Wiadomości z rynku

sobota
20 kwietnia 2024

Systemy klasy TMS dla transportu

Jak dobrać oprogramowanie szyte na miarę potrzeb?
13 października 2017
Przedsiębiorstwa z branży transportowej już od dłuższego czasu nie wyobrażają sobie pracy bez nowoczesnego oprogramowania informatycznego. Najpopularniejsze są systemy TMS (Transportation Management System), które posiadają szeroki wachlarz przydatnych funkcjonalności. Jak dobrać oprogramowanie idealnie wpisujące się w potrzeby naszej firmy?

Systemy TMS – funkcjonalności

Systemy TMS to nowoczesne oprogramowanie, które pozwala zintegrować i wygodnie obsługiwać między innymi:
• ceny transportu,
• trasy (przewozy),
• dostawy,
• wykorzystanie przestrzeni magazynowej,
• kontrolę kierowców (czas pracy, delegacje),
• umowy,
• koszty (rachunki, faktury).
Oprogramowanie pozwala zwiększyć wydajność pracy, zredukować koszty i podnieść jakość usług. TMS doskonale sprawdzi się nie tylko do komunikacji wewnątrz firmy, ale także z partnerami zewnętrznymi (kontrahenci, klienci, firmy współpracujące).
Podczas doboru odpowiedniego systemu, warto zwrócić uwagę, aby można było go zintegrować z innymi programami informatycznymi wykorzystywanymi w naszym przedsiębiorstwie (np. z programami do obsługi finansów i kadr czy giełdami ładunków).

Dobierz rozwiązanie dedykowane

Systemy TMS to szeroki wachlarz funkcjonalności. Najlepszym rozwiązaniem jest zamówienie zaprojektowania dedykowanego rozwiązania informatycznego. Tylko w ten sposób oprogramowanie będzie idealnie dopasowane do specyfiki i indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa (realizowanych przez nie procesów).
Przed inwestycją warto zainwestować w audyt wewnętrzny (może być przeprowadzony przez przedsiębiorstwo lub firmę zewnętrzną). Celem audytu jest ocena potrzeb firmy i problemów, które nowe oprogramowanie ma rozwiązać. Należy także przyjrzeć się bezpośredniej konkurencji i realiom rynku, ponieważ tylko wtedy mamy szansę na uzyskanie najwyższego poziomu obsługi klienta.
Kolejnym krokiem powinna być analiza dostawców usług informatycznych pod kątem wdrożeń rozwiązań dla branży transportowej i referencji dotychczasowych użytkowników. Następnie dokonuje się oceny oferowanych funkcjonalności (najlepiej, gdy testy wykonają osoby z działów IT przy współpracy przedstawicieli działów, które będą pracować z nowym oprogramowaniem).
Ważny jest także zakres usług zapewnianych przez zespół wdrożeniowy. Dobry dostawca nie tylko dostarczy nowoczesne rozwiązanie TMS dopasowane do procesów przeprowadzanych w firmie, ale i zapewni szkolenia z obsługi systemu oraz usługi serwisowe.
 
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.