wypadek nieprzewidzianych sytuacji (np. kolizji na drodze lub stłuczki na parkingu). Podpowiadamy, na jakie parametry zwrócić uwagę, porównują modele dostępne na rynku.

Czym są rejestratory wideo?

Wideorejestratory to kamery samochodowe, które pozwalają nagrywać trasę oraz pomiary szybkości. Nagrania z takich kamerek mogą stać się przydatne podczas nieprzewidzianych sytuacji na drodze. Doskonale sprawdzą się one jako dowód dla policji lub Towarzystwa Ubezpieczeniowego po wypadku, drobnej kraksie lub stłuczce na parkingu.
Materiały wideo pomogą ustalić winowajcę zdarzenia i dochodzić od niego roszczeń (np. odszkodowania z polisy OC sprawcy wypadku). Nagrany film może stać się również dowodem dla policji, który pomoże anulować niesłuszny mandat (np. za przekroczoną szybkość czy niedozwolony manewr na drodze, do którego faktycznie nie doszło).

Wybór kamery samochodowej – kąt nagrywania, rozdzielczość i zapisywanie

Podczas wyboru kamery samochodowej, należy ocenić kąt nagrywania. Ważne jest, aby był on możliwie, jak najszerszy, ponieważ tylko w ten sposób powstanie film, który obejmie w kadrze drogę. 2 pasy jezdni to minimum, aby w razie wypadku czy stłuczki było widoczne, który kierowca jest winnym zdarzenia. Podstawowe modele najczęściej mają kąt 120 stopni, ale do profesjonalnych nagrań sprawdzą się modele z kątem 150 stopni.
Kolejnym parametrem jest rozdzielczość. To od niej zależy jakość obrazu – film musi dawać możliwość odczytania numerów rejestracyjnych nawet wtedy, gdy nagrania powstały w pochmurny i deszczowy dzień. Optymalny będzie model w rozdzielczości HD. Jakość Full HD jest wyższa, ale takie nagrania zajmują więcej miejsca w pamięci urządzenia.
Dobrej jakości rejestratory wideo obsługują zewnętrzne karty SD o pojemności 32 GB, co pozwoli przenosić filmy. Niektóre kamery nagrywają filmy w tzw. pętli (nowe nagrania trafiają na miejsce starych). To rozwiązanie może doprowadzić do utraty ważnych danych.

Akumulator, wyświetlacz i dźwięk

Niektóre kamery samochodowe posiadają własny akumulator, dzięki czemu nie trzeba ich podpinać do zapalniczki samochodowej.
W droższych rejestratorach pojawia się ekran pozwalający szybko wprowadzać zmiany ustawień kamerki. Podczas wyboru, warto wiedzieć, że wyświetlacz o przekątnej 2-3 cale jest wystarczający (większe ekrany są drogie, a nie spełniają dodatkowych funkcji).
Możliwość nagrywania dźwięków sprawdzi się dla osób, które chcą wykorzystać kamerkę do nagrywania własnych filmów (np. wstawianych później do Internetu).

Funkcje dodatkowe

Funkcja GPS pozwala zapisać przejechaną trasę i dane o prędkości jazdy. Do częstych podróży po zmroku, sprawdzi się kamera z diodami podczerwieni. Przydatne będą także złącza zewnętrzne (USB, HDMI, slot karty SD).
Czujnik ruchu pozwoli na automatyczne włączenie rejestratora podczas uderzenia w samochód na parkingu.
 
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.